Ознака: забрана
Сервиси 01.03.22 | 09:01

Забрана за камиони на патот Маврово – Дебар

Од 08.00 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар поради интензивни врнежи од снег, соопшти АМСМ. Сообраќајот...

Свет 27.02.22 | 20:02

ЕУ ќе ја забрани работата на руските медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“

Европската унија ќе ја забрани работата на руските медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“, изјави денеска шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел. Говорејќи на прес-конференција...

Сервиси 27.02.22 | 17:02

Укината забраната за движење на камиони на Ѓавато

Од 14 часот е укината забраната за движење на тешки моторни возила на патниот правец Ресен-Битола, превој „Ѓавато“ и обратно, соопшти АМСМ. Забраната за сообраќај за...

Свет 26.02.22 | 11:03

Бугарија, Полска и Чешка забранија прелет на руски авиони во нивниот воздушен простор

Русија доби официјално известување од Бугарија, Полска и Чешка дека на руските авиони им е забранет влез во воздушниот простор на тие земји. Според руските медиуми,...

Свет 10.02.22 | 09:26

Можно е Турција да ги блокира Дојче веле, Гласот на Америка и на Евроњуз

Турција предупреди дека Дојче веле и уште два странски медиума мора да добијат работна дозвола, во спротивно ќе биде блокиран пристапот до нивните платформи. Високиот...

Сервиси 02.02.22 | 08:53

Укината e забраната за камиони на Ѓавато и кај вртењето за Мавровo

Од 7:10 часот е укината забраната за тешки товарни возила на патниот правец Охрид-Битола и обратно преку планинскиот превој „Ѓавато“. Од АМСМ информираат дека од 7:30 часот...

Сервиси 24.01.22 | 09:51

Укината забраната за камиони на Стража

Од АМСМ известуваат дека од 08:40ч. е укината забраната за ТМВ на патниот правец Кичево – Гостивар на превој Стража Останатите активни информации: ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ НА...

Сервиси 21.01.22 | 11:30

Укината забраната за тешки товарни возила на Деве Баир

Укината е забраната за тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка – Г.П. Деве Баир, соопштија од АМСМ. Забраната што беше воведена поради обилните врнежи од...

Свет 14.01.22 | 14:02

И Македонија на црната листа: Хонг Конг забрани транзит летови преку својот аеродром за повеќе од 150 земји

Хонг Конг донесе одлука со која им забранува на патниците од повеќе од 150 земји да транзитираат низ аеродормот во градот. Од раководството на аеродоромот соопштија дека...

Свет 29.12.21 | 09:37

Бајден: Забраната за влез во САД за патници од осум африкански земји ќе биде укината на 31 декември

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека забраната за влез во САД за патници од осум африкански земји ќе биде укината на 31 декември. Забраната беше донесена...

Балкан 02.12.21 | 18:00

Албаниија од утре воведува забрана за влез на лица од земјите на Јужна Африка

Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19, денеска одлучи вакцинацијата, освен за здравствените, просветните и универзитетски работници...

Сервиси 01.12.21 | 21:32

Oстанува забраната за камиони на патот Тетово – Попова Шапка

Се уште е во сила забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка, што беше воведена завчера во 22 часот, а за останатите видови...

Сервиси 30.11.21 | 15:45

Укината забраната за сообраќај за камиони на патот Гостивар – Маврово – Дебар

Укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар –  крак Маврово – Дебар. Како што информира ЈП „Македонијапат“, забраната...

Сервиси 30.11.21 | 08:45

Забрана за камиони на Стража, Ѓавато и на патните правци Кичево-Охрид, Тетово-Попова Шапка и Маврово-Дебар

Од 07:15 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила и на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека. Забранa за камиони има и на...

Свет 26.11.21 | 19:57

САД чекаат дополнителни податоци пред да ги затворат границите поради новиот сој на коронавирус

САД чекаат дополнителни научни податоци за новиот сој на коронавирусот забележан во Јужна Африка, пред да донесат одлука за можно затворање на границите, изјави денеска...

Свет 24.11.21 | 10:33

Забранет најстариот белоруски весник како екстремистички

Најстариот белоруски весник „Наша нива“ е забранет на 115-годишнината од објавувањето, нешто што се оценува како најнов потег на белоруските власти да ги потиснат независните...

Свет 15.11.21 | 12:48

Можат да играат и навечер: Конечно е укината забраната за малолетници во Јужна Кореја

Контроверзната забрана, која беше воведена пред десет години, конечно ќе биде укината. Јужна Кореја пред 10 години воведе забрана, која не дозволуваше малолетници да...

Економија 23.10.21 | 17:39

Пластичните кеси се забранети од 1 декември, 550 луѓе ќе останат без работа

Од 1 декември, според законот што се очекува да стапи во сила за забраната за пластични кеси, постои ризик над 550 работници во Македонија да останат без работа....

Сервиси 14.10.21 | 10:18

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Маврово – Дебар

АМСМ информира дека на патниот правец крак Маврово – Дебар, од 09:45 часот се воведува забрана за сообраќај за тешки товарни возила. Од таму велат дека забраната е поради...

Свет 12.10.21 | 09:40

Гувернерот на Тексас забрани задолжително вакцинирање против Ковид-19

Гувернерот на Тексас, Грег Абот вчера издаде извршна наредба со која им се забранува на компаниите и другите субјекти да наметнуваат обврска за вакцинација против Ковид-19. Со...