Ознака: власт
Македонија 28.01.21 | 22:41

Василевска: Во „Јавна соба“ имало и полицајци, а власта ги крие

Во вечерашната дебатна емисија „Клик плус” на ТВ21 гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, која се осврна на актуелните политички случувања,...

Економија 20.12.20 | 22:57

Николоски низ бројки и факти како се трошат парите на граѓаните и како власта на Заев ги краде граѓаните

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО ДПМНЕ и пратеник во Собранието каде што вечерва се дебатира за буџетот на Македонија објаснува низ бројки и факти како...

Македонија 10.10.20 | 10:00

Тасевски: Власта станува тоталитарна, планира да ти се меша во најинтимните аспекти на животот

Кога власта ќе почне да ти кажува колку гости смееш да поканиш дома, дека мораш да носиш маска надвор дури и ако си сам, оправдувањето дека го бара тоа за јавното здравје...

Економија 23.09.20 | 21:51

Витанов: ДУИ е 19 години на власт, а Македонија е дно во Европа

Зоран Витанов поранешен министер за економија во вечерашната „Топ тема“ на Телма телевизија, му објасни на актуелниот министер за економија Крешник Бектеши, дека...

Калеидоскоп 22.09.20 | 09:09

Кинески бизнисмен кој го критикуваше Си Џинпинг осуден на 18 години затвор заради корупција

Поранешен директор на кинеска државна компанија за недвижнини, кој јавно ги критикуваше постапките на претседателот Си Џинпинг во однос на лошото постапување со пандемијата...

Македонија 17.06.20 | 15:17

Во петок на „Лидер“: Документи кои откриваат како фармацевтската мафија и власта направиле мега криминал!

Во петок во 10:00 часот,  Економски Лидер  ќе го објави неколкумесечото истражување за криминалот на една фармацевтска компанија која подржана од власта успеала да извлече...

Македонија 01.06.20 | 13:00

Д-р Стојановски: Заев потфрли, Комисијата за заразни болести ги стави партиските интереси пред здравјето на граѓаните!

За жал, Република Македонија е помеѓу земјите во кои граѓаните, на дневна основа, слушаат за двоцифрени бројки на ново заразени од корона вирусот, додека во исто време,...

Македонија 24.05.20 | 18:02

Јанушев: Квази мерките на власта не им помагаат во справување со вирусот, па за тоа ги обвинуваат граѓаните

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во емисијата „Детектор“ посочи дека власта бидејќи е неспособна да преземе корисни мерки и да ја послуша опозицијата,...

Македонија 22.05.20 | 20:10

Власта подлегна на притисокот од верниците и ИВЗ

Власта денеска подлегна на притисокот кој ИВЗ веќе извесно време го врши, односно се закани дека нема да почитува полоциски час за Рамазан бајрам. Поглаварот јавно вчера...

Македонија 07.05.20 | 18:57

Граѓаните револтирани: За секоја ЕУ-НАТО мантра да фрлеа по една лопата, да копнеа по еден копач до сега на Марс ќе се качевме

За секоја ЕУ НАТО мантра, да фрлеа по една лопата да фатеа, да копнеа по еден копач, да ставеа по една цигла до сега на Марс ќе се качевме. Ама не они уживаат да лажат и крадат…...

Здравје 05.05.20 | 11:39

Николов: Власта го намалува бројот на тестови, а со тоа и бројот на ново дијагностицирани

Дојдени сме во таа фаза на епидемијата со корона, да секојдневно се соочуваме со човечки трагедии. Борбата со вирусот ниту е предвидлива, ниту е лесна, а бара систематски...

Колумни 30.04.20 | 13:39

Само во темнина можете да ги видите ѕвездите

Васко Шутаров Живееме во страв. И тоа не е ништо ново. Ако само за миг се потсетиме на бројни истражувања во Македонија работени последниве години, нема да откриеме истражување...

Македонија 30.03.20 | 12:14

Другите држави се грижат за сопствените државјани, а кај нас Владата не покрива ништо, граѓаните сами го плаќаат превозот

Власта во ек на пандемија прави криминал и сака да профитира од превозот на нашите сограѓани од странство до Македонија, вели во соопштение испратено до медиумите ВМРО...

Македонија 22.03.20 | 12:30

Власт која го забранува поставувањето прашања нешто крие

Дека справувањето со корона вирусот за Владата е пред се ПР операција покажа скандалозната одлука да им се забрани на група медиуми кои не се по волја на владеачката...

Македонија 22.01.20 | 12:56

Милошоски: Работните групи на власта и опозицијата на средба за Законот за ЈО до крајот на неделава

Договорено е работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство да имаат средба до крајот на неделава, изјави денеска на прес-конференција...

Економија 16.01.20 | 19:30

Револтирани тутунари го палат сопствениот тутун: „Подобро вака да гори отколку да го дадеме без пари“!

Револтирани производители на тутун разочарани од власта. Тие го запалија бидејќи од откупот кој Владата го ветуваше останаа само празни зборови. Каква порака испраќаат...

Македонија 15.01.20 | 20:19

Милески за „ебаму името, ебаму“: Ова веќе стана тешка калакурница, вистинско предаство!

Знаете што ми е криво? Што немам можност да го распуштам буквално цело судство, да поапсам сé живо од политичари и јово наново цела држава, од почеток. Со вас само така...

Македонија 19.11.19 | 14:43

Беса: Власта падна на испитот за спроведување реформите и поставување европски стандарди во државата

Патувањето на Македонија кон Европската Унија се отежнува секој ден и тоа не заради условите кои се поставуваат, но повеќе заради вина на оваа владина гарнитура која...

Македонија 19.11.19 | 11:45

Зекири: Ако не беа Албанците, СДСМ денес немаше да биде на власт

Мухамед Зекири, потпретседателот и пратеник на СДСМ, во интервју за „ТМ Дејли“ кое се емитува на македонски Телеграф, зборуваше за актуелната политичка состојба, како...

Македонија 12.11.19 | 14:02

Власта бега секогаш кога треба да се дебатира за реалните проблеми на граѓаните

На денешната собраниска седница, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски посочи дека доцнењето за започнување на седницата не е за оправдување. Секогаш...