Ознака: вода
Скопје 19.10.20 | 19:33

Вода ќе дојде или доцна вечер, или утре наутро

Половина Скопје е без вода, а екипи на јавното претпријатие „Водовод и канализација“ сè уште работат на поправка на дефектот на водоводна цевка во центарот на градот. Вода...

Сервиси 15.10.20 | 08:45

Без вода делови од Кисела Вода

Поради промена на шибери ф-100 мм, во Пумпена станица Припор, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од втора зона Припор (улицата Христо Татарчев, краците 14, 16,...

Скопје 07.10.20 | 10:29

Шест часа без вода без никаква најава – жителите на Центар револтирани

Најмалку шест часа без вода без претходна најава ќе бидат жителите на булевар „Кочо Рацин“ во центарот на Скопје. Велат дека ова им се случува вторпат за само три дена. -Со...

Сервиси 01.10.20 | 09:09

Делови од Кисела Вода се без вода

Без вода денеска ќе бидат дел од жителите на населбата Кисела Вода. Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваaт дека заради промена на затворачи на водоводна мрежа со...

Македонија 26.09.20 | 17:49

Струмица под вода

Дождот повторно ги поплави струмичките улици! Имено денес Струмица и уште неколку други градови во државата ги зафати силно невреме, а улиците се поплавија.

Сервиси 24.09.20 | 22:26

Делови на Тафталиџе утре со прекин во водоснабдувањето

Поради дефект во водоводната мрежа утре прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисници на ул. Варшавска, Хелсински, Ташкенска, Мексичка и Хаванска. Како што соопштуваат...

Македонија 19.09.20 | 14:39

Езерата ни исчезнуваат пред наши очи: Ни се заканува вистинска еколошка катастрофа

Македонија е соочена со вистинска еколошка катастрофа. Водите на езерата рапидно се повлекуваат оставајќи зад себе глетка која вознемирува и предупредува дека ако...

Сервиси 18.09.20 | 09:56

Без вода се делови од Пржино и општина Гази Баба

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради ставање приклучоци од ф – 1 цол на ул. Востаничка, во периодот од 8:30 часот па сè до завршување на работата без...

Скопје 14.09.20 | 13:08

Скопјани пијат безбедна и квалитетна вода

Водата за пиење во Град Скопје е исправна и безбедна за пиење, покажуваат најновите анализи направени од страна на Секторот за санитарна контрола во „Водовод и канализација“. Оттаму...

Сервиси 09.09.20 | 07:34

Без вода ќе бидат делови од Автокоманда

Поради уличен дефект на водоводна цевка денеска без вода ќе бидат дел од корисниците во населбата Автокоманда, општина Гази Баба. Како што информираат од РЦУК Скопје,...

Сервиси 01.09.20 | 09:13

Без вода се делови од Центар

Поради дефект на огрлица со димензија ф-150 мм., на ул.Маџир Маало 10, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од таа улица во општина Центар. Од ЈП „Водовод и канализација“...

Сервиси 15.08.20 | 08:21

Без вода дел од корисниците на булевар „Партизански одреди“ во Скопје

Без вода утре (16.08.2020) ќе бидат корисниците на дел од булеварот „Партизански одреди“, односно на потегот од улицата „Костурски Херои“ до „Христо Смирненски“. Како...

Сервиси 14.08.20 | 09:53

Без вода се неколку улици во Шуто Оризари

Поради уличен дефект на водоводна мрежа Ф100 мм на улица Овчеполска 15, прекин на водоснабдувањето ќе има за корисниците од улиците Овчеполска, Брсјачка Буна и Индира...

Македонија 06.08.20 | 19:46

Апел до жителите да се снаоѓаат: Тетово и утре ќе биде без вода

 Водоснабдувањето почна да се нормализира, но и утре трет ден по ред ќе има прекини во одредени делови на Тетово поради потребата се уште да се работи на отстранување...

Здравје 01.08.20 | 16:31

Со маска и на плажа и во вода, да се држи дистанца и кога се плива, МЗ апелира да се почитуваат препораките

Во пресрет на продожениот викенд и со оглед на зголемениот број посетители во туристичките места низ државата, Министерството за здравство апелира да се почитуваат...

Здравје 30.07.20 | 14:34

Коронавирусот угинува во вода на собна температура за 72 часа

Експерти од рускиот Државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија „Вектор“ спроведоа истражување за можноста на коронавирусот да живее во вода. Околу...

Сервиси 29.07.20 | 14:06

До 31 јули може да се платат неплатените сметки за вода на рати и без камата

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, во интерес на своите корисници и граѓаните на Град Скопје, почнувајќи од 17 јуни 2020 година почна со спроведување на акцијата за...

Сервиси 28.07.20 | 18:05

Делови од Скопје утре без вода

Прекин на водоснабдувањето поради реконструкција на водоводна мрежа утре ќе имаат корисниците од ул. „Георги Димитров“, „Вера Јоциќ“, булевар „Борис Трајковски“...

Скопје 21.07.20 | 11:31

Наплата на долгови на рати без камата за вода трае до крајот на месецов

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје информира дека акцијата за наплата на долговите на рати без камата е во тек и завршува за десет дена. Акцијата...

Сервиси 21.07.20 | 10:28

Делови од Карпош 4 и Ѓорче Петров без вода

Дел од скопската населба Карпош 4 денеска ќе биде без вода поради дефект на водоводната мрежа на ул. „Разловечко востание“. Без вода, покрај корисниците од ул. „Разловечко...