Ознака: ж
Свет 23.06.22 | 13:18

Русите се откажуваат од буквата „Z“?: Еве што се крие зад евентуалното отстранување на симболот на операцијата во Украина

Кремљ можеби планира да ја „ребрендира“ својата операција во Украина, откако официјални лица наредија отстранување на огромни транспаренти со симболи „Z“ и „V“ од...

Балкан 03.05.22 | 18:40

Српски политиколог го објаснува вистинското значење на буквата „Z“ на руските тенкови

Српскиот политиколог, Урош Бабиќ, објаснува што всушност значи буквата „Z“ на руските воени возила, која, на некој начин, стана симбол на руската воена операција во...

Свет 26.04.22 | 14:01

Човек во Русија казнет со 380 евра зашто ја шутнал буквата „З“

Во рускиот град Чебоксари, 670 километри источно од Москва, е приведен човек, кој клоцал светлосна инсталација во форма на буквата „З“. Против 44-годишниот жител е составен...

Свет 18.04.22 | 14:51

Германските обвинители отвораат истраги против лица кои го користат симболот „Z“

Во Германија се почесто се отвораат истраги против лица кои го користат симболот „Z“ за да ја изразат својата поддршка за руската војна во Украина. Според извештајот...

Сервиси 05.04.22 | 09:59

Графити со рускиот воен симбол „Z“ на неколку локации во Битола

Неколку графити со буквата „Z“ забележани се во центарот на Битола, поточно на Широк Сокак и кај Кино Манаки. Со користење на симболот „Z“ всушност се означува поддршка...

Македонија 08.09.19 | 11:44

Заев повика на прослава со честитката: Да живее Македонија!

Премиерот Зоран Заев по повод Денот на независноста напиша честитка на Твитер.   – „На 8 септември 1991, Денот на независноста ни покажа дека слободата и самостојноста...