Ознака: ВМРО-ДПМНЕ
Македонија 20.07.21 | 13:36

ВМРО-ДПМНЕ: Заев стравува и бара начин да ги одложи локалните избори, со датумот кој го нуди ќе се прекрши Уставот

ВМРО-ДПМНЕ денеска излезе со став по однос на датумот за избори, откако премиерот Зоран Заев денеска истакна дека предлогот е на 31 октомври да се одржат локалните избори,...

Македонија 20.07.21 | 12:53

ВМРО-ДПМНЕ: Каде заглавија најавените купени вакцини од „Фајзер“ и „Спутник V“?

Заев и Филипче да кажат до каде е набавката на нови вакцини и каде заглавија најавените купени Фајзер и Спутник, реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Вакцинацијата...

Економија 18.07.21 | 18:45

ВМРО-ДПМНЕ: Владата предводена од СДСМ и Заев не бележи никакви успеси во инфраструктурата

Граѓаните секојдневно ги гледаат незапочнатите улици и неизградените автопати низ Македонија, кои се само бледа сенка на она што градоначалниците и министерот Бочварски...

Македонија 18.07.21 | 16:14

Гас-маските се од 1986, панцирите од 1991 година, затоа ќе ве резилат, Синдикатот треба да се бори за правата на полицијата, а не да служи за бламирање

Синдикатот треба да се бори за правата на работниците, за спроведување на обврските и реформите на институциите, а не за бламирање, молчење и партизација. На протести...

Македонија 18.07.21 | 15:54

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не ги видоа 1.000-те километри улици од оваа власт

Граѓаните секојдневно ги гледаат незапочнатите улици и неизградените автопати низ Македонија, кои се само бледа сенка на она кое градоначалниците и министерот Бочварски...

Македонија 18.07.21 | 14:57

ВМРО-ДПМНЕ: Земјоделецот ги живее најтешките четири години од својот живот

Земјоделците очекуваа прес конференција на која власта ќе каже кога ќе бидат исплатени субвенциите и зошто уште не се исплатени дел од 2017, 2018 и 2019 година и кој ќе понесе...

Македонија 17.07.21 | 17:29

Митева: Како награда за насилството врз жените СДСМ му ја даде довербата на Ацо Велковски за втор мандат во Лозово

Насилството врз жените во политиката и во изборниот процес претставува закана и за интегритетот на изборниот процес и за квалитетот на демократијата. Со кандидирање...

Македонија 17.07.21 | 12:27

Да дојдат роднините на 6.000 починати, па со еден стап и да те отепаат од мавање оти и по една и пол година немаш купено вакцина

Вкупно 505, претежно негативни коментари има на пост на Фејсбук кај министерот за здравство Венко Филипче на кој тој зборува дека постои суштинска разлика меѓу СДСМ и...

Економија 17.07.21 | 10:24

ВМРО-ДПМНЕ: Молкот на Заев значи согласност со изјавата на Морачанин дека струјата треба да поскапи

Oд ВМРО-ДПМНЕ се разочарани поради тоа што премиерот Зоран Заев, како што велат, со никаква изјава не посочил дали се согласува дека народот треба да плаќа уште поскапа...


Македонија 17.07.21 | 09:05

Мицкоски: Планот ни е во еден четиригодишен мандат, домаќинствата да добијат бесплатен приклучок на гас, подобра животна средина…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на трибината „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ во Гази Баба го презентираше концептот „Македонија...

Македонија 15.07.21 | 13:22

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ излегоа со стари и истрошени кадри потонати во криминал, фокусот на јавноста нема да го изместат и со 100 монтирани случаи

СДСМ излегоа со стари и истрошени кадри потонати во криминал, фокусот на јавноста нема да го изместат и со 100 монтирани случаи. Петре Шилегов е градоначалник кој се посвети...

Македонија 14.07.21 | 22:32

Маркова: За една година власта ја зголеми ценатата на струјата за околу 20 отсто и тоа во време на економска криза и пандемија

За нешто повеќе од една година власта предводена од Социјалдемократскиот сојуз и Зоран Заев, цената на електричната енергија ја зголемија за скоро 20%, покачување што...

Вести 14.07.21 | 21:01

Мицкоски: Ќе донесеме поевтина струја

Денеска започнуваме од овде од Гази Баба со акцијата која што ќе трае цело лето, а тоа е презентација на политиките Македонија за сите луѓе, рече во изјава за медиумите...

Македонија 14.07.21 | 19:21

ВМРО-ДПМНЕ нема да ја вметне „Северна“ во Резолуцијата за црвените линии на Република Македонија!

ВМРО-ДПМНЕ нема да ја смени Резолуцијата за црвените линии на Македонија во преговорите за евроинтеграциите, најави денеска Тиммчо Муцунски. Ваква одлука донело раководството...

Скопје 14.07.21 | 08:57

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја зголеми парцелата за облакодери кај Холидеј Ин за четири пати

Од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека СДСМ ја зголеми парцелата за облакодери кај Холидеј Ин за 4 пати, од 4.000 м2 да стане 13.000 м2. -Првичниот плац за облакодерите беше 4.000 м2, а со продажбата...

Македонија 13.07.21 | 15:39

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седница на ИК ќе расправа за ставот на Заев и Резолуцијата која ја одбива

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на седница на Извршниот Комитет ќе расправа за ставот на Зоран Заев кој првично ја прифати Резолуцијата таква каква што е, а сега ја одбива, брифираат...

Македонија 13.07.21 | 09:13

Заради Заев горивата од денес поскапи, а во Собрание турка уште едно поскапување од 4 денари

Заради Заев горивата од денес поскапи, а во собрание турка уште едно поскапување од 4 денари. Во последните 4 години цените на горивата само заради Заев, како зголемување...

Македонија 12.07.21 | 22:51

За четири години во Битола не видовме ниту еден инвеститор, туку гледаме затворени фирми и компании кои што се рекетирани од власта

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на вечерашната трибина во Битола порача дека од инвестиции на власта во Битола граѓаните видоа само реконструкција...

Македонија 12.07.21 | 22:20

Сајкоски од Битола: Граѓаните на локалните избори ќе ја казнат неспособноста, негрижата и лагите на владата на СДСМ

Власта излажа многу работи, меѓу кои оџакот кој требаше да биде изграден на РЕК Битола за кој излажаа, кажуваа дека ќе има реконструкција на РЕК Битола сега велат дека...