Ознака: возрасни
Здравје 15.05.21 | 12:19

Околу 40 отсто од граѓаните над 70 години се вакцинирани

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска уште еднаш нагласи дека имунизацијата на населението продолжува да се одвива според возрасната граница. До крајот на...

Свет 04.03.21 | 16:04

Германија ја одобри вакцината на „АстраЗенека“ и за лица постари од 65 години

Германската Комисија за вакцини ја одобри вакцината против корона вирусот произведена од компанијата „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд за употреба кај лица...

Свет 09.10.20 | 20:17

Пандемијата ја намали поддршката на повозрасните американски гласачи за Трамп

Податоците од анкетите на Ројтерс/Ипсос покажуваат дека многу повозрасни Американци му го вртат грбот на претседателот Доналд Трамп оваа година, поради тоа шот корона...

Здравје 15.09.20 | 10:51

Поразително: Против грип во земајава се вакцинираат 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија...

Скопје 20.12.19 | 17:48

Возрасните ги поддржаа средношколците во битката за чист воздух: Сакаме да дишеме извикуваат во центарот на Скопје

Возрасните граѓани на Скопје се придружија денеска на средношколците кои протестираат за чист воздух. Тие се приклучија на поворката од Министерството за економија...