Ознака: вино
Здравје 07.03.24 | 20:34

Дали е здраво да испиете една чаша пиво или вино пред спиење

Во првата половина од ноќта, под дејство на алкохол, лицето спие како да е во кома, во утринските часови сонот е немирен, поради што се случува човек рано да се разбуди. Додека...

Култура 14.02.24 | 10:09

„Парови“ – музичко сценски перформанс по повод денот на љубовта и виното во Битолски театар

Во НУ Народен Театар – Битола, во среда на 14 февруари 2024 година, со почеток во 20:00 часот, ќе може да го погледнете музичко сценскиот перформанс по повод денот на љубовта...

Живот 13.02.24 | 11:07

НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе ги одбележи празникот на виното и лозјето и празникот на вљубените

Со промоција на книга, музички перформанс и вино утре напладне ( 12 ч.) НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе ги одбележи свети Трифун, празникот на виното и лозјето...

Балкан 31.01.24 | 15:30

Хашкиот трибунал бил како винарија: Затворениците произведувале вино во подрумот во Шевенинген

Нелегално правевме вино во хашкиот затвор, произведовме и испивме повеќе од 1.200 литри. Ова го откри хрватскиот воен злосторник Валентин Ќориќ во својата книга во која...

Музика 19.12.23 | 22:15

В сабота во Охрид ќе се пие вино и ќе се вртат плочи

Културолошката иницијатива „5 до 12“ од Охрид за в сабота на плажата Сараиште во Стариот дел на Охрид организира целодневна винил-забава, со Божикен маркет и греано...

Економија 18.11.23 | 09:10

Се отвораат нови пазари како Кореја и Бразил: Николовски очекува годинава да бидат срушени рекордите за извезено вино

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, очекува годинава да бидат срушени рекордите за извезено вино. Во интервју за МИА, Николовски...

Економија 16.11.23 | 20:33

Ковачевски: Винските патишта на балканските држави стануваат светска дестинација

Македонските, српските, албанските и црногорските винарии се рамо до рамо со врвните светски вински производители. Тоа е мегдан за наша промоција, за вмрежување и за...

Балкан 23.10.23 | 19:06

Само една од седум ракии во Србија е исправна, состојбата со виното е нешто подобра

Србија важи за земја каде што има голем број јубители на ракија и вино, но анализа на алкохолни пијалоци во земјата дала прилично лоши и загрижувачки резултати. По неодамнешната...

Економија 25.08.23 | 21:50

Македонија е 13 земја во светот по девизен прилив од извоз на вино

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, ја посети винаријата Камник, од каде извести за рангирањето на Македонија како 13 држава во...

Економија 25.08.23 | 17:16

Македонија е 13 земја во светот по остварен девизен прилив од извоз на вино

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска ја посети винаријата Камник, од каде извести за рангирањето на Македонија...

Економија 27.06.23 | 20:51

Македонија доби седум вински промотори: Ќе презентираат над 120 македонски винарии

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, ги додели седумте договори за ангажирање вински промотори. Задача на винските промотори ќе...

Економија 10.06.23 | 16:56

Во Скопје презентиран најголемиот регионален саем за вино „Винска визија на Отворен Балкан“

Во организација на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во соработка со ресорните министерства на Србија и Албанија, денеска во Скопје се одржа...

Економија 14.02.23 | 15:14

Македонското вино одамна е во ЕУ, вели Маричиќ

Македонското вино одамна е во ЕУ. Сите клучни закони од областа на земјоделство и храна ги имаме усогласено со европското законодавство и се врши нивно редовно изменување...

Економија 14.02.23 | 12:06

Ковачевски: Вложуваме во нашиот заштитен знак – македонското вино

Премиерот Димитар Ковачевски, во придружба на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска беше во посета на Ресава, во тиквешкиот...

Калеидоскоп 14.02.23 | 09:15

Тра­ди­ци­о­нал­но­ за­кро­ју­ва­ње и осве­ту­ва­ње на ви­но­ва­та ло­за

По по­вод праз­ни­кот Све­ти Три­фун, во денеска ширум Македонија се одр­жува тра­ди­ци­о­нал­но­то за­кро­ју­ва­ње и осве­ту­ва­ње на ви­но­ва­та ло­за. И оваа го­ди­на,...

Живот 13.02.23 | 12:20

Поради Ден на жалост, откажани денешните настани од ,,Недела на виното” во Неготино

Откажани се денешните настани од манифестацијата ,,Недела на виното” во Неготино, поради прогласениот ден на жалост, информира Методи Митрев, портпарол во Општината. Се...

Балкан 13.12.22 | 08:50

На винарот од Косово вино ќе му дадат монасите од Света Гора и претседателот Вучиќ

Срѓан Петровиќ, производител на вино од Северот на Косово на утринската програма на „Пинк“ изјави дека е задоволен од помошта што ја добива од државата Србија и од...

Балкан 08.12.22 | 17:15

Koсоварите им го земаат на Србите дури и виното

Голем број припадници на специјалната и редовна полиција се присутни во Велика Хоча на северот на Косово. Сопственикот на винарската визба„ Петровиќ“ побара од сите...

Останати спортови 04.09.22 | 15:12

Виното „Ѓоковиќ“ хит на Балканот

Семејството на Новак Ѓоковиќ почна да инвестира во производство на вино, а Горан Ѓоковиќ, чичкото на тенисерот е задолжен за овој бизнис купи пет хектари земја во селото...

Твитови 02.09.22 | 13:37

Вучиќ кој не сака да ја остави чашата со вино е хит на „Твитер“

Molim da prvi kamen baci onaj ko nikad nije doživeo da ga žena (sestra, majka) vuku za rukav – ne jer pije, nego jer se opija tempom koji drugi ne prate pa pravi budalu od sebe. Svi znamo da je taj poduhvat žene osuđen na fijasko, i da se ipak uroljamo kao stoka. https://t.co/cSkINVc51Q —...