Ознака: Влен
Македонија 21.07.24 | 12:11

Влен: Eдинството е клучот на успехот а не во клеветењето

Коалицијата „Вреди“  на вчерашните прозивки на политичките опоненти ДУИ за непочитувањето на Охридскиот договор и начелата во него велат дека во времиња на тектонски...

Македонија 21.07.24 | 10:04

Единството е клучот за нашиот успех, заедно ја остваруваме целта, порачаа од ВЛЕН

Коалицијата ВЛЕН го истакнува недвосмисленото единство и посветеност на заедничките принципи, вредности, идеологија и програмски заложби. Како што споделивме со јавноста,...

Македонија 20.07.24 | 10:09

Влен порачува: ДУИ ќе се соочи со нивното мрачно минато

ВЛЕН е духот на долгоочекуваната промена на албанците. ВЛЕН е политичка организација која регрутира и инвестира во квалификувани професионалци, што носи ново ниво...

Македонија 14.07.24 | 15:40

Вреди формира тело за координација со цел да прерасне во регионално политичко движење

„Ова извршно тело е резултат на силната политичка волја меѓу лидерите на партиите кои се дел од коалицијата Вреди за постепена внатрешна интеграција заради зголемување...

Македонија 29.06.24 | 14:35

Денес леат крокодилски солзи: Во 2019 година Османи и Груби побараа да се преиспита одлуката за назначувањето на Еролд Муслиy

Лицемерно е опозициската ДУИ да обвинува за недоволна застапеност на Албанците во безбедносните служби. Еве ги фактите. Талат Џафери, министер за одбрана, НУЛА Албанци...

Македонија 13.06.24 | 15:27

Влен: Универзитетот на Рамиз Мерко, кој е на американската црна листа, доби aкредитација за Медицински факултет

Универзитетот на Рамиз Мерко, кој е на американската црна листа, доби бакшиш  од министерот на Рамиз, Јетон Шаќири, Акредитација за Медицински факултет!, обвини Влен Овој...

Македонија 30.05.24 | 14:59

ВЛЕН: ДУИ не успеа во деформирањето на волјата на Албанците

Институциите како ДИК и Управниот суд утврдија дека на 8 мај ДУИ и Мултиетничкиот фронт се обидоа повторно да ја искриват волјата на граѓаните со закани и насилство,...

Македонија 29.05.24 | 16:37

ВРЕДИ: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

За новата влада на Република Македонија преговараат и новата влада ќе ја сочинуваат победникот во македонскиот блок со победникот во албанскиот блок, велат...

Македонија 27.05.24 | 21:46

Касами: „ВЛЕН“ добива претседател на Собранието, пет министерства, плус министер без ресор

Имаме начелен договор за распределба на ресорите во првиот и вториот ешалон во следниот владин состав, но не можам да зборувам за имиња, истакна Биљал Касами, еден од...

Македонија 20.05.24 | 11:48

Таравари: Се очекува до петок да се постигне финален договор за формирање на Влада

Претседател на Алијансата за Албанците и еден од лидерите на коалицијата ВЛЕН, Арбен Таравари на новинарско прашање за преговорите за формирање Влада рече дека се очекува...

Македонија 19.05.24 | 13:58

Лидерите на „ВРЕДИ“ на средба со Албин Курти

Косовскиот премиер Албин Курти вчера беше домаќин на лидерите на коалицијата „Вреди“ во Македонија, Билал Касами, Арбен Таравари, Изет Меџит и Африм Гаши,...

Македонија 17.05.24 | 14:08

Вреди: ДУИ да престане со притисок врз судството

Изјавите на Бујар Османи, Талат Џафери и другите од нивниот ранг, претставуваат класична интервенција на ДУИ за вршење притисок врз административниот суд и ова е јасно...

Македонија 15.05.24 | 22:16

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи, ќе премине во ВЛЕН

Се уште актуелниот вицепремиер за економија, Фатмир Битиќи, кој најави оставка од позицијата потпретседател на СДСМ по дебаклот на претседателските и парламентарните...

Македонија 14.05.24 | 21:03

И без ВЛЕН, ВМРО-ДПМНЕ има 63-64 пратеници

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов вели дека ВМРО-ДПМНЕ и без коалицијата ВЛЕН во моментов има обезбедено 63-64 пратеници. Тој во вечерашното издание...

Македонија 13.05.24 | 18:13

ДИК прифати приговор на коалицијата „Влен“ за избирачкото место во Желино

Државната изборна комисија (ДИК) денеска почна со разгледувањето на 27 приговори поднесени од политичките партии по одржувањето на парламентарните избори на 8 мај. Досега...

Македонија 11.05.24 | 15:53

Остварена средба помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН

Денеска беше остварена средба помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН. Од страна на ВМРО-ДПМНЕ биле присутни претседателот Христијан Мицкоски, потпретседателите Александар Николоски,...

Македонија 08.05.24 | 22:37

Касами: Од утре почнуваат преговорите за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција ВЛЕН

Коалицијата ВЛЕН излезе како победник во сите општини со мнозинско албанско население. Од утре почнуваат преговорите за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција ВЛЕН....

Македонија 28.04.24 | 18:40

Пред договор коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди

Речиси е сигурна коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и албанската опозиција, најавија денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и лидерите на Влен. Покрај за Вреди, се...

Македонија 26.04.24 | 16:39

Касами: Веќе е најавено дека „Вреди“ ќе биде дел од наредната влада

Претседателот на Движењето Беса и дел од албанската опозициска коалиција „Вреди“, Биљал Касами денеска на настан во Тетово изјави дека, како што веќе е најавено, нивната...