Ознака: Владимир Милчин
Македонија 13.04.21 | 19:12

Заев успеа да го компримитира граѓанскиот сектор

Груевски не успеа да го компримитира граѓанскиот сектор, Заев успеа – коментира режисерот Владимир Милчин, кој важеше за отворен поддржувач на политиките на Зоран...

Македонија 28.03.21 | 10:36

Милчин: Владата не ги чепка криминалците зошто некои се нивни, а некои плаќаат рекет!

Режисерот Владимир Милчин ја критикува власта за укинатите дозволи за движење во полициски час за тие што викендов заминаа на вакцинација во Србија. Владата тренира...

Македонија 20.03.21 | 08:22

Милчин: На локалните избори граѓаните ќе го казнат СДСМ

Владимир Милчин смета  претстојните локални избори  скопјани масовно ќе излезат на гласање и дека ќе го казнат СДСМ. – Локалните избори ќе покажат многу. Јас мислам...

Македонија 19.03.21 | 22:52

Милчин: Граѓаните имаат апсолутно право да не го употребуваат новото име на државата

Не сум дел од власта и мислам дека имам апсолутно право да не го употребувам тоа ново име на државата, истакна режисерот Владимир Милчин во денешното гостување во емисијата...

Македонија 19.03.21 | 20:58

Милчин: Апсолутно имам право да не го употребувам новото име на државата, за мене државата се вика Македонија

Јас не сум дел од власта и мислам дека имам апсолутно право да не го употребувам тоа новото име на државата. И во Југославија кога живеев не викав Социјалистичка Федеративна...

Македонија 19.03.21 | 20:45

Милчин: СДСМ тешко ќе ги добие локалните избори, посебно скопјани ќе гo казнат

Локалните избори ќе покажат многу. Јас мислам дека СДСМ тешко ќе ги добие изборите локални, мислам дека толку проблеми, толку пропусти има, што тешко ќе добијат, рече...

Македонија 19.03.21 | 19:52

Милчин:Заев едно кажува денес, друго утре, понудената влада за национален спас му беше тешка парада

Заев толку често тактизира, денес кажува едно, утре кажува друго, задутре кажува трето и заборава што рекол пред два дена итн. Јас не го сфаќам веќе сериозно, морам да...

Македонија 01.03.21 | 11:59

Милчин за планот на Георгиевски: Не само сервилност, туку и неписменост е неопходна за да се истресе дека нации се формираат со декрет во еден ден!

Режисерот Владимир Милчин, поранешен извршен директор на Институтот „Отворено општество – Македонија“, реагира за акцискиот план на експремиерот Љупчо Георгиевски...

Македонија 17.12.20 | 19:05

Милчин: И денес Историјата е учителка на животот

Не можам да се изначудам на тајмингот што власта го одбрала за укинување на предметот Историја. Денес, кога на Македонците им се оспорува историјата, односно им се забранува...

Македонија 26.11.20 | 15:31

Милчин: Кој да прости, жртвата или крвникот?

Ако не сме ги признаеле слабостите на историјата… не ќе сме можеле да градиме заедничка! Тоа ни го порача Заев вчера, а требаше да му го каже на новинарот. Македонија...

Македонија 25.11.20 | 17:01

Mилчин: Ова што го прави Заев е капитуланство

Капитуланство. Вака Владимир Милчин го коментира последното интервју на македонскиот премиер Зоран Заев за БГНЕС. Заев ги навреди и мртвите и живите. Југославија не...

Македонија 29.10.20 | 13:28

Милчин: Морничава е леснотијата со која Заев го распродава/раздава она што не е негово

Морничава е леснотијата со која Заев го распродава/раздава она што не е негово, пишува поранешниот прв човек на „Институт Отворено општество – Македонија“, режисерот...

Македонија 19.10.20 | 15:21

Милчин: Заев нема мандат да ја прекројува историјата, Делчев се борел и загинал за Македонија!

Делчев се борел за Македонија, а роден е во Кукуш (Егејска Македонија). Патем, Кукуш е град со унијатска традиција. Кај се „изгуби” писмото од кукушани до папата, во кое...

Македонија 13.08.20 | 00:12

Милчин за диносаурусите на Шилегов: Селото гори, бабата се чешла

Поранешниот прв човек на „Институт Отворено општество – Македонија“, режисерот Владимир Милчин, на социјалните мрежи ја коментира најавата на градоначалникот на...

Македонија 30.07.20 | 08:48

Милчин: Во НАТО ќе влезевме и без промена на името

Поранешниот директор на фондацијата „Отворено општество“ во Македонија, режисерот Владимир Милчин во вчерашното гостување во „Само вистина“ на „Канал 5“, рече...

Македонија 29.07.20 | 21:25

Милчин: Невладиниот сектор е искористен, СДСМ покажа дека луѓето кои што се бореа не вределе пет пари

Невладиниот сектор беше искористен. Невладиниот сектор не се сведува на шарената револуција, значи шарената револуција е еден облик таму имаше многу, низ многу форми...

Македонија 29.07.20 | 21:18

Имавме нерегуларни избори, а ќе имаме и чудна нефункционална влада

Не сакам да ми се случува да дадам глас за некого врз база на неговите ветувања, а потоа тој да се откаже од тие ветувања и да спроведе други политики. Мислам дека тоа...

Македонија 29.07.20 | 20:18

Милчин: Тие што бараат оставка од Мицкоски, тие се виновни

Владимир Милчин, режисер и поранешен претседател на Отворено општество Македонија, вечерва во гостување во емисијата „Само вистина“ на „Канал 5“, смета дека поранешните...

Македонија 24.06.20 | 16:54

Милчин за Заев: Го опи мирисот на власта, изманипулирани сме и разочарани

Откако „Република“ објави дека дел од „Шарената револуција“ се чуствуваат злоупотребени од од страна на Заев, потврда за тоа дојде и нивниот идеен творец Владимир...

Македонија 09.05.20 | 22:25

Милчин до Заев: Mирче, Страшо, Кузман го овериле македонскиот идентитет и јазик, рака под рака со антифашизмот. Треба да се гордееме со тоа, а не да го распродаваме!

Владимир Милчин на својот фејсбук профил напиша: ПРОТИВ ЗАБОРАВОТ Ќе ги потсети некој Бугарите дека Георги Димитров ги признал и Македонците и македонскиот јазик и...