Ознака: возила
Црна хроника 05.09.20 | 17:05

Таткото се обидел да го фати сторителот: Утринава запалени две возила на ист сопственик

Околу четири часот утрово во скопската полиција било пријавено дека на улицата „Христофер Жефаровиќ“ биле опожарени автомобил „фолксваген пајтон“ со скопска регистрација...

Економија 02.09.20 | 11:15

За две и пол години државните институции потрошиле 8,1 милиони евра за 392 нови возила

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на набавените нови патнички возила од државните институции во 2018, 2019 и 2020 година....

Балкан 19.08.20 | 16:14

Хрватите возат во просек 12 години стари автомобили, Словенците 10

Просечната старост на возиниот парк во Европа е десет години, се наведува во истражувањето на Европските здруженија на производители. Најстари автомобили возат...

Економија 15.08.20 | 21:03

Македонците возат се постари возила: Возниот парк со просек од 19,3 години

Македонците возат се постари возила, покажуваат последните статистички податоци, објави 24 Ауто. Така, просечната старост на автомобилите во Македонија во 2019 била 19,3...

Скопје 27.07.20 | 13:14

За една недела казнети 168 возила во Општина Центар

Вкупно 168 непрописно паркирани возила што го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот санкционираше изминатата седмица јавното претпријатие „Паркинзи...

Свет 05.07.20 | 14:58

Автомобилскиот гигант повлекува над 660 000 возила од Кина

Германскиот автомобилски гигант „Мерцедес-бенц“ ќе повлече повеќе од 660.000 возила од Кина, до крајот на годината, поради можното истекување на моторното масло. Заклучно...

Црна хроника 05.07.20 | 14:19

Судар на четири возила на патот Кичево – Гостивар, едно лице потешко повредено

Во сообраќајна незгода што се случила вчера кај кичевското село Колари, триесет и двегодишна кичевчанка се здобила со тешки телесни повреди и е пренесена во Ургентниот...

Скопје 29.06.20 | 10:39

За една недела казнети 153 возила во Општина Центар

Вкупно 153 непрописно паркирани возила што го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот санкционираше изминатата седмица јавното претпријатие „Паркинзи...

Скопје 01.06.20 | 13:36

Аудио доказ дека Шилегов и Начевски планираат купување на три нови џипа

Лагата излегува на површина. Коста Начевски директор на Дрисла, поставен од Петре Шилегов брутално вчера ја излажа јавноста дека не планира купување на луксузен џип...

Црна хроника 31.05.20 | 11:13

Две возила превезувале мигранти и возеле во спротивна насока на автопат, удриле во автомобил и побегнале

Две патнички возила на автопатот Демир Капија – Неготино возеле во спротивна насока и направиле сообраќајна несреќа со трето возило. Полицијата при увидот пронашла...

Црна хроника 17.05.20 | 12:59

Редица од коли чекаа на патот: Запален автомобил во Сопиште

Денеска на пладне на патот во Сопиште беше запален автомобил, кој по интервенција на пожарникарите, беше изгаснат. Сепак автомобилот беше целосно уништен. Причините...

Економија 22.01.20 | 11:26

Власта се откажа од намерата возилата што загадуваат да плаќаат повисок данок

Уредбата за увоз на автомобили која стапи во сила од 1 јануари годинава и предвидува посебен данок за возилата врз основа на еколошка компонента засега нема да се менува....

Македонија 14.01.20 | 17:28

Чулев: Спасовски очајно се обидува да го скрие хаосот што го остави зад себе

Оливер Спасовски очајно се обидува низ некаква премиерска ‘величина’ која му ја додели Заев да ги скрие хаосот и безредието кои ги остави зад себе, реагира техничкиот...

Македонија 13.01.20 | 16:50

Повлекување само на нужно неопходните возила за кабинетот и министерот

Повлекување само на возилата кои се нужно неопходни за кабинетот и министерот, без притоа да се наруши секојдневното работење на службениците договориле на денешната...

Македонија 11.01.20 | 12:30

Петровска испратила допис до Чулев: Возилата се неопходни и нема да се вратат

Дополнителната заменик министерка во Министерството за внатрешни работи, Славјанка Петровска потврди дека по барањето на техничкиот министер за внатрешни работи,...

Македонија 11.01.20 | 11:51

Чулев: Од десетици возила за кои е утврдено несоодветно користење, само едно е вратено, останатите сè уште се користат надвор од правилата

Mинистерот за внатрешни работи, Наќе Чулев  вчера попладне испратил телеграма во Министерството за внатрешни работи со која бара да се вратат триесетина возила меѓу...

Скопје 04.01.20 | 11:20

За една недела отстранети 167 непрописно паркирани возила од јавни површини во Скопје

Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 167 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 45 се...

Црна хроника 30.12.19 | 10:15

Дваесет и три лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Дваесет и три лица се здобиле со лесни телесни повреди во 12 од вкупно 29 сообраќајни несреќи што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во 17 сообраќајни...

Црна хроника 29.12.19 | 12:25

Полицаецот што загина вчера бил удрен од две возила на автопатот Тетово – Гостивар

Полицаецот П.Ѓ. кој загина синоќа на автопатот Тетово – Гостивар додека со колега го обезбедувал местото по случена сообраќајна несреќа, бил удрен од две возила. МВР...

Свет 26.12.19 | 13:30

Старите дизел возила забранети во Брисел од први јануари

Од први јануари стапува на сила нова регулатива во Брисел со која се забрануваат стари дизел возила, забраните се постепени до 2025-та кога речиси сите дизел возила ќе...