Ознака: забрана
Македонија 14.09.22 | 17:34

Менкиноски: Поништено е решението за забрана на терминот „Македонија“, ја добивме битката, но не и војната

Решението на Министерството за правда со кое се забранува употребата на терминот „Македонија“ при регистрација на правни субјекти се поништува со денешната пресуда...

Свет 10.09.22 | 12:30

САД ќе и забранат на Русија морски транспорт на нафта ако не ја продава по ограничена цена

САД, заедно со своите сојузници од Г7 и Европската Унија, ќе воведат забрана за поморски транспорт на руска нафта од 5 декември, а нафтени деривати од 5 февруари следната...

Македонија 08.09.22 | 10:09

„Ванчо Михајлов“ може, „Млади за Македонија“ не!

Управниот суд на 14 септември ќе донесе одлука дали ќе ја уважи жалбата на невладиното здружение „Млади за Македонија“, чие име е оспорено од Министерството за правда...

Економија 06.09.22 | 23:49

Ковачевски сака со закон да забрани копање криптовалути

Премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашања по седницата на Советот за безбеднос, апелираше да не се копаат криптовалути зашто потрошувачката...

Балкан 08.07.22 | 10:12

Во Босна и Херцеговина забранета изградбата на мали хидроцентрали

Властите на Федерацијата Босна и Херцеговина вчера дефинитивно забранија изградба на мали хидроцентрали во земјата, позитивно одговарајќи на барањата на граѓаните...

Скопје 23.06.22 | 17:38

Веќе нема одење во шума: Жичарницата и автобуските линии до Водно од утре нема да функционираат

Од утре, петок, Жичарницата и автобуските линии до Средно Водно (25, 25А и 25Б) нема да бидат во функција, соопшти ЈСП-Скопје. Времениот прекин на работа е согласно воведената...

Македонија 23.06.22 | 12:17

Се воведува забрана за движење во шуми, казни од 1.500 до 2.000 евра

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство по барање на ЈП „Национални шуми“ – Скопје, согласно член 57 став 2 од Законот за шумите, даде согласност...

Калеидоскоп 23.06.22 | 09:32

Хрватски град забрани турбо-фолк во кафулињата

Ѓурѓевац, 23 јуни 2022 (МИА) – Властите на градот Ѓурѓевац, северна Хрватска, донесоа одлука за забрана за пуштање турбо-фолк музика („цајки“) во угостителските објекти....

Свет 16.04.22 | 12:50

Забрана за влез во Русија за Борис Џонсон и британските министри

Русија му забрани на британскиот премиер Борис Џонсон и на некои членови на неговата влада да влезат во земјата поради, како што е наведено, „непријателскиот однос“...

Сервиси 12.04.22 | 14:30

До 15 мај продолжена забраната за извоз на оделни житарки и сончогледово масло, до 31 мај укината царината за увоз на зејтин

Забраната за извоз на оделни житарки и сончогледово масло е продолжена за 30 дена, до 15 мај, а царината за увоз на масло за јадење е укината до 31 мај, соопшти денеска министерот...

Филм 08.04.22 | 22:19

Вил Смит дисквалификуван од Оскарите во следните 10 години поради тоа што му удри шамар на Крис Рок

Вил Смит е дисквалификуван од Оскарите во следните 10 години, поради шамарот што му го удри Крис Рок на церемонијата на 27 март. 53-годишниот актер, кој доби Оскар за најдобар...

Свет 07.04.22 | 12:21

САД предупредува: Целосната забрана на извозот на руска нафта ќе предизвика огромен раст на цената

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен рече дека целосната забрана за извоз на руска нафта најверојатно ќе доведе до „огромно зголемување“ на цената на нафтата...

Економија 26.03.22 | 17:26

Србија пак ни помага, нема веќе забрана за извоз на суровото масло за јадење

Србија ја тргна забраната и за извоз на сончоглед во Македонија и со тоа се решава проблемот со недостаток на суровина за неколку месеци. Претседателот на Одборот на...

Економија 18.03.22 | 19:03

До 15 април продолжена забраната за извоз на житарици, брашно, сончоглед и сончогледови масла

Владата на Република  Македонија на 31. седница го продолжи рокот на одлуката за ограничување на извозот на одделни стоки донесена на 26-тата седница од 11 март, со што...

Балкан 08.03.22 | 23:04

Србија го забранува извозот на брашно, пченица, пченка и масло

Србија од четврток ќе го запре извозот на пченица, пченка и брашно, соопшти српскиот претседател, Александар Вучиќ, за ТВ „Б92“. Зборувајќи за сосотојбата со пченица...

Свет 07.03.22 | 08:53

Пелоси: Конгресот ја разгледува забраната за увоз на руска нафта

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, рече дека се разгледува забрана за увоз на руска нафта и дека Конгресот има намера да обезбеди 10 милијарди...

Свет 04.03.22 | 09:03

Русија го блокира Фејсбук

Русија го забранила користењето на Фејсбук. Причина за таквата одлука што компанијата преку своите алгоритми ја потиснуваше видливоста и достапноста до руските канали,...

Сервиси 01.03.22 | 09:01

Забрана за камиони на патот Маврово – Дебар

Од 08.00 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар поради интензивни врнежи од снег, соопшти АМСМ. Сообраќајот...

Свет 27.02.22 | 20:02

ЕУ ќе ја забрани работата на руските медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“

Европската унија ќе ја забрани работата на руските медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“, изјави денеска шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел. Говорејќи на прес-конференција...

Сервиси 27.02.22 | 17:02

Укината забраната за движење на камиони на Ѓавато

Од 14 часот е укината забраната за движење на тешки моторни возила на патниот правец Ресен-Битола, превој „Ѓавато“ и обратно, соопшти АМСМ. Забраната за сообраќај за...