Ознака: ВМРО-ДПМНЕ
Македонија 07.06.21 | 14:09

Анкета: ВМРО-ДПМЕ со поддршка од 21,7, СДСМ со 14,9 проценти

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги објави резултатите од последната теренска анкета. Анкетата е спроведена на 1013 испитаници и според добиените резултати,...

Скопје 06.06.21 | 19:55

ВМРО-ДПМНЕ: Скопје е во хаос – 10 литри дожд го поплавија Шилегов

Петре Шилегов не може да се справи со дожд, а не пак да реши проблеми на скопјани, денеска Скопје е хаос – велат од ВМРО-ДПМНЕ во писмено соопштение. Шилегов не треба...

Македонија 06.06.21 | 16:34

Геровски: Не може договорот помеѓу Македонија и Бугарија да го смени она што е внесено во Обединетите Нации

Онаа комисија за историчари која што е наведена во Договорот според него нема овластувања да преговара ниту за таканаречените идентитетските прашања а уште помалку...

Македонија 06.06.21 | 10:08

ВМРО-ДПМНЕ: Рашковски го пуштија од притвор откако се раширија гласините дека ќе пропее за Заеви

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски, е пуштен од притвор затоа што се раширија гласини дека ќе „пропее“ за Зоран...

Македонија 06.06.21 | 08:50

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже дали преговара за бугарската декларација која го негира македонскиот идентитет, историја и јазик

Од ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение порачуваат дека Зоран Заев треба јавно да каже дали на маса е бугарската декларација, за на мала врата да се поништи македонската нацијата. Бугарската...

Македонија 05.06.21 | 15:00

Заев прво кажа дека Бугарија го отфрлила Португалскиот предлог, а сега дека истиот е на маса

Од ВМРо-ДПМНЕ реагираат дека премиерот Зоран Заев прво кажа дека Бугарија го отфрлила Португалскиот предлог, а сега дека истиот е на маса. Оттаму апелираат Заев да не...

Македонија 05.06.21 | 09:46

ВМРО ДПМНЕ: Заев да се откаже од ново национално предавство со Бугарија

Заев да се откаже од ново национално предавство со Бугарија, народот нема да прифати откажување од јазикот, историјата и идентитетот. Заев да каже што содржи документот...

Македонија 04.06.21 | 08:53

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да не се крие и да каже дали ја прифатил бугарската декларација и поништување на македонскиот јазик, култура и идентитет

Заев да каже дали прифатил дека македонскиот јазик, кој е уставен јазик во Република Македонија, е поврзана со еволуцијата на бугарскиот јазик и неговите наречја со...

Македонија 03.06.21 | 19:08

ВМРО-ДПМНЕ: Ја спречивме власта на мала врата да протне самоволие во урбанистичкото планирање

ВМРО-ДПМНЕ и пратениците од опозицијата ги спречија измените на законот за урбанистичко планирање кои власта сакаше да ги протне да се донесат по скратена постапка,...

Македонија 03.06.21 | 18:16

ВМРО-ДПМНЕ: 4 години Заев се 4 години украден живот – 5.300 починати, инфлација, политички агенди со образовни реформи и расподавање на Македонија

На вчерашната панел дискусија на ВМРО-ДПМНЕ „4 години Заев, 4 години украден живот. Доста е!“ доктор Кирил Лазов истакна дека имаме над 5.300 починати жители, а како илустрација,...

Економија 03.06.21 | 09:27

ВМРО-ДПМНЕ: Од ветените 5% раст на БДП секоја година добивме 0.7% за четири години

Четири години СДСМ, четири години неуспеси. Од ветените 5% раст на БДП секоја година добивме 0.7% за четири години, и промашен даночен систем што ја зголеми сиромаштијата. По...

Македонија 02.06.21 | 12:18

ВО ЖИВО: Панел дискусија во организација на ВМРО ДПМНЕ, 4 години Заев, 4 години украден живот, доста е!

Во тек е трибината на тема „Четири години власт на Заев, четири години украден живот“ која се одржува во 12 часот, во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 02.06.21 | 09:13

Дали газдата на пропаднатата „СВ Инвест“, поврзуван со Вице Заев е избеган во САД?

Се погласни се информациите дека газдата на пропаднатата „СВ Инвест“, кој се поврзува со Вице Заев е избеган во САД, велат од ВМРО ДПМНЕ. Ова се поклопува со обелоденувањето...

Македонија 01.06.21 | 22:01

ВМРО-ДПМНЕ бара итна реакција и одговорност од сите засегнати и вклучени раководни лица и органи надлежни за Извештајот на УНЕСКО

По пет месеци криење на Извештајот на Реактивната комисија на УНЕСКО за состојбата на Охрид и охридскиот регион како светско природно и културно од страна на Владата,...

Култура 01.06.21 | 18:12

Мицкоски: Во културата нема ниту еден позначаен проект, освен безмилосно трошење на народни пари

Во културата на пример, не можеме да се сетиме на ниту еден позначаен проект освен на она безмилосно трошење на народните пари преку оние скандалозни проекти за коишто...

Македонија 01.06.21 | 17:49

Ни трага ни глас од инфраструктурните објекти коишто ги ветуваше Владата, време е да заминат

Нема ниту трага ниту глас од инфраструктурните објекти коишто ги ветуваше Владата, време е да заминат, изјави денеска Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ на прес-конференциија. Од...

Македонија 01.06.21 | 12:08

Единствената разлика во Клиничките центри е што Филипче и Заев сакаат да стават во џеб 400 милиони евра

Откако министерот за здравство Венко Филипче рече дека не може да се споредуваат клиничкиот центар кој ќе се гради во Србија, со оној што планираат да го градат тука,...

Македонија 01.06.21 | 10:47

Србија гради нов Клинички центар за 125 милиони евра, четири пати поевтин од проектот кој го туркаат Заев и Филипче

Најкорумпираната влада во Европа, предводена од Зоран Заев и неговиот министер за здравство, Венко Филипче сакаат да градат клинички центар што ќе чини повеќе од половина...

Македонија 30.05.21 | 15:18

Интензивната и обемна обука со германската фондација „Конрад Аденауер“ ќе ја преточиме во Собранието, велат од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска го затвораме последниот настан кој што го имаме со германската фондација Конрад Аденауер за обука на целокупната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ. Во овие три...

Економија 30.05.21 | 09:02

Исто како и во 2019: Заев најавува инвестиции вредни милијарди, ВМРО-ДПМНЕ го обвинува дека лаже

Зоран Заев без срам и перде ветува нов инвестициски циклус, а од тој кој што го ветуваше пред две години нема ништо реализирано. Очигледно штом го фатат во криминал или...