Ознака: викенд
Македонија 16.03.21 | 09:25

Полициски час за викенд од 17 до 5 часот?

Полициски час од 17 часот попладнето до 5 часот утрото, следниот ден од петок до понеделник е една од можните рестриктивни мерки кои се планираат за земјава за крајот...

Балкан 08.03.21 | 21:32

Викендов Сараево во карантин

За викенд се затвора Кантонот Сараево, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Затворањето почнува во петок во 20 часот и ќе трае до понеделник во 7 часот наутро. Ова...

Сервиси 26.12.20 | 08:12

Дождлив викенд

Времето во земјава ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Пообилни врнежи ќе има во западните и северните делови. Ќе дува слаб до...

Балкан 07.11.20 | 17:45

Косово до понеделник во 5 часот наутро во карантин

Косовската влада воведе дополнителни мерки за заштита од ширењето на епидемијата на Ковид-19 вклучувајќи карантин, кој започна синоќа и ќе трае до понеделник во 5 часот...

Сервиси 17.10.20 | 13:36

Следува продолжен викенд: Петок е неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 23 октомври 2020 година (петок),...

Економија 05.10.20 | 15:10

Викендов пред нас ќе се пазари без ДДВ: Бесими кажа за кого ќе важи оваа мерка

Една милијарда денари или 17 милиони евра предивува да врати на граѓаните Министерството за финансии со вториот ребаланс на Буџетот за остварување на мерката „Викенд...

Македонија 22.09.20 | 11:45

Ништо од викенд без ДДВ, уште една лага од Владата на СДСМ

Проектот викенд без ДДВ, попрво ќе ги скара коалициските партнери СДСМ и ЛДП, отколку да биде реализиран. ЛДП на прес конференција вели дека проектот е нивен и покрај...

Економија 11.09.20 | 13:17

Владата не се откажува од проектот „Викенд без ДДВ“

Вицепремиерот за координација со економските сектори Фатмир Битиќи денеска изјави дека не се откажуваат од проектот „Викенд без ДДВ“ и оти се разгледуваат законските...

Сервиси 24.08.20 | 12:13

Следува уште еден продолжен викенд

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 28 август (петок), Успение на Пресвета...

Сервиси 21.08.20 | 12:15

Викендов не очекува сончево и топло време

За време на викендот ќе се задржи сончево и топло време со пораст на дневната температура, информира Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура утре...

Економија 22.07.20 | 13:08

Подрачните единици на МЗШВ ќе работат и викендов за поднесување барања за субвенции

За да им се излезе во пресерет на сите земјоделци кои сакаат да поднесат барања за субвенции, подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Калеидоскоп 06.06.20 | 12:54

Охрид преплавен со смет у шут, викендашите си ги исчистија становите

Охрид е преплавен со смет и шут. Продолжениот викенд луѓето, кои имаат станови и викендички во туриситчките места го искористија за средување на своите објекти. Ова...

Сервиси 04.05.20 | 14:27

Ќе се олабавиме: Следниот викенд полицискиот час ќе започне во 19:00?

За следниот викенд Комисијата за заштита од заразни болести ќе предложи на следната владина седница полицискиот час да почнува од 19:00 часот, дознава Алсат. Причина за...

Калеидоскоп 25.04.20 | 08:33

Прв викенд со скратен полициски час

По два викенда со целосна забрана за движење денеска почнува првиот викенд со скратен полициски час. Забраната за движење денеска ќе почне од 15:00 часот, а ќе трае до понеделник...

Економија 26.03.20 | 21:22

Земјоделците со посебна дозвола ќе одат на нива за време на викендите

Владата на Македонија на денешната 29-та седница го разгледа и го усвои записникот од единаесеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна...

Македонија 25.03.20 | 17:03

Викендов е забрането движење за сите граѓани од 16 до 5 часот наутро

Викендов ќе биде забрането движење на сите категории граѓани од од 16 до 5 часот, соопшти на крајот од прес-конференцијата на министерот за здравство Вено Филипче портпаролот...

Астро 07.03.20 | 10:09

За Близнаците доаѓа период во кој ќе треба да бидат многу внимателни

Овен Организираност, смиреност и оптимизам. Тоа ви треба денес. Времето нема да ви стаса за се, но барем направете го најважното. А за тоа што нема да успеете да го завршите...

Кариера 22.09.19 | 09:42

Работењето во викенд убива

Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Истражувачите од УКЛА и Кралскиот универзитетет во Лондон дошле до заклучок дека работата за викенди...

Сервиси 02.09.19 | 21:27

Понеделник неработен ден – после тоа следува уште еден продолжен викенд

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека, во согласно со Законот за празниците („Службен весник на РМ“ бр. 21/98 и 18/07), 8 септември 2019 година (недела), Денот...

Сервиси 05.07.19 | 16:27

Нè чека прекрасен и сончев викенд, од среда голема промена на времето

Под влијание на стабилна, сува и топла воздушна маса од југ овој викенд ќе имаме стабилно, суво и сончево време со сосема мала и локална облачност додека температурите...