Ознака: забрана
Свет 18.05.23 | 11:11

Монтана стана прва држава во САД што го забрани ТикТок за сите жители

Гувернерот Грег Џанфорте потпиша нацрт-закон за забрана на ТикТок во Монтана, со што стана првата држава што целосно ја забрани апликацијата во САД. Републиканскиот...

Македонија 07.05.23 | 17:51

Дали ќе се забрани ТикТок во државата ќе се знае наскоро, рече министерот за информатичко општество

Министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу вели дека конечен став околу иницијативата за забрана на социјалната мрежа Тик Ток во државава ќе има...

Свет 15.04.23 | 18:05

Полска забрани увоз на украинско жито

Полска забрани увоз на жито и друга храна од Украина со цел да го заштити својот земјоделски сектор. Големи количества украински жито, што е поевтино од тоа што е произведено...

Останати спортови 14.04.23 | 11:20

Украина им забрани на своите спортисти да се натпреваруваат ако игра некој од Русија или Белорусија

Украина официјално им забрани на своите спортисти да учествуваат на натпревари на кои настапуваат спортистите од Русија и од Белорусија. Украинското Министерство...

Калеидоскоп 26.03.23 | 10:07

На овие места ширум светот селфито е забрането со закон

Селфито одамна е еден од најпопуларните начини луѓето да се изразат себеси. Сепак, има познати туристички места ширум светот, каде што во последнава деценија се воведуваат...

Свет 23.03.23 | 17:58

Кина ќе се спротивстави на принудна продажба на ТикТок наложена од САД

Кинеската Влада соопшти дека ќе се спротивстави на можните планови на САД да го принудат кинескиот сопственик на ТикТок да ја продаде апликацијата поради наводни безбедносни...

Свет 16.03.23 | 14:46

И Велика Британија забрани „Тик ток“ на службените мобилни телефони

Велика Британија најверојатно денеска ќе објави забрана за користење на TикТок на службените мобилни телефони, следејќи ги другите западни земји кои исто така ја забранија...

Свет 13.03.23 | 15:46

И Белгија го забрани „Тик Ток“ во државните институции

Вработените во белгиската влада повеќе нема да смеат да го користат „Тик Ток“ на своите службени телефони. Дека оваа кинеска апликација се забранува во белгиската...

Свет 06.03.23 | 13:49

Данското Министерство за одбрана забрани Тикток на службените уреди

Данското Министерство за одбрана им се приклучи на другите западни земји во забраната за употреба на кинеската платформа за кратки видеа Тикток на службените мобилни...

Економија 07.02.23 | 15:37

Владата забранува увоз на руска нафта во Македонија

Владата ќе забрани увоз на руска нафта во Македонија. Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека санкцијата кон Русија која ја објави Европската Унија ќе ја...

Останати спортови 07.12.22 | 19:33

Милион долари казна за Британската федерација за забраната за настап на руски и белоруски тенисери

Здружението на тениски професионалци (АТП) изрече казна во износ од еден милион долари на Тениската федерација на Велика Британија (ЛТА) поради забраната за настап на...

Економија 01.12.22 | 08:02

Русија воведува забрана за увоз на македонски јаболка

Од денеска се воведуваат привремени ограничувања за испорака на сите растителни производи од Македонија во Русија во врска со откривањето на кафеава мермерна бубачка...

Балкан 17.10.22 | 12:13

Србија привремено го забранува извозот на природен гас

Владата на Србија денеска донесе одлука за привремена забрана за извоз на природен гас до крајот на месецот, со цел да се обезбеди безбедно снабдување на домашниот пазар...

Македонија 14.09.22 | 17:34

Менкиноски: Поништено е решението за забрана на терминот „Македонија“, ја добивме битката, но не и војната

Решението на Министерството за правда со кое се забранува употребата на терминот „Македонија“ при регистрација на правни субјекти се поништува со денешната пресуда...

Свет 10.09.22 | 12:30

САД ќе и забранат на Русија морски транспорт на нафта ако не ја продава по ограничена цена

САД, заедно со своите сојузници од Г7 и Европската Унија, ќе воведат забрана за поморски транспорт на руска нафта од 5 декември, а нафтени деривати од 5 февруари следната...

Македонија 08.09.22 | 10:09

„Ванчо Михајлов“ може, „Млади за Македонија“ не!

Управниот суд на 14 септември ќе донесе одлука дали ќе ја уважи жалбата на невладиното здружение „Млади за Македонија“, чие име е оспорено од Министерството за правда...

Економија 06.09.22 | 23:49

Ковачевски сака со закон да забрани копање криптовалути

Премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашања по седницата на Советот за безбеднос, апелираше да не се копаат криптовалути зашто потрошувачката...

Балкан 08.07.22 | 10:12

Во Босна и Херцеговина забранета изградбата на мали хидроцентрали

Властите на Федерацијата Босна и Херцеговина вчера дефинитивно забранија изградба на мали хидроцентрали во земјата, позитивно одговарајќи на барањата на граѓаните...

Скопје 23.06.22 | 17:38

Веќе нема одење во шума: Жичарницата и автобуските линии до Водно од утре нема да функционираат

Од утре, петок, Жичарницата и автобуските линии до Средно Водно (25, 25А и 25Б) нема да бидат во функција, соопшти ЈСП-Скопје. Времениот прекин на работа е согласно воведената...

Македонија 23.06.22 | 12:17

Се воведува забрана за движење во шуми, казни од 1.500 до 2.000 евра

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство по барање на ЈП „Национални шуми“ – Скопје, согласно член 57 став 2 од Законот за шумите, даде согласност...