Ознака: вработени
Свет 30.12.20 | 09:23

Компанија им ветила на работниците празничен бонус од 650 долари, но потоа непријатно ги шокирала

Вработените на американската ИТ компанија „ГоДеди“ (GoDaddy) пред Божиќните празници добиле мејл од нивниот работодавец дека со платата ќе добијат бонус од 650 долари. Работодавачот...

Скопје 12.11.20 | 11:16

Да се тестирате на свој трошок, а ако останете во изолација ќе има последици: Вработените во Црвениот крст се жалат на раководството

Вработените во Црвениот крст на Македонија со писмо до нашата редакција се пожалија на нивниот третман од страна на раководството на организацијата, која наместо да...

Македонија 12.10.20 | 14:01

Груби: Во моментов нема законска можност за отпуштање на „рамковните“ дури и ако одбијат да работат

Над 1.300-те административци „вработени според Рамковниот договор“, кои земаат плата без да одат на работа, не можат да бидат отпуштени, односно да им бидат раскинати...

Македонија 03.09.20 | 12:55

Вработените во градинките нема повторно да бидат тестирани за ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче истакна дека пред најавеното реотворање на градинките в среда кадарот кој работи во нив нема повторно да биде тестиран за Ковид-19...

Економија 29.07.20 | 11:05

УЈП ги моли фирмите што добија државна помош да им дадат плати на вработените

Над 700 фирми од земјава, најголемиот дел од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга, Куманово, побарале поддршка од државата преку мерката за исплата на плата на вработените...

Економија 08.07.20 | 19:03

Царина потврди дека вработени се фатени со повеќе пари од пропишаното

Од Царинската управа денеска за „Република“ потврдија дека во петокот кај двајца вработени биле пронајдени пари за кои немале оправдување за нивното потекло. Кај...

Македонија 23.06.20 | 11:47

Вработените во јавниот сектор ќе може да пријавуваат притисоци во предизборниот период

Вработените во јавниот сектор од денеска ќе може да пријавуваат притисоци во предизборен период на алатка која е поставена на веб страницата на Министерството за информатичко...

Економија 18.06.20 | 18:05

Вработените од Еурокомпозит оставени на цедило: Со месеци немаат плата, ниту добиле платежни картички

Околу 60 вработени во прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ кои со месеци ниту имаат работа, ниту пари, бараат одговор од Владата зошто не се опфатени со ниту...

Економија 16.06.20 | 12:49

Ќе се намалува бројот на работни места во преработувачката индустрија

Економската состојба на деловните субјекти во преработувачката индустрија е неповолна, а се очекува и бројот на вработените да се намали, соопшти Државниот завод за...

Македонија 28.05.20 | 12:39

Вратете се на работа или чао – родителите во безизлезна ситуација

Според одлуката на Владата, од 1 јуни годинава престануваат да важат заклучоците со кои различни категории вработени лица се ослободени по различни основи од редовно...

Црна хроника 21.05.20 | 16:17

33 полицајци, 12 војници и 18 вработени во одморалиштето во Охрид во изолација

Вкупно 33 полицајци, 12 војници и 18 вработени во одморалиштето на Министерството за внатрешни работи во Охрид завршија во изолација, откако неколкумина припадници на...

Здравје 14.05.20 | 14:03

Вработените во Институт за јавно здравје, два месеци немаат земено плата, а владата набавува морска риба и скап алкохол

Додека Владата и Спасовски трошат на ангро, распишуваат милионски тендери и делат бизниси во четири очи стотина медицински лица вработени во Институтот за јавно здравје...

Здравје 13.05.20 | 08:39

Почнува скринингот на 2.000 вработени во градинките за Ковид-19

Од денеска треба да започне скринингот на одредени категории групи на граѓани за Ковид-19. Први на скринингот ќе бидат вработените во градинките, односно околу 2.000 лица. За...

Македонија 01.05.20 | 14:12

Владата пак се премисли за отказите, но остави и мал простор за злоупотреба

Работодавачите кои ќе користат финансиска поддршка за исплата на плати не смеат да го намалат бројот на вработени во април, како и два месеца по завршување на мерката,...

Економија 29.04.20 | 13:18

ССМ реагира на изјавата на министерката Ангеловска, бара итна средба со неа

Сојузот на синдикати на Македонија реагира на денешната изјава на министерката за финансии во врска со олабавувањето на условите за задржување на бројот на вработени...

Економија 17.04.20 | 15:41

Вработените во „Жито Прилеп“ два месеци не зеле плата и не знаат што се случува со нивната фирмата

На стотината вработени во прилепскиот најголем производител на леб „Жито Прилеп“ од вчера попладнето им беше забранет влезот во фирмата иако вработените, покрај проблемите...

Македонија 08.04.20 | 14:15

Владата со препораки за однесување на вработените во производните капацитети

На фирмите кои вршат дејност производство и имаат производни погони, хали и слично, им се препорачува во погоните каде непосредно се врши производниот процес да се лимитира...

Економија 03.04.20 | 15:24

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Откако дел од работодавачите на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона кризата, Државниот инспекторат за труд апелира...

Економија 31.03.20 | 16:18

Финансиска поддршка за приватните фирми за исплата на плати за вработените

Финансиска поддршка за компаниите од приватниот сектор за исплата на плати за вработените во висина на минимална лата од 14.500 денари за април и мај и 50 проценти субвенционирање...

Свет 12.03.20 | 14:55

Околу 3.600 претпријатија и 60.000 вработени се погодени од техничка невработеност поради коронавирусот

Поради ширењето на коронавирусот, речиси 3.600 претпријатија во Франција веќе побараа да користат делумни мерки за невработеност за своите работници, или околу 60.000 лица...