Ознака: вонредна состојба
Свет 02.09.21 | 08:47

Њујорк под вода, прогласена вонредна состојба

Американската држава Њујорк прогласи вонредна состојба поради поплавите предизвикани од ураганот Ида. Вонредната состојба стапи во сила ноќеска. Прогласувам вонредна...

Свет 09.08.21 | 11:52

На Сицилија прогласена шестмесечна вонредна состојба поради пожарите

Невообичаено високите температури кои се искачија над 40 степени Целзиусови предизвикуваат суша во јужна Италија, поттикнувајќи пожари. Регионалната влада на Сицилија...

Балкан 16.04.21 | 09:01

Во Србија има нови мерки, состојбата не е повеќе вонредна

Рано утринава, Кризниот штаб на Србија денеска заседаваше по повод епидемиолошката ситуација во Србија и разгледување на рестриктивните мерки. По седницата, членот...

Македонија 01.04.21 | 20:30

Владата прогласи кризна состојба на дел од територијата на Македонија

Владата на денешната седница донесе Одлука за постоење кризна состојба на дел од територијата на државата, заради висок ризик од зголемен обем на влез и транзитирање...

Свет 26.03.21 | 23:55

Вонредната состојба во Чешка е продолжена до 11 април

Чешкиот парламент денеска ја продолжил вонредната состојба до 11 април, со што на Владата и се даваат дополнителни овластувања за борба против епидемијата на коронавирус. Чешката...

Македонија 25.03.21 | 10:53

Џафери: Заев и Ахмети ќе разговраат за блокадата на Собранието, вонредна состојба не е опција

Премиерот Зоран Заев во текот на денот треба да оствари средба со Талат Џафери и Али Ахмети на која ќе се разговара за блокадата на Собранието. Џафери на брифингот со...

Македонија 25.03.21 | 10:28

Давитковски: Глупаво е да се бара вонредна состојба кога Собранието е во полна кондиција и се форисира попис

Во услови на функционален парламент или парламент во полн капацитет не може да се прогласува вонредна состојба, вели за СДК професорот Борче Давитковски од Правниот...

Македонија 25.03.21 | 09:11

Стоилковски за можното воведување вонредна состојба: Режимот сака да го укине Парламентот, е ова е фашизам!

Режимот ПРИСИЛНО наплаќа здравствено осигурување од и за сите, а не обезбедува ниту имунизација со вакцини, ниту лечење во болница во услови на смртоносна епидемија!? Режимот...

Македонија 25.03.21 | 08:10

Заев на средба со Џафери: Дали Собранието ќе се распушти за да има вонредна состојба?

Во Собранието на Република  Македонија за денеска е закажана седница за поставување пратенички прашања, којашто се одржува секој последен четврток во месецот. Друга...

Македонија 24.03.21 | 21:26

Дали вонредна состојба е изводлива опција за деблокада на парламентот?

Премиерот Зоран Заев, претседателот на парламентот Талат Џафери и лидерот на владејачката ДУИ Али Ахмети ќе се сретнат утре за да разговараат за опциите за деблокада...

Македонија 24.03.21 | 20:43

Заев: За деблокада на Парламентот во опција е и прогласување вонредна состојба

Со цел деблокада на Парламентот, Заев посочи дека сите опции се на располагање, од средби на координатори на пратенички групи па се до лидерска средба и вонредна состојба,...

Македонија 24.03.21 | 10:18

Трајанов: Се јакнат идеите за прогласување на вонредна состојба

Поради исклучително сложената и тешка здравствена состојба, немање на вакцини за имунизација на населението, како и последиците по бизнисот, укажувам на потребата...

Свет 21.03.21 | 09:54

Вонредна состојба на Мајами Бич поради голем број туристи во пандемија

Градот Мајами Бич на југот на Флорида прогласи вонредна состојба поради прекумерни посети на туристи за време на пролетниот распуст, додека се уште трае пандемијата...

Балкан 15.03.21 | 14:25

Клиничкиот центар во Сараево e полн, нема место за новозаразените со ковид-19

Директорката на Клиничкиот центар при Универзитетот во Сараево (КЦУС), Себија Изетбеговиќ изјави дека Кризниот штаб на таа институција прогласил вонредна состојба....

Свет 01.03.21 | 14:03

Финска прогласи вонредна состојба поради ковид-19

Финската Влада денеска прогласи вонредна состојба поради зголемувањето на случаите со Ковид-19, чекор што ќе и овозможи на оваа нордиска земја да затвори ресторани и...

Македонија 20.02.21 | 08:38

Почнува јавната дебата за потребата од закон за вонредна состојба

Во организација на Претседателскиот центар за политичко образование денеска во Скопје ќе се одржи конференцијата „Вонредна состојба: научени лекции и идни предизвици“. Конференцијата...

Свет 13.01.21 | 16:31

Вонредната состојба во Италија ќе биде продолжена до крајот на април

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца изјави дека вонредната состојба воведена во таа земја поради коронавирусот, ќе биде продолжена до крајот на април. Вонредната...

Балкан 12.01.21 | 12:47

Во Србија вонредна состојба поради поплавите

Поради обилните количества дожд и снег во општините во јужна Србија, во општините Ниш, Лесковац, Дољевац, Бојник, Власотинце, Владичин Хан и Гадџин Хан прогласена е вонредна...

Свет 12.01.21 | 09:21

Трамп ја одобри вонредната состојба во Вашингтон до 24 јануари

Американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, одобри прогласување вонредна состојба во главниот град Вашингтон, соопшти Белата куќа, откако американски безбедносни...

Балкан 11.01.21 | 21:05

Прогласена вонредна состојба на југот на Србија поради поплави

Поради обилните врнежи од дожд во претходните два дена и штетите предизвикани од излевањето на реките на териториите Лесковац и Власотинце, прогласена е вонредна состојба....