Ознака: вонредна состојба
Балкан 03.07.20 | 10:53

Прогласена вонредна состојба во Белград

Денес e прогласена вонредна состојба во Белград на седницата на Градскиот кризен штаб поради влошената епидемиолошка состојба. Како што претходно објасни заменик-градоначалникот...

Балкан 03.07.20 | 08:54

Во Белград денеска ќе биде прогласена вонредна состојба

Градоначалникот на Белград, Зоран Радојичиќ потврди дека денеска ќе биде прогласена вонредна состојба во Белград. Се воведуваат и три нови мерки – забрана на работата...

Балкан 29.06.20 | 20:12

Во Врање е воведена вонедна состојба

Српскиот град Врање е во вонредна состојба. Кризниот штаб одлучи во Врање да се воведе вонредна состојба поради зголемиот број на новозаразени со коронавирус. Центарот...

Балкан 24.06.20 | 11:46

Вонредната состојба во Бугарија е продолжена до 15 јули

Владата на Бугарија донесе одлука да ја продолжи вонредната состојба до 15 јули поради новиот бран на заразени со новиот коронавирус, изјави бугарскиот министер за здравство,...

Балкан 23.06.20 | 15:52

Во Албанија денеска завршува вонредната состојба

Во Албанија денеска на полноќ завршува вонредната состојба поради „природна непогода“ прогласена заради пандемијата со Ковид-19. Во директната комуникација преку...

Македонија 23.06.20 | 10:53

Дрзок атак врз медиумите: На пет минути пред завршувањето на вонредната состојба владата ги преполови буџетите за рекламирање

Владата на СДСМ зададе уште еден удар врз медиумите. На пет минути пред завршувањето на вонредната состојба ги преполови буџетите за рекламирање. Тоа го сторија со вонредна...

Балкан 23.06.20 | 10:44

Поплави во Србија, прогласена вонредна состојба во неколку општини

Во седум општини во Србија е воведена вонредна состојба поради надојдените реки по обилниот дожд, изјави претсавникот на српското Министерство за внатешни работи,...

Свет 21.06.20 | 14:38

Шпанија денеска ја укинува вонредната состојба и ги отвора границите

Вонредната состојба во Шпанија беше укината по неколкумесечно ограничување на движењето со цел да се запре ширењето на коронавирусот. Шпанската влада воведе вонредна...

Македонија 16.06.20 | 08:50

Од денеска повторно сме во вонредна состојба: Пендаровски тврди дека била потребна за организирање на изборите

Во  Македонија од денеска има нова, петта, вонредна состојба која, како што објаснија од Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски е со цел да се овозможи...

Македонија 15.06.20 | 22:58

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба во Македонија

Претседателот Стево Пендаровски вечерва донесе нова одлука за утврдување на постоење на вонредна состојба на територијата на целата држава. Одлуката е донесена врз...

Македонија 15.06.20 | 21:27

Владата од Пендаровски ќе бара 7 дена вонредна состојба

Владата на Република Македонија на вечерашната 67-ма седница донесе заклучок да поднесе предлог до претседателот на државата Стево Пендаровски, врз основа на членот...

Македонија 14.06.20 | 19:07

Зеколи: Значи и 10 мртви и 300 заболени да има на ден, Пендаровски ќе свика само ако му одговара на Заев?

Неверојатно! Вака искусниот политички аналитичар Арсим Зеколи го коментира ставот на претседателот Стево Пендаровски дека ќе прогласел вонредна состојба ако партиите...

Македонија 14.06.20 | 18:54

Пендаровски ќе прогласел вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

По повикот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево...

Македонија 13.06.20 | 23:15

Владата се откажа од идејата на Заев да побара нова вонредна состојба од Пендаровски

Владата на  седницата одржана вечерва донесе повеќе одлуки, но во соопштението нема информација дека се расправало и за да се предложи продложување на вонредната состојба,...

Македонија 13.06.20 | 10:00

На полноќ завршува вонредната состојба

Лидерите на двете најголеми партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на вчерашната средба не постигнаа договор за датум за одржување на предвремени парламентарни...

Македонија 12.06.20 | 18:31

Од „вирусот е мртов“ ли се водеше претседателот?

Вирусот е мртов?, прашува професорката Гордана Силјановска Давкова по прес-конференцијата на која претседателот Стево Пендаровски соопшти дека нема потреба од продолжување...

Колумни 12.06.20 | 18:06

Дали зборува Стево или Зоки?!

Предраг Димитровски Стево Пендаровски денеска пропушти колосална шанса да биде првиот шеф на државата, за кого ќе може да се каже дека е претседател на сите граѓани...

Македонија 12.06.20 | 14:15

Пендаровски тукушто призна, јавно, дека „давал“вонредна состојба за да се врши предизборен поткуп преку уредби со законска сила!?

Косоварскиот Прецедник Пендаровски тукушто призна, јавно, дека „давал“ вонредна состојба за да се врши ПРЕДИЗБОРЕН ПОТКУП преку уредби со законска сила!?, напипа професорот...

Македонија 12.06.20 | 13:10

Што кажа Пендаровски на 18 март кога имавме 30 заболени: Вонредната состојба ја носам поради сложената состојба со короната

Претседателот Пендаровски правдајќи ја одлуката да не прогласи вонредна состојба рече рече дека бројот на заболени кои ги имаме последниот период немаат врска со ...

Македонија 11.06.20 | 14:02

Пендаровски утре ќе каже дали ќе прогласи нова вонредна состојба или ќе ја послуша владата дека не е потребна

Претседателот на државата Стево Пендаровски утре во претпладневни часови ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето...