Ознака: вонредна состојба
Свет 05.11.20 | 08:54

Франција ја продолжи вонредната состојба до 16 февруари

Франција ја продолжи вонредната здравствена состојба до 16 февруари поради зголемениот број случаи на заразени со коронавирусот. Поради недостиг на кворум за време...

Свет 30.10.20 | 08:52

Шпанија ќе остане во вонредна состојба до мај 2021 година

Шпанскиот парламент денес изгласал вонредната состојба во земјата која ќе продолжи за уште 6 месеци, со што локалните власти ќе добијат дополнителни овластувања за...

Свет 25.10.20 | 15:28

Вонредна состојба во Шпанија, воведен е полициски час

Владата на Шпанија денеска прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со цел да се спречи ширењето на вирусот...

Свет 21.10.20 | 21:22

Во Франција се предлага вонредна состојба до 16 февруари 2021 година

Во Франција уште неколку департмани следните денови ќе влезат во црвен аларм поради пандемијата со ковид-19,што значи дека и во нив ќе мора да се воведе полициски час,...

Свет 20.10.20 | 23:51

Шпанија разгледува враќање на вонредната состојба и полицискиот час

Шпанската Влада разгледува неколку можни мерки, вклучително и воведување полициски час, во обид да се справи со новиот бран на епидемијата на корона вирусот. Воведување...

Калеидоскоп 09.10.20 | 16:23

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во регионот на Мадрид

Шпанската влада денеска прогласи вонредна состојба во регионот Мадрид во обид да го запре големото зголемување на бројот на случаи инфицирани со вирусот корона. Вонредната...

Свет 05.10.20 | 09:38

Вонредна состојба од денеска во Чешка

Во Чешка од полноќ повторно стапи во сила вонредна состојба поради големиот пораст на заразени лица со Ковид-19. Владата на премиерот Андреј Бабиш одлучи да прогласи...

Свет 05.10.20 | 09:17

Чешка прогласи повторно вонредна состојба поради коронавирусот

Во Чешка, ноќеска на полноќ, повторно во сила е вонредна состојба поради големиот пораст на бројот на заболени со коронавирус. Чешка, земја со нешто повеќе од 10 милиони...

Македонија 01.10.20 | 19:32

Даштевски: Одлуките на власта за време на вонредна состојба се противуставни, со право опозицијата не дава легитимитет

Александар Даштевски вечерва во „Само вистина“ посочи дека власта сака одлуките за време на вонредната состојба да се потврдат, бидејќи нивните беа противуставни. Погледнете...

Свет 01.10.20 | 13:08

Италија размислува за продолжување на вонредната состојба до јануари

Италијанската Влада размислува за продолжување на вонредната состојба во услови на пандемија на коронавирус до 31 јануари, објавија „Ил Месагеро“ и „Кориере дела...

Македонија 01.10.20 | 09:37

Неизвесно потврдувањето на одлуките за вонредна состојба во Собранието

Останува неизвесно дали Собранието ќе ги потврди петте одлуки за прогласување на вонредна состојба што ги донесе претседателот на државата Стево Пендаровски поради...

Свет 30.09.20 | 22:42

Од понеделник воведува вонредна состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонредна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат ограничување на собири и забрана за мјузикли и опери во борбата...

Македонија 30.09.20 | 16:15

Пендаровски велеше дека сам носи одлуки за вонредна состојба, а сега тврди дека тоа било политички консензус

Донесов одлука за нова вонредна состојба… вака гласеа објавите на претседателот Стево Пендаровски за вонредните состојби кои ги носеше поради корона кризата. Но,...

Македонија 30.09.20 | 12:15

ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа во Собранието за указите на Пендаровски за прогласување на вонредна состојба

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски ќе стане првиот претседател на држава кој носел противуставни одлуки откако ја загуби поддршката од опозицијата во Собранието. Пратеникот...

Македонија 25.08.20 | 17:41

Пендаровски ги прати одлуките за прогласување вонредна состојба до Собранието за потврда

Претседателот Стево Пендаровски, согласно со Уставот, ги испратил петте одлуки со коишто беше прогласена вонредна состојба во Македонија во услови на пандемија на...

Македонија 05.08.20 | 17:17

Мицкоски: Заев и Спасовски ја злоупотребија вонредната состојба за да протнат закони со кој си овозможија повеќе минути за реклами по телевизиите

Ова што се случуваше на овие избори ќе ги чини граѓаните една милијарда евра, бидејќи толку е пораснат долгот за едно тромесечие. Тоа не е онака бенигна работа па да седиме...

Свет 29.07.20 | 08:33

Во Италија ќе има вонредна состојба до 15 октомври

Италијанскиот Сенат, по барање на премиерот Џузепе Конте, донесе одлука да ја продолжи вонредната состојба до 15 октомври. Конте претходно побара од Парламентот да ја...

Балкан 07.07.20 | 11:18

Во Србија е прогласена вонредна состојба во 16 града

Во Србија е прогласена вонредна состојба во 16 града и општини поради влошување на епидемиолошката состојба. Вонредната состојбата, која подразбира преземање посебни...

Балкан 03.07.20 | 10:53

Прогласена вонредна состојба во Белград

Денес e прогласена вонредна состојба во Белград на седницата на Градскиот кризен штаб поради влошената епидемиолошка состојба. Како што претходно објасни заменик-градоначалникот...

Балкан 03.07.20 | 08:54

Во Белград денеска ќе биде прогласена вонредна состојба

Градоначалникот на Белград, Зоран Радојичиќ потврди дека денеска ќе биде прогласена вонредна состојба во Белград. Се воведуваат и три нови мерки – забрана на работата...