Ознака: влатко стефановски
Култура 29.07.20 | 18:50

Влатко Стефановски во одбрана на Универзална сала: Не го чепкајте храмот во кој настапил Реј Чарлс

Македонскиот гитарист, Влатко Стефановски застана во одбрана на Универзална сала. Преку Инстаграм, тој упати јасна и недвосмислена порака за реновивање на постојниот...

Култура 10.05.20 | 15:02

Влатко во карантин го подготвува новиот албум „Тафталиџе shuffle“ и пишува мемоари

Влатко Стефановски во време на коронакризата работи на мемоарите и подготвува албум. Ова го откри во онлајн интервју, каде вели дека со синот Јан на тапани и Иван Кукиќ...

Музика 28.02.20 | 13:17

Концерт на годината на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ: Оваа награда ќе патува во САД

Концертот на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ на Античкиот театар во Охрид, манифестацијата „Златна Бубамара на популарноста“ го прогласи за концерт на годината. Заблагодарувајќи...

Музика 25.01.20 | 19:06

Влатко Стефановски ја доби најубавата честитка за роденден од Ана и Јан

Македонскиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски наполни 63 години. Најубавата честитка Влатко ја доби од ќерката Ана и синот Јан. Тие на Инстаграм објавија фотографија...

Култура 08.10.19 | 09:10

Влатко Стефановски и Јесим Устаоглу на „Киненова“: Музиката ги кристализира емоциите

Турската режисерка Јесим Устаоглу, која годинава е член на жирито на фестивалот „Киненова“ на македонската публика и беше претставена со три филмови во програмата...

Култура 03.09.19 | 11:43

Филмската програма на „Скопје синема сити“ почнува со филмот за Кит Ричардс, потоа ќе настапи Влатко Стефановски

Денеска со почеток во 20 часот во Кинотека на Македонија ќе почне филмската програма на фестивалот Скопје Синема Сити со прикажување на филмот за Кит Ричардс „Под влијание“....

Култура 29.08.19 | 09:46

Влатко Стефановски и Кит Ричардс за отворањето на „Скопје Синема Сити“

Со изложбата на концертни и промотивни постери и плакати насловена како „Патешествие“ во Музеј на град Скопје на 2 септември со почеток од 20 часот ќе започне филмскиот...

Музика 13.08.19 | 15:18

Влатко Стефановски и Боб Гелдоф направија вистинско шоу на „Нишвил“

Српските медиуми со позитивни оценки за настапот на Влатко Стефановски на фестивалот „Нишвил“. Стефановски настапил во неформалниот дел од фестивалот, веднаш по...

Култура 04.08.19 | 09:23

Вечерва концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ на Охридско лето

Фестивалот „Охридско лето“ веќе по традиција својот роденден 4 август го одбележува со несекојдневни доживувања, нудејќи содржини малку поинакви од вообичаениот...

Култура 31.07.19 | 09:51

Концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ на „Илинденски денови“ во Битола

Со прогласување на најдобрите учесници на фестивалот и со концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ кој ќе се одржи во археолошкиот локалитет Хераклеа, вечер во...

Скопје 23.07.19 | 22:23

Град Скопје ќе ја одбележува годишнината од земјотресот со Влатко Стефановски и Танос Ставридис

Градот Скопје денеска ја објави програма за одбележување на 56 години од катастрофалниот земјотрес. На 26 јули во Градскиот парк ќе се одржи концерт на кој ќе настапат...

Калеидоскоп 05.06.19 | 19:53

Јан Стефановски матурант: Влатко и сестрата Ана горди на најмладиот член на семејството

Јан Стефановски, синот на македонскиот најдобар гитарист Влатко Стефановски, прослави матура. Тој од неодамна дел од „Влатко Стефановски трио“, каде удира на тапани,...

Естрада 02.06.19 | 22:06

Влатко Стефановски со песна за Вардар го започна својот настан

Со песната „Јовано Јованке”, познатиот македонски музичар Влатко Стефановски вечерва на стартот на концертот на Стинг му ја честиташе шампионската титула на РК.Вардар....

Музика 21.05.19 | 18:26

Влатко Стефановски е специјален гостин на концертот на Стинг: Внимателно ги избирам песните за настапот на 2 јуни

Светската музичка ѕвезда Стинг на 2 јуни годинава ќе настапи на градскиот стадион во Скопје. Концертот е во рамки на неговата турнеја „My songs“, а специјален гостин ќе...

Музика 19.04.19 | 13:47

Влатко Стефановски: Син ми Јан сигурно има подобар слух од мене

Македонскиот музички амабасадор, Влатко Стефановски на Балканот претставува синоним за единство, за гитарска вештина, за виртуозност. Емоционалната врска со гитарата...

Музика 10.04.19 | 22:41

Влатко Стефановски: Ќе видите која песна сум ѝ ја посветил на Гордана

Македонскиот гитаристВлатко Стефановски повеќе не мора да се докажува на сцената, но секогаш сака да го освежи сопствениот звук. Овој пат, изминатиот петок (5 април)...

Музика 07.04.19 | 17:14

Маестрален настап на Влатко Стефановски во Загреб

Стефановски долго не можел да се симне од сцената во „Лисински“ по завршувањето на концертот во петокот навечер со загребската филхармонија поради громогласните...

Музика 17.03.19 | 20:45

Влатко Стефановски: Нема поубав свет надвор од Балканот

Вонсериските гитаристи со светска репутација Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ вечерва ќе одржат концерт во белградската Комбанк арена во рамки на Гитар Арт Фестивалот,...

Музика 24.12.18 | 11:21

„All you need is love“ фестивал: Целовечерно музичко патување со Влатко Стефановски трио и Џибони

Јубилејот од 25 години постоење, Авалон го завршија со фестивалот „All you need is love“ со најголемата музичка актуелна регионална ѕвезда Џибони, Влатко Стефановски трио и...

Естрада 21.12.18 | 20:36

Две необјасниви трагедии…

Влатко Стефановски (61) во период од само една година се соочи со две, како што самиот вели, за него необјасниви семејни трагедии. По загубата на сопругата Гордана, минатиот...