Ознака: вреди
Македонија 20.05.24 | 11:48

Таравари: Се очекува до петок да се постигне финален договор за формирање на Влада

Претседател на Алијансата за Албанците и еден од лидерите на коалицијата ВЛЕН, Арбен Таравари на новинарско прашање за преговорите за формирање Влада рече дека се очекува...

Македонија 19.05.24 | 13:58

Лидерите на „ВРЕДИ“ на средба со Албин Курти

Косовскиот премиер Албин Курти вчера беше домаќин на лидерите на коалицијата „Вреди“ во Македонија, Билал Касами, Арбен Таравари, Изет Меџит и Африм Гаши,...

Македонија 18.05.24 | 22:22

„Вреди“: Ахмети ја загубил контролата откако сфатил дека ја загубил власта

„Со жалење можеме да кажеме дека со секое ново појавување на Али Ахмети неговата состојба станува посериозна. Тоа се должи или на манипулации на Артан и Бујар, или Ахмети...

Македонија 18.05.24 | 10:07

„Вреди“ ја поздрави одлуката на Управен да дозволи прегласување во Желино: Правдата победи, волјата на граѓаните ќе надвладее

Од коалицијата „Вреди“ ја поздравија одлуката на Управниот суд, за која велат дека е во согласност со волјата што ја изразија граѓаните на 8 мај. Оваа одлука уште еднаш...

Македонија 16.05.24 | 14:42

Почна средбата на работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди за новата влада

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата Вреди попладнево одржуваат средба на ниво на работни групи за преговори за формирање коалиција за нова влада по изборите...

Македонија 16.05.24 | 12:01

ВМРО-ДПМНЕ и Вреди ги продолжуваат разговорите за нова влада

Работни групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Вреди денеска ќе ги продолжат разговорите за состав на нова влада. Оттаму ја потврдуваат средбата, но нема официјална информација...

Македонија 14.05.24 | 21:03

И без ВЛЕН, ВМРО-ДПМНЕ има 63-64 пратеници

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов вели дека ВМРО-ДПМНЕ и без коалицијата ВЛЕН во моментов има обезбедено 63-64 пратеници. Тој во вечерашното издание...

Македонија 14.05.24 | 13:18

„Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности, ДУИ нема капацитет за спроведување избори

Претставници на коалицијата „Вреди“ во Тетово на прес-конференција објавија примери за прекршување на Изборниот законик во шестата изборна единица. Портпаролот на...

Македонија 14.05.24 | 12:50

Екипирани работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди” за преговори за новата влада

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Вреди” ги формираа работните групи за продолжување на разговорите за евентуално коалицирање во идната влада, откако викендот ги договорија...

Македонија 13.05.24 | 09:11

Работни групи на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди на преговори за идната влада

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Вреди денеска треба да ги продолжат разговорите на ниво на работни групи за евентуално коалицирање во идната влада, откако викендот ги договорија...

Македонија 09.05.24 | 19:31

„Вреди“ е кредибилен партнет на идната влада

На прашањето дали Изет Меџити ќе биде новиот коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на партијата, Христијан Мицкоски истакна дека со освојување на 107.000 гласа, коалицијата...

Македонија 09.05.24 | 14:55

Први на списокот „Вреди“ и ЗНАМ: Мицкоски ги започнува преговорите за нова силна и стабилна Влада

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе имаат и повеќе од стабилна Влада, блиска и до двотретинско мнозинство. ДУИ речиси сигурно заминува во опозиција, а во владината коалиција...

Македонија 08.05.24 | 21:20

Со огномет и тапани „Вреди“ слави победа пред „Скендербег“

Со огномет, зурли и тапани симпатизерите на опозициските партии на Албанците здружени во коалицијата „Вреди“ вечерва по 20 часот почнаа да слават пред партискиот штаб...

Македонија 02.05.24 | 14:18

Касами: „Вреди“ ќе го одржи завршниот митинг во Тетово, Груби да не провоцира

Албанските коалиции „Европски фронт“ и „Вреди“ не се откажуваат од одржување на завршните митинзи во ист ден во Тетово. Носителот на листа за пратеници во ИЕ6 од коалицијата...

Црна хроника 02.05.24 | 14:09

Лимани: Судот ја прифати жалбата на „Вреди“ за „бугарскиот воз“ во Липково, се докажа изборниот инженеринг на ДУИ

Валбон Лимани од „Вреди“ денеска на прес-конференција го презентираше решението на Управниот суд со кое се прифаќа жалбата на коалицијата за полнењето на кутии во...

Македонија 02.05.24 | 12:42

Лимани: Судот ја прифати жалбата на коалицијата ВЛЕН за „бугарскиот воз“ во Липково, се докажа изборниот инженеринг на ДУИ

Валбон Лимани од коалицијата ВЛЕН денеска на прес-конференција го презентираше решението на Управниот суд со кое се прифаќа жалбата на коалицијата ВЛЕН за полнење...

Македонија 28.04.24 | 18:40

Пред договор коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди

Речиси е сигурна коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и албанската опозиција, најавија денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и лидерите на Влен. Покрај за Вреди, се...

Македонија 27.04.24 | 18:30

Коалицијата „Вреди“ во Тетово ја презентираше програмата „План 2030“, ветуваат минимална плата од 800 евра

Нов устав со Албанците како второ мнозинство во државата, прекугранична економска зона со Албанија и Косово, инвестиции од 500 милиони евра за инфраструктура во албанските...

Македонија 24.04.24 | 19:58

Хасани: Началникот на СВР – Тетово продолжува да работи незаконски

Началникот на Секторот за внатрешни работи во Тетово, Шефик Бајрами продолжува да работи незаконски, изјави попладнево на прес-конференција, Башким Хасани, член на...

Македонија 24.04.24 | 19:43

Земјотресот почна – Таравари очекува ДУИ да оди конечно во опозиција

Кандидатот за претседател од редовите на албанската „Вреди“, Арбен Таравари на првата прес – конференција по затворањето на гласачките места порача дека очекува...