Ознака: влада
Македонија 16.08.21 | 12:33

Главниот кризен штаб предлага новата учебна година да биде со физичко присуство

Главниот координативен кризен штаб на Владата на предлог на Министерството за образование и наука, на денешниот состанок оцени дека се создадени услови, почетокот...

Балкан 13.08.21 | 17:10

Радев оптимист дека се уште има можност за формирање влада во Бугарија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, смета дека се уште не се исцрпени сите можности за формирање влада во Бугарија. Тој вели дека ќе се одржат консултации со партиите...

Македонија 12.08.21 | 15:57

Владата потврди дека ќе им даде дополнителни 30 проценти од платата на најангажираните службеници, ама по изборите

Владата излезе со став за одлуката која предизвика големо незадоволство кај граѓаните според кој на одредени административци ќе им се исплати додаток на плата до максимум...

Македонија 11.08.21 | 17:58

Владата ќе потроши 620.000 евра за три рекламни кампањи

Владата ќе потроши 620.000 евра за три рекламни кампањи. Ќе го испитува јавното мислење и ќе ги едуцира граѓаните за вакцинацијата против Ковид 19, за корупцијата, а ќе испитува...

Македонија 10.08.21 | 18:58

Владата ќе потроши 30.000 евра на тоалетна хартија!

Од Службата за општи и заеднички работи на Владата пред пет работни дена објавен е тендер, каде предмет на набавката е тоалетна хартија и брисачи за раце. Вредноста на...

Балкан 10.08.21 | 13:03

Дончева бара во Бугарија да се постигне договор за влада што ќе трае до следната пролет

Татјана Дончева од „Стани БГ. Доаѓаме“, која е најмалата коалиција во 46. Народно собрание и која веќе најави дека утре нема да гласа за владата на партијата на Слави...

Балкан 10.08.21 | 11:12

Aко не се изгласа новата влада, ќе има нови избори во Бугарија, велат од партијата „Има таков народ“

Најголемата партија во бугарскиот Парламент „Има таков народ“ денеска соопшти дека доколку нивната предлог-влада утре не биде изгласана во Националното собрание,...

Македонија 09.08.21 | 23:52

Влада: Воздухопловите на Србија, Црна Гора и Романија нема да плаќаат надомест за прелет над Македонија ако гаснат пожари во регионот

Владата на Република Македонија денеска преку видеоконференциска интернет врска ја одржа 98-та седница на која беше донесена одлука за ослободување од плаќање...

Вести 09.08.21 | 13:56

Арсовски: Заев и Филипче наместо да носат стимулативни мерки, ги заплашуваат и дискриминираат граѓаните

Зоран Заев и Венко Филипче повторно и повторно како и во текот на целата пандемија прават катастрофално погрешни чекори. Или со еден збор циркус Влада, ова денеска преку...

Балкан 08.08.21 | 18:37

Од социјалистите зависи дали ќе има нова влада во Бугарија

Бугарската социјалистичка партија се уште нема донесено конечна одлука дали ќе го поддржи кабинетот на најголемата парламентарна сила „Има таков народ“, изјави пратеникот...

Македонија 07.08.21 | 22:22

Владата донесе одлука: Се забрануваат свадби и настани на затворено

Владата донесе одлука за целосна забрана за работа и организација на настани на затворено во сите угостителски објекти. Оваа мерка стапува на сила од 15. август. -Од 15...

Македонија 06.08.21 | 12:33

Не сметајте на Заев, Спасовски, Филипче: Кој сè е на одмор додека Републиката е во пламен?

Очигледен беше обидот на Владата да сокрие дека премиерот Зоран Заев и голем дел од министрите во неговата влада во моментот се сончаат на плажите по светот. Користењето...

Македонија 04.08.21 | 21:19

Владата денеска носи кадровски решенија – Ацевски разрешен, в.д. директор на УХМР е Агим Муртезани

Владата на денешната седница донесе неколку кадровски решенија. Амир Шабани го именува за директор на Фондот за осигурување на депозити, а Дритан Имери за заменик директор...

Македонија 04.08.21 | 21:08

Управувачкиот комитет ѝ предложи на Владата да прогласи криза состојба во траење од 30 дена поради пожарите

Управувачкиот комитет на седница која ја одржа предмалку го прифати предлогот на Групата за процена и предлага на Владата да донесе одлука за постоење на кризна состојба...

Македонија 04.08.21 | 13:57

Не се знае дали ќе бидат ставени на дневен ред на Влада: „Утрето“ на Заев за сервисирање на авионите никако да дојде

Премиерот Зоран Заев во понеделникот по пожарите во Кочани најави дека уште утре ќе биде донесена одлука за сервисирање на противпожарните авиони т.н „Канадери“. Канадерите...

Свет 04.08.21 | 11:48

Со рачна бомба влегол во зградата на украинската Влада и се заканил дека ќе ја крене во воздух

Уапсен е човекот кој се закануваше дека ќе активира бомба во седиштето на украинската Влада. Првично не е познато јасно која е причината за неговото влегување во зградата. Ова...

Македонија 04.08.21 | 10:28

Владата ќе ја разреши Ана Петровска, директорката на Инспекторатот за животна средина?

Владата планира денеска да ја разреши Ана Петровска од директорската позиција во Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), објави „360 степени“. Владата денеска...

Македонија 03.08.21 | 09:13

Стоилковски: Со оставка на Влада до кај сме? Цел град во опасност пепел да се стори, тие концерти тераат!

Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ прашува до каде е оставката на Владата, откако вчера постоеше опасност поради пожарите во околината на Кочани огнените јазици...

Македонија 03.08.21 | 09:07

Влада: Стапи на сила целосна забрана за движење во шумите

Владата на Република Македонија апелира до сите граѓани да не се движат низ шумските подрачја во земјата заради заштита на личната безбедност и заради спречување...

Македонија 03.08.21 | 01:17

Тасевски: Владина делегација тргнала за Кочани – Канадери требаше да пратите, така прават политичарите во сериозни и организирани држави

Актерот Сашо Тасевски ги коментира потезите на институциите на власта во справувањето со пожарот во Кочани. Владина делегација тргнала за Кочани. Добро е да ја викнете...