Ознака: влада
Македонија 30.08.20 | 23:36

Собранието ја изгласа новата влада

По дводневна расправа, Собранието пред полноќ ја изгласа владата предложена од мандатарот Зоран Заев. „За“ гласаа 62 пратеници, 51 гласаа „против“, немаше воздржани. Присутни...

Македонија 29.08.20 | 19:10

Манчевски ќе го замени Рашковски на позицијата генерален секретар на Владата?

Манчевски ќе биде наследникот на Драги Рашковски, како генерален секретар на новата Влада, повикувајќи се на неофицијални информации известува ТВ21. Во смс-порака до...

Македонија 29.08.20 | 09:52

ВМРО-ДПМНЕ: Најавената програма на владата е уште едно од лажните ветувања на Заев

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека најавената програма за работа и приоритетите што ќе ги има новата влада се уште едно лажно ветување на СДСМ и Зоран Заев кон граѓаните. Како...

Македонија 29.08.20 | 09:26

Предложениот владин состав со најмногу правници и економисти, најмладиот министер ќе има 33 години

Правници и економисти доминираат во предложениот состав за новата Влада на мандатарот Зоран Заев. За спроведувањето на владината програма ќе бидат задолжени и електроинженер,...

Македонија 29.08.20 | 08:09

Собранието денеска ќе ја бира новата влада

Во Собранието денеска почнува седницата за избор на новата влада, предложена од мандатарот Зоран Заев. Откако пратениците ќе го разгледаат и дебатираат составот на...

Македонија 28.08.20 | 08:38

Од следната недела Македонија ќе има нова влада

До крајот на неделата се очекува Македонија да има нова Влада. Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре, сабота 29 август, ја закажа 10. седница на која треба да...

Македонија 27.08.20 | 13:54

Училиштата ќе работат од 7 до 20 часот, децата ќе ги вадат маските само кога јадат

Владата ги усвои протоколите за физичка настава во основните и средните училишта. Го задолжи Министерството за образование да го промени календарот за почеток на учебната...

Македонија 26.08.20 | 16:56

Средби во Владата на родителите кои се залагаат за онлајн настава и оние за настава со физичко присуство

Во одделни средби денеска во Владата беа примени претставниците на родителите кои се залагаат за онлајн настава во образовниот процес во новата учебна година и претставниците...

Македонија 26.08.20 | 16:30

Учебната година ќе почне на 1 октомври, одлучи Владата

Учебната година ќе почне на 1 октомври, одлучи Владата на денешната седница. Владата го задолжи Министерството за образование да го промени календарот за почеток на...

Македонија 26.08.20 | 11:33

Заев до Собранието ја достави предлог програмата за работа и предлог составот на новата влада

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во 11 часот го достави до Собранието предлог составот на новата Влада и програмата за нејзина работа. Денес во Собранието доставив...

Македонија 26.08.20 | 09:59

Ахмети: Ќе има премиер Албанец па Владата да трае и само една година

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети во емисијата „Клик Плус“ на телевизија „21“ изјави дека дури и ако новата Влада трае само една година,...

Македонија 26.08.20 | 09:28

Владата на седница преку видео-конференциска врска

Владата на Република Македонија денеска во 11 часот ќе ја одржи 82-рата редовна седница. Како што информираат од Владината прес-служба, седницата ќе биде одржана преку...

Македонија 26.08.20 | 09:20

Заев во 11 часот ќе ги достави предлог-составот и програмата на новата Влада

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во 11 часот ќе го достави до Собранието својот предлог-состав на новата Влада, како и програмата за нејзина работа. Поднесувањето на...

Македонија 25.08.20 | 19:41

Турците во Македонија се длабоко разочарани од немањето турски министер во владата на Заев

Сојузот на турски невладини организации во Македонија, МАТУСИТЕБ, преку отворено писмо до лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изразува разочараност од тоа што во предложениот...

Македонија 24.08.20 | 18:38

Нема две плати: Министрите кои станаа и пратеници добиваат плата само од Владата

Од владата преку соопштение попладнево информираат дека техничкиот премиер Оливер Спасовски и министрите кои на изборите на 15 јули беа избрани за пратеници „ја земат...

Македонија 24.08.20 | 13:56

Заев: Прво потпретседатели и нови пратеници во Собранието, после влада

Лидерот на СДСМ и мандатар за составување на влада Зоран Заев денеска изјави дека предлогот за новата влада ќе биде доставен откако ќе се изберат потпретседателите...

Македонија 24.08.20 | 07:41

Рокот за поднесување предлог за нова влада тече без најава за собраниска седница

Тече рокот во кој треба да биде поднесен предлогот за состав на нова влада. На интернет страницата на Собранието нема никаква објава кога ќе има седница, а крајниот рок...

Македонија 23.08.20 | 14:18

Наскоро ќе се знае дали ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бојкотира седницата за избор на влада

На новинарско прашање каде е господинот Мицкоски и зошто досега нема излезено на ниту една прес конференција откако е постигнат договор за владина коалиција и како...

Македонија 21.08.20 | 13:54

Откако средношколците најавија бојкот на наставата, Владата реши да соработува со нив

Владата и претставниците на средношколците ќе соработуваат на усовршување и најдобра имплементација на моделот според кој ќе се организира и спроведува наставата...

Твитови 21.08.20 | 12:02

Владава: Ќе живееме подобро; Граѓаните: А, ние?!

Владава ветува.– Ќе живееме подобро!Македонците прашуваат: А, ние!!! — 👌КАуркаТА👌 (@Kaurkata903) August 20, 2020