Ознака: воз
Црна хроника 04.04.21 | 14:33

Tрагедија во Велес: Воз прегази човек среде град

Железничкиот сообраќај во моментов е во прекин, а закочен е и сообраќајот во овој град бидејќи возот го има блокирано преминот кај Нов мост. Екипи на СВР Велес се на...

Свет 02.04.21 | 10:54

Педесетина загинати и 70 заглавени во оштетени вагони по железничка несреќа во Тајван

Околу 70 лица се заробени во оштетени вагони на воз што излетал од шините во источен Тајван. Во несреќата загинале најмалку 48лица. Како што соопштија од противпожарната...

Економија 09.02.21 | 18:10

Откако вчера излета вагон од шините: Втор ден не сообраќа патничкиот воз Кочани-Велес-Скопје и обратно

Втор ден не сообраќа патничкиот воз Кочани – Велес – Скопје и обратно како последица на излетувањето од шините вчера попладне околу 17.20 часот пред Овче Поле. Возот...

Економија 26.01.21 | 13:30

СДСМ е ноќна мора за Македонски железници: Патници се греат на плинска боца

Голготата на патниците во Македонски Железници продолжува. Благодарение на оваа неспособна и криминална банда на СДСМ достоинството на патниците е под секое ниво. На...

Црна хроника 10.01.21 | 18:07

Патнички воз кај Велес удрил во човек, кој избегал оти го барала полиција

Вечерниот патнички воз од Скопје за Битола во саботата тој удрил во лице кое било на пругата кај Велес, потврдија од Македонски железници (МЖ) и од СВР Велес, а за случајот...

Балкан 21.11.20 | 22:44

Во Србија се преврте воз што пренесуваше амонијак

Tоварниот воз кој превезувал амонијак околу 19 часот излетал од шините во Ресник. Според првичните информации, амонијакот не истекол.

Црна хроника 02.10.20 | 17:43

Судир меѓу воз и трактор кај Штип

Трактор удрил во патничкиот воз кој сообраќал на релацијата Скопје-Кочани, несреќата се случила во близина на Железничка станица-Штип. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана...

Свет 16.08.20 | 22:00

Човек во инвалидска количка во последен момент спасен пред да биде прегазен од воз

Маж во инвалидска количка се заглавил на железничката пруга во Калифорнија додека возот му се приближувал. Полицајка во редовна патрола забележала што се случува и...

Црна хроника 14.08.20 | 15:50

Детали за железничката несреќа кај Тетово во која воз удри во „Цитроен“: Двајца повредени, автомобилот уништен

Двајца жители на Порој се полесно повредени во сообраќајната незгода кога во нивното патничко возило марка „цитроен“ удрил воз кој се движел на релација Скопје-Кичево....

Балкан 07.08.20 | 12:32

Воз со само еден патник удрил во карпа па излетал од шините

Воз излетал од шините откако удрил во карпа на линијата Краљево – Рашка во централна Србија. Како што соопштија „Железничка инфраструктура“ на Србија, при инцидентот...

Црна хроника 09.07.20 | 11:34

Воз удри во едно лице после надвозникот во Визбегово

Воз што сообраќал на релација Скопје – Кичево, вчера удрил во едно лице на железничката пруга Скопје Север – Ѓорче Петров, после надвозникот во Визбегово. Лицето било...

Македонија 11.06.20 | 13:54

Синдикатот реагира што на машиновозачите им се прават дополнителни психолошки тестови

Синдикатот на машиновозачи на Македонија (СММ) при  Железници Транспорт денеска соопшти дека упатил барање до министерствата за внатрешни работи и за транспорт и врски,...

Црна хроника 24.04.20 | 10:45

Се судриле автомобил и воз кај Велес

На 24.04.2020 година околу 06.40 часот на патниот премин кој се наоѓа кај влезот на Фабриката за порцелан во Велес, товарниот воз кој сообраќа на линијата Велес – Прилеп удрил...

Црна хроника 23.04.20 | 11:35

Пукале кон воз во движење во Скопје Север

На 22.04.2020 во 17:00 часот било пријавено дека на дел од пругата пред влезниот сигнал на Железничката станица Скопје Север, во правец кон Железничка станица Ѓорче Петров,...

Црна хроника 02.04.20 | 11:53

Товарен воз утринава излетал од шините, полицијата врши увид

Товарен воз утрово околу 6 часот и 40 минути се излигал од шините. Возот сообраќал на релација Гевгелија-Трубарево. Несреќата се случила меѓу станиците Миравци и Клисура,...

Свет 05.03.20 | 10:39

Брз воз излета од шините кај Стразбур, десетмина повредени

Возот ТГВ што го поврзува Стразбур со Париз излета од шините изутринава во 7:30 часот, во близина на Ингенхајм во Долна Рајна, десет лица се повредени меѓу кои и машиновозачот,...

Црна хроника 03.03.20 | 14:09

Каменуван воз што сообраќал на релација Скопје-Битола

Синоќа околу 20 часот помеѓу железничко стојалиште Скопје и железничко стојалиште Лисиче, од непознати лица бил каменуван возот кој сообраќал на релација Скопје – Битола. Притоа,...

Свет 06.02.20 | 09:51

Двајца загинати и 30-на повредени откако воз излета од шини во северна Италија

Најмалку две лица ги загубија животите откако од шини излета брз воз во близина на градот Лоди во северна Италија. Железничката несреќа се случи околу 5:35 утрото по локално...

Црна хроника 05.01.20 | 11:24

Најверојатно го прегазил воз: Човечки труп пронајден после железничката станица Велес

Машиновозачот додека вчера сообраќал со товарен воз на релацијата Гевгелија – Скопје, после Железничката станица Велес, забележал човечки труп и го пријавил во 06.45...

Црна хроника 14.12.19 | 11:04

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз кој сообраќал на релација Скопје-Кочани...