Ознака: време
Сервиси 26.03.20 | 08:39

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, од викендов промена

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура...

Сервиси 25.03.20 | 09:40

Зимата во пролет нема долго да трае: Во следните денови се очекува постепено затоплувањe

До крајот на денов во државава времето ќе биде променливо облачно. Ќе има и локални но релативно послаби врнежи, на пониските места поради малото затоплување снегот...

Сервиси 24.03.20 | 08:49

Облачно со повремени врнежи од снег

Времето денеска ќе биде облачно и не многу студено со повремени врнежи претежно од снег. Пообилни врнежи се очекуваат во источните делови. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието...

Сервиси 23.03.20 | 10:28

Македонија прекриена со снег: Oд среда нова промена на времето

Времето во земјава ќе биде облачно, студено и ветровито со врнежи претежно од снег. Најобилни врнежи се очекуваат во источните делови. Дневната температура ќе биде за...

Сервиси 15.03.20 | 08:58

Денeска облачно со пообилни врнежи од дожд

Времето ќе биде облачно со пообилни врнежи од дожд (понекаде над 20л/м2). Врнежите на планините ќе бидат од снег, а на повисоките места особено во западните делови и на...

Сервиси 13.03.20 | 11:15

Дожд на пониските и снег на повисоките места во викендот кој следи

До крајот на денов, како и утре особено претпладне, под влијание на стабилна, сува и многу топла воздушна маса од југ времето ќе биде стабилно, суво и натпросечно топло,...

Сервиси 12.03.20 | 09:01

Денеска сончево со пролетни температури, а викендов повторно промена

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до пет степени, а дневната температура ќе се движи од...

Сервиси 06.03.20 | 11:40

Викендов облачно време со пообилни врнежи од дожд

За време на викендот ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни утре попладне и во текот на ноќта, над 25 литри на метар квадратен, информираат...

Калеидоскоп 04.03.20 | 18:33

Летно сметање на времето: Стрелките на часовникот одат еден час напред

Вечерта помеѓу 28 и 29 март во 2 часот наутро започнува летното сметање на времето што значи дека стрелките на часовникот се поместуваат еден час напред. Ќе биде ли ова...

Сервиси 04.03.20 | 18:16

Баба Марта со 300 ума, па месецов може се да очекуваме: Еве каде наврна најмногу дожд!

Во изминатите девет часа најмногу дожд, 29 литри на метар квадратен, наврнале во Демир Капија, а најмалку, еден литар, во Битола. Како што информира УХМР, до 16 часот наврнале...

Свет 02.03.20 | 22:33

СЗО предупредувa: Подгответе се за екстремно жешка пролет, мај ќе биде „пекол“

Светската здравствена организација излезе со својот редовен извештај околу климатските промени и темераторите. СЗО предупредува дека не очекуваат екстремно високи...

Сервиси 01.03.20 | 10:04

Сончево со умерена облачност и потопло

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност и потопло преку денот. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринските температури ќе се движат од минус...

Сервиси 28.02.20 | 09:10

Облачно со повремени врнежи од дожд

Времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Пообилни врнежи ќе има во западните делови каде на планините...

Сервиси 25.02.20 | 12:21

Зимските јакни оставете ги дома: Утре времето ќе биде сончево

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност, ќе дува слаб ветер, а вдолж Повардарието умерен од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од...

Сервиси 20.02.20 | 15:12

Пеколен мај за Европа, температурата ќе оди до 37 степени: Еве каква пролет го чека Балканот

Зимата без многу ниски температури и без снег, многумина остави во дилема дали ќе имаме ледена пролет, но и какво лето не чека. Метеоролозите тврдат дека е рано за пакување...

Сервиси 18.02.20 | 19:23

Временски пресврт: Од утре дожд и снег низ цела држава

Утре кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а под влијание на влажен бран во текот на ноќта и в четврток ќе има врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите повремено...

Сервиси 16.02.20 | 08:39

Како пролет: Пред нас е убав сончев ден

Времето е ведро и претежно тивко. Во текот на денот ќе биде сончево со максимална температура од 9 до 16 степени. Во Скопје сончево со температура до 12 степени. Утрово е...

Сервиси 14.02.20 | 15:36

Не чекаат убави денови: Викенд временска прогноза

До крајот на денов во нашата држава ќе имаме претежно облачно време а од запад уште во текот на претпладнево ќе започнат врнежи од дожд. Во текот на денов врнежите ќе...

Сервиси 13.02.20 | 09:04

Денеска сончево и пријатно: Утрово најстудено во Битола, а најтопло во Дојран

Утрово во земјава најстудено било во Берово и Крива Паланка каде се измерени -5 степени целзиусови, а најтопло било во Дојран со 4 степени. Во Скопје Петровец и Маврово...

Сервиси 10.02.20 | 09:42

Ред сонце, ред дожд: Еве какво ќе биде времето цела недела

Во текот на следните денови, нашата територија ќе биде под влијание на потопла воздушна маса од југ. Сето ова ќе услови понатамошен пораст на температурите на воздухот,...