Ознака: возач
Калеидоскоп 20.03.19 | 12:18

Од мала сум по возови, водев војна за да седнам и да возам

Зорица Петрова е првата жена машиновозач во државата на која на Меѓународниот ден на жената ѝ беше врачена лиценцата за работа како машиновозач. Оваа 25-годишна гевгеличанка...

Црна хроника 14.03.19 | 21:49

Притвор и за возачот на „Дурмо Турс“

Судот му одреди притвор и на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ за автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово кај Ласкарци, во која загинаа 15 патници. Претходно...

Црна хроника 13.03.19 | 12:59

Прегазени двајца 10-годишници, возачот веднаш побегнал

Две 10-годишни деца се повредени откако вчера околу 13.00 часот биле удрени од патничко возило „киа“ со тетовски регистарски таблици што го управувал Ј.С.(52) од тетовска...

Балкан 27.02.19 | 12:18

Се бараат осум години затвор за возачот на автобусот

Основното јавно обвинителство од Ниш денеска подигна обвинителен предлог против Милан Здравковиќ (32), возач во „Ниш експрес“ за тешки дела против безбедноста во јавниот...

Црна хроника 27.02.19 | 12:04

Спасовски: Возачот од „Дурмо турс“ добива закани по живот

Возачот на автобусот кој  пред две недели се преврте на патот Скопје-Тетово при што загинаа 14 лица, а 37 беа повредени, добива закани по неговиот живот, а Министерството...

Естрада 19.02.19 | 21:21

Не е Германец! Откриен идентитетот на возачот кој удри во „сеатот“ на Шабан

Српскиот весник „Вечерње новости“ го откри идентитетот на возачот кој под дејство на алкохол ја предизвика сообраќајната несреќа во која загинаа Шабан Шаулиќ и Мирсад...

Црна хроника 19.02.19 | 17:45

Возачот од Дурмо турс го напуштил домот во Гостивар

Возачот на автобусот кој заврши во провалија кај автопатот Тетово – Скопје со неговото семејство го напуштил домот во Гостивар веднаш по страотната сообраќајна несреќа,...

Црна хроника 19.02.19 | 15:44

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ денеска на распит во ОЈО

Возачот на црвениот автобус на “Дурмо Турс” Маноил Трифуновски денеска бил на распит во скопското обвинителство кое ја води истрагата за сообраќајката во која...

Естрада 18.02.19 | 10:40

Летал по автопат: Позната брзината со која возел Германецот

Германскиот возач (34), кој ја предизвика сообраќајната несреќа во која загина Шабан Шаулиќ, го управувал автомобилот додека бил под дејство на алкохол, а возел и без...

Црна хроника 15.02.19 | 12:36

Позната брзината со која се движел автобусот кој излета кај Ласкарци

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај с. Ласкарци. Алсат дознава дека истрагата се води во два...

Македонија 14.02.19 | 22:31

Спасовски: Вечерва разговор со возачот, а досега покренати пет постапки за говор на омраза

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски очекува утре да има првични сознанија околу истрагата за вчерашната автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово,...

Црна хроника 14.02.19 | 15:05

Сведокот кој се сеќава на сè: Станав и дојдов до шоферот кога забалежав дека автобусот има проблеми со правецот на движење

Еден од патниците кој бил внатре во автобусот кој вчера имаше сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово, за албанските медиуми раскажал за тоа што доживел. Патникот...

Црна хроника 14.02.19 | 14:26

Возачот на автобусот изјавил дека не се сеќава како се случила несреќата

Според извори во истрагата, возачот на автобусот во сопственост на компанијата „Дурмо турс“ изјавил дека не се сеќава како се случила несреќата јавува DW.mk. Одговорите...

Македонија 14.02.19 | 11:24

Возачот на автобусот е пуштен на домашно лекување, бил свесен цело време

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ помина со полесни телесни повреди, а како што информираше министерот за здравство, Венко Филипче, тој е пуштен на домашно лекување. Премиерот...

Црна хроника 08.02.19 | 15:43

Возач на 33-ка на ЈСП нападнал скопјанец

Синоќа околу 22 часот во СВР Скопје, С.П. (40) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 21 часот, на улица “Народен Фронт“ во автобус на ЈСП број 33 физички бил нападнат од...

Балкан 07.02.19 | 13:03

Се огласи и возачот кој ја откина раката на српската водителка – вака се случила несреќата

Се огласи и возачот на автобусот кој утрово ја откина раката на српската водителка Деа, и тоа на само две минути до нејзиното работно место. Се обидов да го избегнам автомобилот,...

Калеидоскоп 13.01.19 | 17:49

Оваа возачка на автобус е херојот на Америка: Ирена Ивиќ видела полуголо дете на улица среде зима и…

Ирена Ивиќ е „херој на денот“ во Америка. Возејќи автобус во Милвоки видела голо дете како изгубено оди среде зима и ниту миг не се двоумела – истрчала од автобусот...

Балкан 03.01.19 | 11:54

Уапсен возачот на автобусот на смртта: Тврди дека гледал дали има воз, но камерите покажуваат нешто друго

Возачот на автобусот на смртта на „Ниш Експрес“, М.З.(31) во кој после судирот со возот на преминот на Долно Меѓурово загинаа 7 лица, а повредени се 32 патника, сослушан...

Црна хроника 31.12.18 | 08:48

По приведувањето, возачот на Али Ахмети е пуштен

Ш.И. (44) од село Зајас, возач на лидерот на ДУИ Али Ахмети, по приведувањата од страна на полицијата, е пуштен. Полицијата го привела Ш.И. во полициската станица во Ѓорче...

Црна хроника 26.12.18 | 10:19

Патник се повредил во автобус на ЈСП, со тешки повреди пренесен на Клинички

И.Т.(84) од Скопје, патник во автобус на ЈСП, се повредил вчера околу 11 часот додека автобусот бил во движење. Со возило на брза помош бил пренесен во комплекс клиники “Мајка...