Ознака: возила
Економија 29.04.24 | 09:00

Комисијата за осигурување од автомобилска одговорност ќе одлучува за поскапувањето на полисата

Комисијата за осигурување од автомобилска одговорност денеска на седница треба да го разгледа Извештајот од Националното биро за осигурување за оправданоста и исправноста...

Економија 26.04.24 | 14:51

Тарифникот за поскапување на автоодговорноста не е одобрен од Влада: За Битиќи ова е пример за длабоката држава која мора да се искорени

Згрозен сум од зголемувањето на сумата за задолжителна осигурителна полиса од страна на осигурителните компании, порача вицепремиерот за економски прашања, Фатмир...

Економија 26.04.24 | 09:58

Поскапе осигурувањето за регистрација на коли: Од Агенцијата за супервизија на осигурување велат неоправдано

Агенцијата за супервизија на осигурување ја известува јавноста дека зголемувањето на цената на полисите за задолжително автомобилско осигурување е неоправдан чекор...

Црна хроника 06.04.24 | 15:04

Пожарот под Кале се прошири на пет возила: Ги гаснат четири противпожарни возила и 13 пожарникари

Пет патнички возила се зафатени со пожарот што избувна попладнево на поранешниот полигон за полагање возачки испити под Кале, а во неговото гаснење се вклучени четири...

Македонија 18.03.24 | 12:47

Груби имал две опомени за прекршување на етичкиот кодекс, Џафери ќе одлучува дали ќе го казни

Досега немало аргументи со кои може фактички да се утврди дека политичарите со службени возила оделе да се потпишуваат за претседателските кандидати, но секогаш кога...

Македонија 04.03.24 | 20:09

ДКСК: Забрането е користење на канцеларии и службени возила во изборната кампања

За потребите на изборната кампања забрането е користење на канцелариски простор, канцелариска опрема и службени возила на државните органи, освен лицата на кои се однесуваат...

Македонија 10.02.24 | 15:47

Прилепските возачи од идната недела ќе можат да ги добијат бесплатните налепници

Прилепските возачи од идната недела ќе можат да ги добијат бесплатните налепници со ознаката НМК. Според Даниела Перканоска од прилепска Станица за технички преглед,...

Свет 21.12.23 | 08:55

Тојота во САД повлекува милион возила поради неисправни сензори за воздушни перничиња

Тојота Моторс соопшти дека ќе повлече милион свои возила во САД поради дефект на сензорот што може да предизвика краток спој и да ги деактивира воздушните перничиња. Поради...

Македонија 08.11.23 | 08:55

ВМРО-ДПМНЕ: Османи и тендер коалицијата ДУИ – СДС ќе рентаат возила 6 пати поскапо, а тендери за купување возила праваат секоја година

Османи и тендер коалицијата ДУИ – СДС ќе рентаат возила 6 пати поскапо, а тендери за купување возила прават секоја година, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Власта преку МНР...

Македонија 02.11.23 | 08:02

МНР на рент а кар агенцијата ќе и плати речиси милион: Најскапото возило за изнајмување за Самитот на ОБСЕ е 300 евра на ден, 175 автомобили чинат околу 215.000 евра

Се наближува Самитот на ОБСЕ на кој Македонија е домаќин.Ќе дојдат високи гости, министри за надворешни работи и нивни делегации. Самитот ќе се одржи на 30 ноември и први...

Црна хроника 30.10.23 | 14:43

Полицијата влезе во три сервиси за автомобили низ Охрид

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал и СВР Охрид одзеле шест возила поради сомнение за фалсификат. Како...

Свет 10.10.23 | 11:48

Десетина европски градови бараат построги мерки против емисиите на гасови од возилата

Десетина големи европски градови, вклучувајќи ги Париз, Рим и Брисел, поднесоа петиција до Европскиот парламент со барање за построги стандарди „за квалитетот на воздухот...

Свет 12.09.23 | 09:34

Русите повеќе не ќе можат да влегуваат во ЕУ со своите автомобили

На руските државјани во иднина ќе им биде забрането да влегуваат на територијата на ЕУ со своите возила, а доколку го сторат тоа, земјата членка во која влегле треба...

Балкан 23.08.23 | 12:56

Баба го возела: Словенците ги продаваат поплавените автомобили, ќе завршат ли на Балканот?

Поплавите во Словенија трајно оштетија многу возила па сопствениците се принудени да ги продаваат. На страниците за продажба веќе се најдоа вакви возила а интересот...

Свет 28.07.23 | 20:06

„Тојота“ e лидер на светскиот автомобилски пазар во првата половина од 2023 година

Јапонската корпорација „Тојота“ (Toyota Motor Corp.) е лидер на светскиот автомобилски пазар во првите шест месеци од 2023 година, надминувајќи го четврта година по ред (за периодот...

Сервиси 17.07.23 | 09:22

И утрово хаос на граница: Непрегледни колони возила чекаат да ја преминат границата со Грција

Во овие моменти според видео камерите на „Јавното претпријатие за државни патишта“ има колона возила кои итаат да ја поминат македонската граница за влез во соседна...

Сервиси 25.06.23 | 08:55

Колони возила на „Богородица“ и утринава

Граничниот премин „Богородица“ изутринава е преплавен со автомобили кои чекаат за излез од Македонија кон Грција. Според утринското соопштение на АМСМ, на граничните...

Црна хроника 08.05.23 | 10:33

Три возила опожарени кај Бит-пазар

Три возила се опожарени на клучката кај скопски Битпазар, соопшти МВР. Полицијата и форезничари се на терен и се врши увид како настанал пожарот. Според информациите,...

Црна хроника 27.02.23 | 17:52

Внимавајте ако сте огласиле возило за продажба: Чудни купувачи доаѓаат ноќе, се врткаат околу автомобилот и прашуваат за другите коли на паркингот

Граѓаните кои овие денови ги огласиле своите возила за продажба треба да внимаваат бидејќи постои една организирана група низ Скопје која има добро развиена шема да...

Црна хроника 03.02.23 | 17:42

Сообраќајна драма на „Табановце“: Со товарно возило сакал да го истурка од коловозна лента

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.Т.(38) од Куманово. Тој на 22.10.2022 околу 17:00 часот, движејќи се со товарно возило „волво“ по автопатот од граничен премин...