Ознака: воздух
Скопје 27.10.20 | 10:08

Еколошки геноцид: Аерозагадувањето зема замав, не се дише, Скопје се гуши

Големо ниво на ПМ10 честички во воздухот е забележано вчеравечер во главниот град. На некои од мерните станици во Скопје загадувањето достигнуваше и над 260 ПМ10 честички. Веќе...

Здравје 02.09.20 | 11:11

Доказ за ширење на Ковид-19 преку воздухот: Патник ги заразил речиси половината од автобусот

Едно лице заразило речиси 25 други патници додека патувало со автобус во Кина, иако не биле сите блиску до инфицираното лице, се вели во истражување кое нуди најнови докази...

Свет 08.07.20 | 09:31

СЗО: Koроната се пренесува и преку воздух

Светската здравствена организација призна дека постојат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздух, откако 239 меѓународни научници посочија на таква можност. -Признаваме...

Здравје 02.04.20 | 19:22

Ковид 19 може да се справи со релативна влажност на воздухот од 50 проценти

Новиот коронавирус Ковид 19 се пренесува од болни на здрави лица многу поретко при релативна влажност на воздухот од 40 до 60 проценти отколку при пониска или поголема...

Свет 30.03.20 | 10:03

Блокадата поради коронавирусот го исчисти воздухот во Европа

Со воведувањето ограничувања за движење и активности поради коронавирусот, загаденоста на воздухот е намалена во урбаните области низ цела Европа, покажуваат денеска...

Здравје 12.03.20 | 21:17

Коронавирусот може да преживее во воздухот три часа, а на пластика со денови

Нова студија која се занимава со проучување на САРС-КоВ-2, кој го предизвикува КОВИД-19, дојде до важни заклучоци за нов вид вирус со кој се бори светот во последните три...

Балкан 21.01.20 | 11:15

Воздухот во Загреб загаден – градските власти со препораки за граѓаните

Загадувањето на воздухот во Загреб веќе неколку денови е над максимално дозволено ниво. Според последните мерења, во некои деловот од градот, концентрацијата на малите...

Скопје 19.12.19 | 15:43

Закани и закажувања на тестови, блокирани профилите преку кои се организира протестот на средношколците против загадувањето

Блокирани и репортирани профили, закани и закажувања на тестови со цел средношколците да се оневмозможат во својата намера овој петок да излезат на протест против загадувањето...

Здравје 16.11.19 | 10:50

Ново Лисиче синоќа токсично, загадувањето 5 пати над дозволеното

Апликацијата „Мој Воздух“ синоќа покажа дека најголемо присуство на ПМ 10 честички има во населбата Ново Лисиче и кај Ректорат. Според мерната станица на „Пулс-еко“...

Здравје 15.11.19 | 23:29

Не се дише: Вечерва Тетово и Струмица се најзагадени градови

Воздухот во Македонија и вечерва е загаден, покажуваат мерните станици за квалитет на воздухот. Мерните станици покажуваат дека вечерва воздухот е најзагаден во Општина...

Скопје 07.11.19 | 22:34

Теменугов за неуспехот на Шилегов: 19 мерки вети, една исполни

Новинарот и водител на емисијата „Економски Магазин“ која се емитува на Алсат-М, Горан Теменугов за време на неговата емисија силно го искритикува Град Скопје заради...

Скопје 06.11.19 | 13:09

Богдановиќ: Не се плашам од загадениот воздух, но тој проблем не се решава веднаш!

Општина Центар во текот на зимата е една од најзагадените општини во главниот град Скопје. Првиот човек на Центар, Саша Богдановиќ порача дека проблемот со аерозагадувањето...

Сервиси 05.11.19 | 09:36

Кочани утрово е најзагаден град во Македонија

Мерните станици во земјава покажуваат дека утринава во Кочани воздухот е најзагаден, а веднаш по него се Тетово и Куманово, па потоа Миладиновци. Во Кочани утринава...

Скопје 03.11.19 | 17:59

На мерачите на воздух ги рушиме сите рекорди

Ѓорче Петров е најзагадената општина во Република Македонија, а пред некој ден бевме 9-то најзагадено место во светот на угледниот сајт Аквин кој се занимава со глобално...

Здравје 05.02.19 | 19:50

Како да го подобрите квалитетот на воздухот во вашиот дом

Повеќето луѓе се загрижени за загадувањето надвор – смог, озон, магла особено во зимскиот период. Но, вистината е дека воздухот во домовите, канцелариите и во сите затворени...

Скопје 31.01.19 | 12:13

Движењето за чист воздух утре со блокада пред „Дрисла“

Движењето за чист воздух утре во 12:05 часот пред вратата на депонијата „Дрисла“ ќе одржи 15-минутна блокада. Според нив, „Дрисла“ е потенцијално најголемиот емитер на...

Македонија 20.01.19 | 11:12

Загаденост, каде?! Наместо на воздухот Макрадули му се посвети на фудбалот

Член 43 од Устав на РМ – Јани Макрадули Секој човек има право на здрава животна средина. Секој е должен да ја унапредува и штити животната средина и природата. Републиката...

Скопје 28.12.18 | 09:31

ВМРО-ДПМНЕ: Република Македонија се гуши, Петре Шилегов и Зоран Заев ја зацрнија државата

Република Македонија се гуши,Петре Шилегов и Зоран Заев ја зацрнија државата, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Синоќа мерните станици по големите градови покажаа енормно...

Македонија 26.12.18 | 12:29

Мицкоски: Загадениот воздух е тивкиот убиец против кој Владата не се бори

„Нема слобода и живот без чист воздух” велеше Заев. Денес, година и пол од неговото владеење ја нема слободата, но чистиот воздух уште помалку. Македонија е најзагадената...

Македонија 16.12.18 | 12:18

Државните институции добија месечна задача да направат по една акција за чистење на воздухот

Владата ги задолжила министерствата, органите во состав на министерствата и самостојните органи на државната управа до крајот на годинава и во текот на јануари и февруари...