Ознака: воздух
Македонија 20.01.19 | 11:12

Загаденост, каде?! Наместо на воздухот Макрадули му се посвети на фудбалот

Член 43 од Устав на РМ – Јани Макрадули Секој човек има право на здрава животна средина. Секој е должен да ја унапредува и штити животната средина и природата. Републиката...

Скопје 28.12.18 | 09:31

ВМРО-ДПМНЕ: Република Македонија се гуши, Петре Шилегов и Зоран Заев ја зацрнија државата

Република Македонија се гуши,Петре Шилегов и Зоран Заев ја зацрнија државата, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Синоќа мерните станици по големите градови покажаа енормно...

Македонија 26.12.18 | 12:29

Мицкоски: Загадениот воздух е тивкиот убиец против кој Владата не се бори

„Нема слобода и живот без чист воздух” велеше Заев. Денес, година и пол од неговото владеење ја нема слободата, но чистиот воздух уште помалку. Македонија е најзагадената...

Македонија 16.12.18 | 12:18

Државните институции добија месечна задача да направат по една акција за чистење на воздухот

Владата ги задолжила министерствата, органите во состав на министерствата и самостојните органи на државната управа до крајот на годинава и во текот на јануари и февруари...

Скопје 10.12.18 | 12:43

Змијанац: Убедливо прво место во Европа, петти во светот – аерозагадувањето ја прави Македонија „славна“

Скопје е на врвот во Европа и петти најзагаден град во светот. Позагадени од нашиот главен град вчера беа единствено градовите Лахор во Пакистан, Калкута и Делхи во Индија...

Скопје 09.12.18 | 15:55

Скопје и синоќа на врвот на најзагадени градови во светот

Скопје синоќа повторно се најде во врвот на најзагадени градови во светот. Според веб страницата еир висуал каде се објавува листатат на најзагадени градови, Скопје...

Скопје 04.12.18 | 21:11

Загадениот воздух вечерва ги помина сите граници на дозволеното

Концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерени до 20 часот растат енормно, ги поминаа сите граници на дозволеното. Мерната станица кај Ректорат покажува дека загадувањето...