Ознака: вимблдон
Останати спортови 27.05.22 | 09:56

Вимблдон ги менува правилата за објавување на имињата на шампионите

Организаторите на најстариот Грен слем турнир, на нешто повеќе од еден месец пред почетокот на натпреварувањето во предградијата на Лондон донесоа нова одлука околу...

Останати спортови 22.04.22 | 18:28

Мартина Навратилова: Англичаните и Вимблдон претераа

Легендарната чешка тенисерка, Мартина Навратилова, порача дека политиката го уништува тенисот, а одлуката да им се забрани настап на Русите и Белорусите на грен-слем...

Останати спортови 21.04.22 | 09:27

Ѓоковиќ: Одлуката на Вимблдон за забрана на руски и белоруски тенисери е луда!

Светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ ја нарече луда одлуката на Вимблдон за забрана на руски и белоруски играчи од турнирот поради инвазијата на Украина. Организаторите...

Останати спортови 20.04.22 | 22:26

АТП против одлуката на Вимблдон да не им дозволи на руските и белоруските тенисери да настапат на турнирот

Здружението на тениски професионалци (АТП) изрази вечерва несогласување со одлуката на организаторот на најпрестижниот грен – слем турнир Вимблдон да им забрани...

Останати спортови 20.04.22 | 10:22

Вимблдон забрани тенисери од Русија и Белорусија

На руските и белоруските тенисери нема да им биде дозволено да учествуваат на Вимблдон, пренесува „РИА Новости спорт“. Според изворот, одлуката била донесена во текот...

Останати спортови 17.08.21 | 14:38

Таткото на Ѓоковиќ „распали“ по организаторите на Вимблдон

Срѓан Ѓоковиќ, таткото на најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ, искажа тешки зборови за организаторите на Вимблдон, во однос на тоа што се случуваше на овогодинешното...

Останати спортови 12.07.21 | 09:01

Што си кажаа Новак Ѓоковиќ и Кејт Мидлтон?

Според протоколот на Вимблдон Новак Ѓоковиќ имал и кратка средба со претставниците на кралското семејство, а меѓу нив била и Кејт Мидлтон, која имала обврска да поразговара...

Останати спортови 11.07.21 | 21:37

Иванишевиќ: Трката за најдобриот на сите времиња е завршена

Новак Ѓоковиќ ја освои 20. Гренд слем титула во кариерата. Попладнево, до шестата титула, во своето седмо финале на Вимблдон, Србинот дојде со победата од 3:1 над Матео Беретини. Со...

Останати спортови 11.07.21 | 18:55

Ѓоковиќ влезе во историја: Освоен шестиот Вимблдон, вкупно 20 гренд слем титули

Во спектакуларно финале од 3 часа и 23 минути, Новак Ѓоковиќ го совлада Матео Беретини со 3:1 во сетови и го освои шесстиот Вимблдон во кариерата, а трет по ред. Со оваа титула,...

Останати спортови 11.07.21 | 07:47

Богат спортски ден, ако се расонивте од Копа Америка, денеска е финалето на ЕП и Вимблдон

Групата за техничка анализа при КОНМЕБОЛ прогласи двајца играчи за најдобри во Купот на Америка. Изборот падна на напаѓачите Лионел Меси (Аргентина) и Нејмар (Бразил),...

Останати спортови 10.07.21 | 20:19

Ешли Барти е шампион на Вимблдон во женска конкуренција

Ешли Барти со 2-1 во финалето ја победи Плишкова и за првпат во својата кариера триумфираше на Вимблдон, за неа ова е втор грен-слем турнир. Австралијанката Ешли Барти...

Останати спортови 10.07.21 | 17:00

За прв пат во историјата на Вимблдон жена ќе го суди машкото финалето

Последниот натпревар на Грен слемот во Лондон во сингл за мажи, ќе го суди жена за прв пат во историјата, објави на Твитер новинарот Михал Самулски. Финалниот меч на Вимблдон...

Останати спортови 10.07.21 | 15:44

Опасност на повидок: Рој летачки мравки може да се појави на „Вембли“ за време на финалето на ЕП

Околу милион летачки мравки може да се појават на стадионот „Вембли“ за време на финалето на ЕВРО 2020 меѓу Англија и Италија, објави „Скај њуз“. Според британскиот...

Останати спортови 09.07.21 | 13:34

Калин Ивановски го заврши настапот на Вимблдон во осминафиналето

Најталентираниот македонскиот тенисер, Калин Ивановски, го заврши настапот на јуниорскиот турнир на Вимблдон во осминафиналето. Во дуелот за влез меѓу осумтемина најдобри...

Останати спортови 09.07.21 | 12:44

Калин Ивановски на Вимблдон игра под кратенката „МКД“: Ќе има ли реакција од Грција?

Македонскиот тенисер Калин Ивановски, деновиве е во центарот на вниманието на спортската јавност со учеството на најпрестижниот тениски турнир во светот, Вимблдон,...

Останати спортови 09.07.21 | 09:28

Ивановски денеска во осминафиналето на јуниорскиот Вимблдон против домашниот Џоунс

Најнадежниот македонски тенисер, Калин Ивановски, денеска ќе настапи во осминафиналето на јуниорскиот турнир на Вимблдон. Противник на Ивановски за влез меѓу осумте...

Останати спортови 06.07.21 | 17:43

Македонската тениска надеж, Калин Ивановски блесна на Вимблдон: Елиминира Американец, 10. носител на турнирот

Најталентираниот и најнадежен македонски тенисер, Калин Ивановски, со победа го почна својот настап на најпрестижниот тениски турнир во светот, Вимблдон. 17-годишниот...

Останати спортови 03.07.21 | 19:43

Со нов рекорд, Федерер се пласираше во осминафиналето на Вимблдон

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласираше во осминафиналето на Вимблдон откако во 3. коло денес го победи Британецот Камерон Нори, по четири сета. Мечот траеше...

Останати спортови 03.07.21 | 11:11

Мареј елиминиран од Вимблдон: Работев многу напорно, но се прашувам дали вреди

Поранешниот прв рекет на светот, Енди Мареј, ги сумираше резултатите од своите настапи на Вимблдон 2021. Во третото коло Британецот загуби од Денис Шаповалов со 4:6, 2:6, 2:6. Многу...

Останати спортови 28.06.21 | 23:38

Крај на Вимблдон уште во првото коло за Циципас и Квитова

Стефанос Циципас доживеа елиминација на стартот на Вимблдон. Грчкиот тенисер не освои ниту еден сет против расположениот Американецот Франсес Тиафо (4-6, 4-6, 3-6). Финалистот...