Ознака: власт
Македонија 26.09.19 | 14:23

Арсовски: Власта врши кривичен и политички прогон на неистомисленици

Денес диктатурата и режимот на СДСМ и на Заев се покажаа во вистинско светло. Денес во моментите кога се одржуваше протестот против кривичен и политички прогон кон новинарите...

Македонија 17.09.19 | 13:39

ВМРО-ДПМНЕ: Преку Законот за Академија на судии и обвинители, власта ќе го партизира правосудството

Власта има намера да го партизира процесот на избор на судии и јавни обивнители, со новиот предлог закон за Академијата за судии и јавни обивнители, обивнува опозициската...

Македонија 12.09.19 | 12:37

Левица: По вчерашното гласање, кристално јасни станаа намерите на власта

Имајќи ги во предвид последните неколку години, слободно може да се заклучи дека во политичкиот систем на Република Македонија лидерските средби израснаа во централна...

Економија 29.08.19 | 22:51

Мицкоски: Власта работи со план да потроши повеќе, а да собере помалку

За Заев и луѓето околу него секоја година е економска година, но на крајот од годината гледаме катастрофални резултати, а јас би рекол катаклизмични резултати, изјави...

Македонија 27.08.19 | 12:57

Левица: Ненародна власт мора да падне!

Комплетното рушење на проектот „СЈО” креиран од меѓународната заедница и политичките елити СДСМ и ДПМНЕ, јасно демонстрира дека во актуелниот контекст институциите...

Македонија 26.08.19 | 20:03

Притисокот на власта и преку државните институции: Инспектори од УЈП наместо во „Рекет“ испратени во Алфа ТВ

Инспектори од Управата за јавни приходи денеска влегоа во едниствената критичка телевизија во Македонија, ТВ Алфа. И додека целата јавност очекуваше УЈП да ги чешла...

Македонија 24.08.19 | 13:33

Апасиев: Ваквата нивна привремена моќ е само меур, жива рана полна со корупција

Професорот Димитар Апасиев за власта, моќта и корупцијата пишува: „Ваквата нивна привремена моќ е само меур, жива рана полна со КОРУПЦИЈА“ 😉 (Сократ – V век пр.н.е.)  

Македонија 12.08.19 | 18:55

Мицковски до власта: Политичка и морална одговорност!

Новинарот Ивор Мицковски на својот фејсбук профил напиша статус со што и упати порака на власта дека по скандалот со „Рекет“, џабе е перење од страна на лигави полтрони...

Економија 04.04.19 | 18:13

Трошоци на функционерите: Премиерот секој ден дава 120 државни евра по ресторани и кафеани

По 120 евра секој ден, без разлика дали е делник или празник. Ова е просекот на државни пари што премиерот ги троши во ресторани и кафани дома и во странство. Минатата година...

Економија 28.03.19 | 21:12

ГДУ до власта: Доста се фалите, имате само промашувања и нула од Германците

Требаше да добијат нула од Германците, за да се свестат дека нешто мора да се преземе. Големи планови и фалби слушаме од власта за капиталните инвестиции, проекти нема,...

Македонија 28.03.19 | 20:20

Сè уште нема договор меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство

Сè уште нема договор меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство со кој треба да се реши идниот статус на Специјалното јавно обвинителство. И по вечерашната...

Македонија 24.03.19 | 18:25

Се подготвува ли нов притисок врз опозициските пратеници – овој пат за судбината на СЈО?

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните услови за...

Македонија 14.03.19 | 11:03

Заев: Рејтингот на власта паднал 6 %

„Ако водевме 11,9, сега водиме 5,9. А ВМРО-ДПМНЕ е фиксирано. Одредени слабости на власта наштетија. Ние сме паднати 6 отсто, ако се тешиме Ципрас падна 11 отсто, изјави синоќа...

Твитови 20.02.19 | 13:36

Ете, имало нешто добро и од оваа власт…

Ако нешто е добро организирано во државава, тоа е криминалот 🙂 — Брадестиот 🇲🇰 (@_Bradestiot) February 19, 2019

Македонија 12.02.19 | 18:42

Слаѓана Тасева за Алфа: Сите овие вработувања да се поништат!

Вработувањето на децата и блиските роднини на пратениците и функционерите од власта на атрактивни работни места во државните инстутиции за и повеќе од примамливи плати,...