Ознака: вино
Останати спортови 04.09.22 | 15:12

Виното „Ѓоковиќ“ хит на Балканот

Семејството на Новак Ѓоковиќ почна да инвестира во производство на вино, а Горан Ѓоковиќ, чичкото на тенисерот е задолжен за овој бизнис купи пет хектари земја во селото...

Твитови 02.09.22 | 13:37

Вучиќ кој не сака да ја остави чашата со вино е хит на „Твитер“

Molim da prvi kamen baci onaj ko nikad nije doživeo da ga žena (sestra, majka) vuku za rukav – ne jer pije, nego jer se opija tempom koji drugi ne prate pa pravi budalu od sebe. Svi znamo da je taj poduhvat žene osuđen na fijasko, i da se ipak uroljamo kao stoka. https://t.co/cSkINVc51Q —...

Балкан 01.09.22 | 19:32

„Сине, хочеш ти уместо тате?“: Синот Вучиќ дегустира македонски вина место татко му

Лидерите на Отворен Балкан меѓусебно ги испробаа вината на винскиот саем во Белград. Но, во видео објавено на „ТикТок“ српскиот претседател Александар Вучиќ го повикува...

Економија 27.08.22 | 15:12

Македонија e 29. најголем извозник на вино во светот, годишно во вредност од 61,4 милиони долари

Македонија е 29-ти најголем извозник на вина во светот и втор извозник во регионт, со вкупен извоз во вредност од 61,4 милиони долари, покажува минатогодишното рангирање...

Патувања 17.08.22 | 14:15

Се бара човек кој ќе пие вино, плата: 240 евра

 Дали виното е повкусно кога го пиете од убава чаша на тераса во хотел со прекрасен поглед или сте дома, со филџан и пред телевизорот? Британскиот синџир продавници за...

Македонија 13.08.22 | 12:07

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот „Винска визија на Отворен Балкан“ во Белград

Во Белград од 1 до 4 септември 2022 година ќе се одржи првиот меѓународен саем за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ кој се организира под покровителство на владите...

Кујнски тефтер 13.06.22 | 08:43

Вино на штикли – единствен настан кој на едно место ќе ги собере најдобрите вина, жени на штикли, музика и мажи со вкус

На 23 јуни- четврток, од 19 часот па се до полноќ, по пауза од 2 години, во ресторанот „Форца“ по 4-ти пат ќе се случува единствен настан кој на едно место ќе ги собере –...

Балкан 31.12.21 | 22:58

Им ставиле нешто во виното: Како УДБА им ја растурила новата година на усташите во Германија

Поранешниот оперативец на УДБА Божидар Спасиќ раскажа една анегдота од неговата служба поврзана со пречекот на Нова Година.Случката била во Германија каде хрватските...

Економија 28.10.20 | 14:50

Поради климатските промени традиционалните македонски сорти грозје цветаат две недели порано

Влијанието на климатските промени е се поевидентно и се одразува не само врз физиологијата на лозата, туку и врз квалитетот и традиционалниот вкус на виното. Затоа,...

Калеидоскоп 27.09.20 | 00:02

Винско цунами во Шпанија: Пукна резервоар со 50.000 литри вино

Кога 50.000 литри вино почнуваат да бликаат од пукнатината на огромен челичен резервоар, нема сомнеж дека штетата на сопствениците е огромна. Во винарската визба „Бодегас...

Балкан 09.09.20 | 16:57

Словенија изгуби судски спор против Хрватска поради виното Теран

Европскиот суд на правдата денеска ја отфрли тужбата на Словенија против Европската комисија во „случајот теран“, долготраен вински спор меѓу словенечките и хрватските...

Црна хроника 02.08.20 | 13:52

Вино од Македонија, Италија и Чиле во шишиња со хрватски етикети

Земјоделската инспекција на Државниот инспекторат на Р.Хрватска, во голема акција за сузбивање на трговијата со фалсификувана и недоволно квалитетна храна и пијалоци,...

Калеидоскоп 08.06.20 | 12:55

Музеј на виното во Кавадарци

Тиквешката винска приказна добива музеј на виното во Кавадарци. Во тек е реконструкција на поранешната винска куќа во градскиот парк, кој важи за еден од најубавите...

Калеидоскоп 29.11.19 | 22:40

Ова го има само на Балкан: Во гробот во кој треба да почива монтирал буре со вино

Драган Колесариќ од Хрватска е вистински хит на интернет. Овој 83 годишен старец од Местото Лундберг близу Вараждин е познат по својата љубов кон виното и добрата чаша.Но,...

Економија 07.11.19 | 19:38

Физички лица ќе можат да произведуваат вино, доколку имаат завршено средно

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 116-тата седница ги донесе измените и дополнувањата на Законот за вино, во второ читање, со кои...

Македонија 06.05.19 | 12:03

Папата ќе пие од вината на Минчо

Папата Франциск за време на неговата историска посета на земјава утре ќе биде послужуван со ексклузивни вина на винарницата „Стоби“, од кои дел освоиле најпрестижни...

Економија 16.02.19 | 18:06

Придавката “македонско” вино да важи за целиот простор на географска Македонија, предлагаат извозниците на вино

Извозниците на вино од нашата земја десетина години работат под пресија во странство да не го признаваат терминот “македонско вино”. Сметаат дека сега, со Преспанскиот...

Калеидоскоп 16.02.19 | 16:04

Ги следиме светските трендови, ги задоволуваме вкусовите на сите потрошувачи

Големиот македонски празник Св. Трифун и јубилеј од 10 години од постоењето, винаријата Стоби прослави во присуство на своите пријатели од бизнис, политичкиот, дипломатскиот...

Кујнски тефтер 12.02.19 | 08:13

Петар Величковиќ ќе едуцира за сортни вина

Петар Величковиќ, еден од најентузијастичките мастер сомелиери на Балканот кој е дел од WEST Wine, ќе едуцира за вина кои се застапени во винските региони во Хрватска, Србија,...