Ознака: вработени
Македонија 31.03.22 | 12:23

Во државно вработени 132.088 лица, 905 повеќе од лани

Во јавниот сектор во земјава заклучно со 31 декември лани биле вработени 132.088 лица во 1.346 институции. Повеќе од половината имаат најмалку високо образование. Споредено...

Црна хроника 25.02.22 | 15:42

За злоупотреба на службената должност: Двајца вработени во МВР „заработија“ кривични пријави

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Х.А. од Куманово, поради постоење основи на...

Македонија 08.02.22 | 22:06

Општина Тетово гo објави списокот на сите 811 договори на дело од 2021 година

Општина Тетово, со цел транспарентност кон јавноста, го објавува Списокот на сите договори на дело склучени со општина Тетово за 2021 година. Се работи за вкупно 811 договори...

Скопје 30.11.21 | 10:46

Стевчо Јакимовски: Општина Карпош има 380 вработени и дава 2,5 милиони евра годишно за плати

Стевчо Јакимовски, старо-новиот градоначалник на Карпош, во утринската емисија на ТВ Алфа објави дека од 1 јуни 2022 се враќа реонизацијата. Тоа значи дека децата што не...

Култура 24.11.21 | 16:52

Вработените во Театар Комедија незадоволни од одлуката, бараат нов в.д. директор

Вработените во Театар Комедија не се согласуваат со одлуката на Министерството за Култура за разрешување на Нора Шаќири Марковиќ и назначување на нов в.д. директор. Нов...

Македонија 10.09.21 | 12:15

Вработените на изгорениот ковид-центар во Тетово на распит: Пожарот траеше 5 минути, имаше вработени, но и роднини или луѓе кои случајно се затекнаа таму

Пациентите кои се спасени од пожарот во модуларната болница во Тетово се во релативно добра здравствена состојба и кај нив нема знаци на повреди од пожарот, изјави координаторот...

Македонија 10.09.21 | 11:24

На распит вработените во изгорениот ковид центар во Тетово

Пациентите кои се спасени од пожарот во модуларната болница во Тетово се во релативно добра здравствена состојба и кај нив нема знаци на повреди од пожарот, изјави координаторот...

Економија 30.08.21 | 14:54

Протест на поранешни вработени во „Еурокомпозит“, бараат исплата на придонесите за 6,5 години

Поранешни вработени во прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ денеска пред локалната самоуправа протестираа и бараа решавање на нивните проблеми кои, како...

Филм 01.08.21 | 09:22

И компанијата „Волт Дизни“ со одлука за задолжителна вакцинација на вработените

Волт Дизни“ стана најновата американска компанија што објави дека ќе бара целиот персонал да биде вакциниран против коронавирус, по слични најави од Гугл и Фејсбук. Во...

Вести 05.07.21 | 13:13

Македонски фирми со 0 вработени свртеле 150 милиони евра

Ги има околу 2000 во Македонија. Овие македонски фирми во 2020 година акумулирале вкупен приход од неверојатни 150 милиони евра. Заедничко на сите нив им се неколку работи...

Црна хроника 03.06.21 | 12:27

Пензионерка сакала да тепа двајца вработени во ПИОМ

76-годишна жена вчера околу пладне физички нападнала двајца вработени во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, во близина на седиштето на ПИОМ во скопската населба...

Економија 20.04.21 | 12:53

54.662 вработени не примиле плата за март

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, денеска откри дека 54.662 работници сè уште не ја добиле мартовската плата, најмногу поради неисплатената помош...

Твитови 17.04.21 | 11:37

Некој опасно си игра со бројот на невработени!

ЛУДИЛО….😂😂😂 👉 Пазете го ова…во Февруари месец имало➡️159608 невработени лица за во Март да има➡️145327.. или намалување од верувале или не⚠️14281лица.. Некој опасно...

Македонија 09.03.21 | 15:43

Сите вработени во здравството за март ќе добијат плата зголемена за пет отсто, најави Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче, најави зголемување за 5 отсто на платите за сите вработени во јавно-здравствените установи. Во денешното гостување во емисијата...

Свет 30.12.20 | 09:23

Компанија им ветила на работниците празничен бонус од 650 долари, но потоа непријатно ги шокирала

Вработените на американската ИТ компанија „ГоДеди“ (GoDaddy) пред Божиќните празници добиле мејл од нивниот работодавец дека со платата ќе добијат бонус од 650 долари. Работодавачот...

Скопје 12.11.20 | 11:16

Да се тестирате на свој трошок, а ако останете во изолација ќе има последици: Вработените во Црвениот крст се жалат на раководството

Вработените во Црвениот крст на Македонија со писмо до нашата редакција се пожалија на нивниот третман од страна на раководството на организацијата, која наместо да...

Македонија 12.10.20 | 14:01

Груби: Во моментов нема законска можност за отпуштање на „рамковните“ дури и ако одбијат да работат

Над 1.300-те административци „вработени според Рамковниот договор“, кои земаат плата без да одат на работа, не можат да бидат отпуштени, односно да им бидат раскинати...

Македонија 03.09.20 | 12:55

Вработените во градинките нема повторно да бидат тестирани за ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче истакна дека пред најавеното реотворање на градинките в среда кадарот кој работи во нив нема повторно да биде тестиран за Ковид-19...

Економија 29.07.20 | 11:05

УЈП ги моли фирмите што добија државна помош да им дадат плати на вработените

Над 700 фирми од земјава, најголемиот дел од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга, Куманово, побарале поддршка од државата преку мерката за исплата на плата на вработените...

Економија 08.07.20 | 19:03

Царина потврди дека вработени се фатени со повеќе пари од пропишаното

Од Царинската управа денеска за „Република“ потврдија дека во петокот кај двајца вработени биле пронајдени пари за кои немале оправдување за нивното потекло. Кај...