Ознака: вулкан
Свет 07.10.21 | 15:01

Облак од вулкански чад повторно го затвори аеродромот во Ла Палма

Поради облак од густ чад од вулканот Ла Палма, денеска повторно е затворен аеродромот. Ова е втор пат по ерупцијата на 19 септември, пренесе AFP. Портпаролот на аеродромот...

Свет 07.10.21 | 14:45

Повторно затворен аеродромот на Ла Палма поради ерупција на вулканот

Аеродромот на шпанскиот остров Ла Палма повторно е затворен поради пепелта од вулканот, кој е активен речиси три недели. Научниците наведуваат дека натамошниот развој...

Свет 25.09.21 | 21:16

Се отвори нов кратер на вулканот во Ла Палма: Аеродромот на островот е затворен поради облаци од пепел

Аеродромот на шпанскиот остров Ла Палма е затворен поради облак од пепел што избива од вулканот кој е „активен“ веќе една недела. Научниците соопштија дека се отворил...

Свет 21.09.21 | 11:35

Евакуирани 6.000 луѓе поради ерупцијата на вулкан на шпанскиот остров Ла Палма

Поради активирање на уште еден отвор на вулканот Кумбре Виеја, на шпанскиот остров Ла Палма се евакуирани уште 500 луѓе, со што вкупниот број луѓе принудени да ги напуштат...

Свет 19.09.21 | 18:27

Се активира вулканот на островот Ла Палма

Вулканот на шпанскиот остров Ла Палма денеска еруптираше, соопштија локалните власти. По ерупцијата која се случи во 15:15 часот по локално време, се крена чад во националниот...

Свет 17.09.21 | 11:22

Прогласено трето ниво на тревога: Ерупција на вулкан во Јапонија

Јапонската метеоролошка служба издаде предупредување поради ерупција на вулкан во југозападниот дел на земјата. Вулканот исфрлил камења речиси еден километар од кратерот...

Свет 09.08.21 | 12:22

Ерупција на вулканот Мерапи

Вулканот на планината Мерапи, на индонезискиот остров Јава, еруптирал рано утринава, исфрлајќи облаци чад. Според Националната геолошка агенција, мешавина од жешка...

Свет 26.05.21 | 08:16

По ерупција на вулкан стотина земјотреси срамнија десетици населби во Конго

Земјотрес регистриран на границата меѓу Конго и Руанда уништил голем број згради во градот градот Гома, а се стравува дека повторно ќе дојде до ерупција на блискиот...

Свет 23.05.21 | 15:58

Жителите на Гома се враќаат дома по ерупцијата на вулканот Њирагонго

Жителите на градот Гома во Демократска Република Конго денеска почнаа да се враќаат во своите домови по синоќешната ерупцијата на вулканот Њирагонго, а лавата стигна...

Свет 02.03.21 | 19:29

Етна денеска повторно се закани

Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот...

Калеидоскоп 24.02.21 | 12:19

Спектакуларна ерупција на Етна го осветли небото над Неапол

Вулканот Етна повторно еруптира. Новите ерупции почнаа на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел во воздухот. Лавата што ја исфрли...

Свет 09.01.20 | 23:10

Жолт аларм во Мексико по ерупцијата на Попокатепетл

Мексиканскиот Национален центар за спречување на природни катастрофи „Cenapred“ информира за ерупција на најголемиот вулкан Попокатепетл. Столбот од пепел што се кренал...

Свет 03.01.20 | 09:37

Во Јапонија издадено предупредување од опасност од ерупција на вулкан

Јапонската метеоролошка агенција го подигна нивото на опасност денеска поради можна ерупција на вулкан во југозападниот дел на земјата, како резултат на зголемената...

Свет 18.12.19 | 10:17

Телата на две жртви во ерупцијата на Нов Зеланд може никогаш да не бидат најдени

Телата на двајца загинати во вулканската ерупција на Нов Зеланд можеби никогаш нема да бидат пронајдени, соопшти тамошната полиција. Властите пред неколку дена ги објавија...

Свет 14.12.19 | 19:50

Се зголемува бројот на загинати во ерупцијата на Белиот остров

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во болница. Новозеландските...

Свет 09.12.19 | 10:50

Загинаа најмалку пет туристи по ерупција на вулкан во Нов Зеланд

Најмалку пет лица загинаа и 20 се повредени, додека неколкумина се водат како исчезнати во денешната вулканска ерупција на Белиот остров на Нов Зеланд. Од брзата помош...

Свет 20.10.19 | 16:52

По 640.000 години се буди монструмот: Ќе исфрли толку пепел што нема да се гледа ниту Сонцето

Вулканот Јелоустоун во американската држава Вајомин последен пат еруптирал пред 640.000 години, но никој не знае кога повторно тоа ќе се случи. Сепак, некои мерења покажуваат...

Свет 19.07.19 | 22:07

Вулкан во Перу почнал да исфрла пепел, евакуирани се стотици луѓе

Повеќе стотици луѓе се евакуирани во Перу откако вулканот Убинас почнал да исфрла пепел. Националниот институт за цивилна заштита наредил евакуација на околу илјада...

Патувања 29.12.18 | 11:49

Цвета туризам опасен по животот

Во почетокот на годинава при ерупција на вулкан лава проби низ туристичко бротче на Хаваите и повреди 23 лица, а минатата година 11-годишно момче падна во кратер и загина,...