Ознака: виза
Свет 23.01.20 | 16:48

Трудниците потешко ќе добиваат виза за САД

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп денеска објави нови визни ограничувања со кои треба да се спречи таканаречениот „породилен туризам“ за...

Балкан 16.12.19 | 19:33

Харадинај: Визна либерализација за Косово, сепак, ќе нема до крајот на годинава

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави дека визната либерализација за граѓаните на Косово нема да се случи до крајот на 2019 година, како што претходно...

Кариера 18.07.19 | 22:42

Како до работна дозвола во Шведска како Македонец?

Граѓаните на земјите кои не се членки на ЕУ, мораат да аплицираат за дозвола за работа доколку сакаат да работат во Шведска. Со цел да се добие дозвола за работа, Вие мора...

Свет 31.05.19 | 15:31

Холандија достави барање до Брисел за враќање на визите за Албанија

Холандија денеска до Европската комисија и официјално ја достави Резолуцијата усвоена неодамна во холандскиот Парламент, со која се бара враќање на визниот режим за...

Калеидоскоп 11.02.19 | 10:00

Граѓаните со бугарски пасош во Велика Британија без визи до 2021 година

Дури и со тврд Брегзит, правата на бугарските граѓани во Велика Британија ќе бидат гарантирани . Во ова уверува шефот на службата за вработување и социјални прашања...