Ознака: врховен суд
Македонија 18.03.20 | 13:43

Врховен суд во карантин, сестра на судијка заразена со коронавирус

Дел од судиите и другите вработени решиле да не одат на работа, па е доведено во прашање функционирањето на Судот во полн капацитет Паника владее меѓу судиите и вработените...

Македонија 23.02.20 | 11:54

Новата аудио „бомба“ ги разнесе Заев и мафијата на власт: Договорено е паѓаат случаите, Катица знае, Врховен суд ќе донесе одлука, без Заев не може

Зоран Заев како премиер директно влијаел врз работатата и одлуките на Спцеијалното јавно обвинителство и Врховниот суд – ова го покажува „бомбата“ која денеска...

Македонија 21.01.20 | 12:02

Врховниот суд ќе расправа за првите пресуди на СЈО

По неколкумесечно одлагање, неделава двајца врховни судии се очекува да реферираат за два предмета од случајот на СЈО „Тенк“. Едниот предмет пред колегите ќе го изнесе...

Свет 15.12.19 | 09:03

Американскиот Врховен суд ќе расправа дали Трамп може да ги крие своите финансии

Врховниот суд на САД соопшти дека ќе ја разгледа молбата на американскиот претседател Доналд Трамп да не се објавуваат податоците за неговите даноци, банкарски и финански...

Свет 15.11.19 | 12:35

Адвокатите на Трамп побараа од Врховниот суд да го прекине објавувањето на неговите даночни пријави

Адвокатите на американскиот претседател Доналд Трамп побараа од Врховниот суд да го запре објавувањето на неговите даночни пријави, со што борбата за информирање за...

Македонија 30.10.19 | 10:02

Шест месеци непостапување, пет ургенции, а Врховниот суд сè уште молчи за притворот на Душко Лазаров

Врховниот суд и натаму молчи и не одлучува по жалбата за притворот на Душко Лазаров, осуден на 15 години затвор за настаните од 27 април, и покрај петте ургенции на неговото...

Македонија 01.10.19 | 12:08

Врховниот суд го прифати барањето на Јанкулоска за вонредно преиспитување на пресудата за „мерцедесот“

Судиите Фаик Арслани, Џемали Саити, Африм Фидани, Снежана Бајлозова и Јелица Крстевска ќе одлучуваат за затворската казна за ексминистерката за внатрешни работи, Гордана...

Македонија 14.09.19 | 19:51

Македонските судови официјално добија газда – Зоран Заев

Зоран Заев пред околу еден месец јавно во медиумите призна дека се јавувал по телефон кај Блерим Беџети од ДУИ со цел да му помогне да биде разрешен од функцијата претседателот...

Македонија 11.09.19 | 09:28

Вози „пасат“ и има кредит од 100 илјади евра – кој е новиот в.д. претседател на Врховниот суд?

Според податоците од анкетниот лист, кој новиот в.д. претседател на Врховниот суд го доставил до Државната комисија за спречување корупција, Фаик Арслани вози „фолксваген...

Македонија 10.09.19 | 14:32

Фаик Арслани избран за в.д. претседател на Врховниот суд

Врховниот судија Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд, веднаш по разрешувањето на Јово Вангеловски. Судскиот совет на денешната седница го разреши...

Македонија 10.09.19 | 12:00

Цветанка Периќ е избрана за нов судија во Врховниот суд

Членовите на Судскиот совет на денешната седница едногласно ја избраа Цветанка Периќ за нов судија во Врховниот суд. Таа била прва на ранг листата од четворица пријавени...

Македонија 07.09.19 | 11:46

За Врховниот суд на Шведска упадот во Собранието на 27 април 2017 година е бунт, никако тероризам

Настаните во македонското Собрание на 27 април не се тероризам, потврдува шведскиот Врховен суд, кој одби екстрадиција на Дејан Давидовски за настаните од „27 април“,...

Македонија 06.09.19 | 17:25

Документи од Шведска: 27 април не е тероризам

Настаните во македонското Собрание на 27 април не се тероризам, потврдува шведскиот Врховен суд, кој одби екстрадиција на Дејан Давидовски за настаните од „27 април“,...

Македонија 11.07.19 | 15:55

Врховен суд до антикорупциска: Не поглегнуваме на притисоци

Врховниот суд ѝ одговори на Државната комисија за спречување на корупцијата и судирот на интереси на вчерашниот допис да бидат внимателни кога постапуваат на општата...

Македонија 10.07.19 | 16:59

ДКСК: Судиите на Врховниот суд не може да учествуваат во постапка за нивно разрешување

Судиите на Врховниот суд против кои се отворени постапки во Судскиот совет за разрешување од функциите, не треба да учествуваат во расправата и одлучувањето на општата...

Македонија 03.07.19 | 14:33

Врховен утре заседава – дали СЈО може да користи нови телефонски разговори како доказ

Врховниот суд утре ќе одржи општа седница на која, според дневен ред, ќе се разгледуваат седум точки – иницијативи. Меѓу овие седум точки е и иницијативата за начелен...

Македонија 06.05.19 | 14:35

Врховните судии ќе расправаат за затворот на Груевски

Случајот „Тенк“, во кој Никола Груевски е осуден за незаконска набавка на владиниот „мерцедес“, стигна до Врховниот суд, до каде поранешниот премиер поднесе жалба...

Македонија 23.03.19 | 10:14

Имаше ли „терористичко загрозување“ на уставниот поредок на Република Македонија

Милојка Калкашлиева, судија на Врховниот суд во пензија, го изнесува своето мислење за апсењето на повеќе од 30 лица за настаните од 27 април 2017 година во македонското...

Македонија 07.02.19 | 15:56

Јовески: ЈОРМ ќе побара автентично толкување за начелното мислење на Врховниот суд за СЈО

Стручниот колегиум на Јавното обвинителство на Република на денешниот проширен состанок одлучил дека начелно-правното мислење на Врховен суд за предметите на Специјалното...

Македонија 05.02.19 | 21:39

Вангеловски: Зошто СЈО толку време чекаше да го побара случајот Монструм ако имале „бомби“?

Зачудувачки е за мене зошто толку време СЈО чекаше да го побара случајот Монструм за да го преземе во своја надлежност, ако уште пред или непосредно по самото објавување...