Ознака: возила
Црна хроника 17.05.20 | 12:59

Редица од коли чекаа на патот: Запален автомобил во Сопиште

Денеска на пладне на патот во Сопиште беше запален автомобил, кој по интервенција на пожарникарите, беше изгаснат. Сепак автомобилот беше целосно уништен. Причините...

Економија 22.01.20 | 11:26

Власта се откажа од намерата возилата што загадуваат да плаќаат повисок данок

Уредбата за увоз на автомобили која стапи во сила од 1 јануари годинава и предвидува посебен данок за возилата врз основа на еколошка компонента засега нема да се менува....

Македонија 14.01.20 | 17:28

Чулев: Спасовски очајно се обидува да го скрие хаосот што го остави зад себе

Оливер Спасовски очајно се обидува низ некаква премиерска ‘величина’ која му ја додели Заев да ги скрие хаосот и безредието кои ги остави зад себе, реагира техничкиот...

Македонија 13.01.20 | 16:50

Повлекување само на нужно неопходните возила за кабинетот и министерот

Повлекување само на возилата кои се нужно неопходни за кабинетот и министерот, без притоа да се наруши секојдневното работење на службениците договориле на денешната...

Македонија 11.01.20 | 12:30

Петровска испратила допис до Чулев: Возилата се неопходни и нема да се вратат

Дополнителната заменик министерка во Министерството за внатрешни работи, Славјанка Петровска потврди дека по барањето на техничкиот министер за внатрешни работи,...

Македонија 11.01.20 | 11:51

Чулев: Од десетици возила за кои е утврдено несоодветно користење, само едно е вратено, останатите сè уште се користат надвор од правилата

Mинистерот за внатрешни работи, Наќе Чулев  вчера попладне испратил телеграма во Министерството за внатрешни работи со која бара да се вратат триесетина возила меѓу...

Скопје 04.01.20 | 11:20

За една недела отстранети 167 непрописно паркирани возила од јавни површини во Скопје

Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 167 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 45 се...

Црна хроника 30.12.19 | 10:15

Дваесет и три лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Дваесет и три лица се здобиле со лесни телесни повреди во 12 од вкупно 29 сообраќајни несреќи што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во 17 сообраќајни...

Црна хроника 29.12.19 | 12:25

Полицаецот што загина вчера бил удрен од две возила на автопатот Тетово – Гостивар

Полицаецот П.Ѓ. кој загина синоќа на автопатот Тетово – Гостивар додека со колега го обезбедувал местото по случена сообраќајна несреќа, бил удрен од две возила. МВР...

Свет 26.12.19 | 13:30

Старите дизел возила забранети во Брисел од први јануари

Од први јануари стапува на сила нова регулатива во Брисел со која се забрануваат стари дизел возила, забраните се постепени до 2025-та кога речиси сите дизел возила ќе...

Сервиси 19.12.19 | 18:34

Возете внимателно, магла има овие патни правци

Намалена видливост поради магла вечерва има на неколку патни правци низ државата. Според информациите од јавното претпријатие „Македонија пат”, до 50 метри е намалена...

Економија 18.12.19 | 16:11

Oд први јануари повисок данок за посиромашните возачи

Покрај вредносната компонента при оданочување на моторните возила данокот ќе се пресметува и врз основа на еколошката компонента која ќе произлезе од износот на просечната...

Економија 13.12.19 | 12:47

Oд први јануари повисок данок за возилата што загадуваат

Неселективно системско решение се нуди со новиот закон за моторни возила што е во собраниска процедура, а кој треба да стапи на сила од 1 јануари 2020 година и кој воведува...

Економија 12.12.19 | 20:57

Како власта се бори за чист воздух: Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз

Прв пат се воведува данок на возила со еколошка компонента. Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог – законот за данок на моторни...

Економија 06.12.19 | 15:07

Новите даноци на возила дел од еколошките мерки, нема големи промени во стапките

Зголемувањето на данокот на моторни возила, што законски ќе се регулира и веќе е во собраниска процедура е во насока на мерките, што се преземаат за заштита на животната...

Патувања 10.11.19 | 16:33

Од петок задолжително мора да имате зимска опрема во вашето возило

Oд 15 ноември почнува задолжителната зимска опрема за возилата која ќе трае до 15 март .Да се потсетиме што се подразбира под зимска опрема? Како зимска опрема на моторни...

Сервиси 01.11.19 | 11:14

Задолжително: Од 15 ноември секое возило треба да има зимска опрема

На 15. ноември почнува да важи законската обврска за зимска опрема во возилата. Моторните возила и мобилните машини кога учествуваат во сообраќај на пат, во периодот...

Црна хроника 27.09.19 | 12:01

Во три возила пронајдени бегалци од Бангладеш

Полициска патрола на регионалниот пат Валандово – Струмица, на влезот во Струмица, кај месноста „Куклишка раскрсница“, запреле возило „сеат алтеа“ со скопски таблички...

Македонија 13.09.19 | 11:53

МВР ќе изнајми 9 возила на три години, за истата цена би можеле и да ги купат

Министерството за внатрешни работи преку оперативен лизинг изнајмува 9 возила од две автомобилски компании за кои за 3 години ќе треба да плати речиси 307.000 евра и потоа...

Скопје 09.09.19 | 11:19

ВМРО ДПМНЕ бара Шилегов да се откаже од набавка на нови возила за да се пошумат опожарените места

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ во Град Скопје бара градоначалникот Петре Шилегов да се откаже од набавка на нови автомобили, а Владата од милионскиот бизнис со цвеќиња,...