Ознака: вода
06.08.20 | 19:46

Апел до жителите да се снаоѓаат: Тетово и утре ќе биде без вода

 Водоснабдувањето почна да се нормализира, но и утре трет ден по ред ќе има прекини во одредени делови на Тетово поради потребата се уште да се работи на отстранување...

01.08.20 | 16:31

Со маска и на плажа и во вода, да се држи дистанца и кога се плива, МЗ апелира да се почитуваат препораките

Во пресрет на продожениот викенд и со оглед на зголемениот број посетители во туристичките места низ државата, Министерството за здравство апелира да се почитуваат...

30.07.20 | 14:34

Коронавирусот угинува во вода на собна температура за 72 часа

Експерти од рускиот Државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија „Вектор“ спроведоа истражување за можноста на коронавирусот да живее во вода. Околу...

29.07.20 | 14:06

До 31 јули може да се платат неплатените сметки за вода на рати и без камата

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, во интерес на своите корисници и граѓаните на Град Скопје, почнувајќи од 17 јуни 2020 година почна со спроведување на акцијата за...

28.07.20 | 18:05

Делови од Скопје утре без вода

Прекин на водоснабдувањето поради реконструкција на водоводна мрежа утре ќе имаат корисниците од ул. „Георги Димитров“, „Вера Јоциќ“, булевар „Борис Трајковски“...

21.07.20 | 11:31

Наплата на долгови на рати без камата за вода трае до крајот на месецов

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје информира дека акцијата за наплата на долговите на рати без камата е во тек и завршува за десет дена. Акцијата...

21.07.20 | 10:28

Делови од Карпош 4 и Ѓорче Петров без вода

Дел од скопската населба Карпош 4 денеска ќе биде без вода поради дефект на водоводната мрежа на ул. „Разловечко востание“. Без вода, покрај корисниците од ул. „Разловечко...

13.07.20 | 19:50

Во општина Аеродром утре ќе има прекин во водоснабдувањето и електричната енергија

Поради отстранување дефект на водоводна мрежа со пречник ф-150 мм на ул. Горно Лисиче бр. 7, од 09:00 часот до завршување на интервенцијата, прекинато водоснабдување ќе бидат...

09.07.20 | 10:43

Плаќајте вода онлајн

Следејќи ги трендовите на дигитализација, ЈП Водовод и канализација – Скопје, овозможува пристап до сите информации за претпријатието преку својата веб страна www.vodovod-skopje.com.mk,...

05.07.20 | 11:35

ЈП Водовод откри диви приклучоци на вода во Глумово, Шишево и Сарај

ЈП Водовод и канализација – Скопје информира дека  во последната спроведена акција за утврдување и исклучување на диви приклучоци на водоводната мрежа, диви приклучоци...

04.07.20 | 11:16

Поплави во Москва, има вода до колена по улиците

Москва и московскиот регион беа погодени од пороен дожд, што го отежна сообраќајот, како во центарот на градот, така и во околните градови, јавува ТВ Звезда. Корисниците...

29.06.20 | 09:50

Дел од Центар без вода

Дел од скопската општина Центар денеска ќе биде без вода поради дефект на водоводната мрежа на крстосницата на улиците „Кеј 13 Ноември“ и „Мирче Мацан“. Вода од 9 часот...

19.06.20 | 22:16

Почината скопјанка пронајдена во водите на Вардар

Во попладневните часови на 18 јуни во скопската полиција било пријавено дека под железниот мост на улицата Васил Чакаларов во реката Вардар било пронајдено тело на 90-годишна...

17.06.20 | 11:37

Почна акцијата за плаќање заостанати сметки за вода на рати без камата

Акцијата што ја спроведува јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје за исплата на заостанатите долгови на рати без камата за задоцнето плаќање почна...

16.06.20 | 13:22

На рати и без камата- Водовод повторно со акција за неплатените сметки

ЈП „Водовод и Канализација“ – Скопје спроведува акција за наплата на долговите на рати без камата. Од ЈП „Водовод и Канализација“ – Скопје информираат дека акцијата...

10.06.20 | 10:51

Делови од Кисела Вода, Ѓорче Петров и Свиларе денеска без вода

Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, прекинот е поради дефект на водоводна мрежа, на улицата „Полог“ 14. Поради дефект на улицата „Црногорска“ 11,...

08.06.20 | 11:14

РКЕ бара да ја определува и конечната цена за вода

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) во натамошниот период ќе побара да ја определува и конечната цена за вода на јавните комунални претпријатија,...

07.06.20 | 13:40

Жителите на Нерези трети ден без вода

Жителите на населбата Средно Нерези речиси 80 часови се без вода за пиење додека трае непромислениот полициски час на власта. Како што информираат жителите на оваа населба...

05.06.20 | 23:22

Среде Скопје 80 часа без вода за пиење: Жителите на Нерези до понеделник оставени на цедило

Жителите на населбата Средно Нерези речиси 80 часови ќе бидат без вода за пиење додека трае непромислениот полициски час на власта. Како што информираат жителите на...

10.05.20 | 22:13

Веројатноста за зараза со коронавирус на море или езеро е минимална, велат руските научници

Веројатноста за зараза со коронавирус при топло време во отворени води или езера е минимална, соопшти Централниот истражувачки институт за епидемиологија на Русија,...