Ознака: викенд без ддв
Економија 15.11.20 | 12:17

Ветување, лудо радување: „Викенд без ДДВ“ излезе една голема лага

Гневот на граѓаните кои се уште ги чекаат парите од Викенд без ДДВ, кулминира. Изминува веќе четвртиот ден од крајниот рок во кој требаше да биде исплатен повратот на...

Економија 09.11.20 | 08:53

Проверете си ги сметките, треба да ви легнат парите од повратот од „Викенд без ДДВ“

Од денеска треба да почне исплатата на парите од повратот на ДДВ од „Викендот без ДДВ“. Враќањето на целосниот износ на ДДВ законски требаше да се изврши во рок од 15...

Економија 01.11.20 | 08:45

Кој чека, ќе дочека: На сметка месецов треба да легнат парите од редовниот поврат на ДДВ и од „Викенд без ДДВ“

Речиси 500 милиони денари овој месец ќе легнат на сметките на граѓаните по основ на поврат на ДДВ, врз основа на скенирање сметки преку МојДДВ во текот на третото тримесечје...

Економија 31.10.20 | 09:03

Не е исплатен ниту редовен, ниту повратот на ДДВ од шопингот во „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ доцни. Иако парите од данокот за купените производи од 10 до 12 октомври требаше да се исплатат...

Економија 27.10.20 | 23:35

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за купените производи од 10 до 12 октомври...

Економија 16.10.20 | 13:17

УЈП: Викендот без ДДВ успешен

Управата за јавни приходи го заокружи првиот Викенд без ДДВ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски производи...

Македонија 14.10.20 | 17:07

Инспекторите уловиле 15 прекршоци околу цените за време на „Викенд без ДДВ“

Во периодот од 5 до 11 октомври при инспекциски контроли на територијата на целата држава поднесени се 23 прекршочни пријавии и 19 кривични пријави за непочитување на ковид...

Економија 13.10.20 | 15:09

8,5 милиони евра реализиран промет во Викендот без ДДВ

Двапати поголем промет е реализиран во изминатиот викенд, кој беше Викенд без ДДВ во однос на трите денови пред тоа, односно на 7,8 и 9 октомври. Согласно податоците од...

Економија 13.10.20 | 11:53

Македонски производи пишани како „останати“, затворени продавници, поскапени производи – „Викенд без ДДВ“ е уште една пропадната мерка нa владата

Mерката „Викенд без ДДВ“ од страна на Владата беше спектакуларно најавувана како мерка преку која граѓаните ќе можат да пазарат македонски производи, а притоа да заштедат...

Економија 11.10.20 | 09:39

Втор ден од „Викендот без ДДВ“: Скенирајте ги фискалните во рок од три дена од купувањето

„Викендот без ДДВ“ влезе во вториот ден. Граѓаните за прометот што ќе го направат денеска и утре за купување домашни производи и услуги, како и компјутери и ИТ-опрема...

Економија 10.10.20 | 22:04

Мала заинтересираност за „Викенд без ДДВ“

Нема да ја користиме мерката „Викенд без ДДВ“- одговорија повеќето од граѓаните кои ги анкетираше ТВ21 во Скопје. „Викенд без ДДВ“ стапи на сила денеска откако вчера...

Економија 10.10.20 | 08:53

Почна „Викендот без ДДВ“: Целосен поврат на ДДВ за купени македонски прозиводи и ИТ опрема

Почна „Викендот без ДДВ“, мерката која предвидува граѓаните да добијат целосен поврат на платениот ДДВ за прометот што ќе го направат во овие три дена од продолжениот...

Економија 09.10.20 | 17:12

Државниот пазарен инспекторат најавува интензивни контроли за време на викендот без ДДВ

Инспекциските служби за време на викендот без ДДВ, ќе продолжат со интензивни контроли на терен, во делот на почитување на здравствените протоколи, како и на цените...

Економија 09.10.20 | 13:54

„Викенд без ДДВ“ изгласан во Собрание: Скенирате веднаш, парите се враќаат за 15 дена

Собранието денеска во рамки на продолжението на 15. седница со 71 глас „за“, девет воздражни и без ниту еден против го донесе Законот за изменување и дополнувањe на Законот...

Македонија 08.10.20 | 15:54

„Викендот без ДДВ“ не е ризик по здравјето, тврди министерот Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека претстојниот „Викенд без ДДВ нема да претставува ризик за ширење на коронавирусот, бидејќи има протоколи...

Економија 07.10.20 | 15:38

Бектеши очекува до „Викендот без ДДВ“ да има 70.000 нови корисници на МојДДВ

Министерот за економија, Крешник Бектеши, очекува до викендов кога ќе се спроведе акцијата „Викенд без ДДВ“, да има околу 70 илјади нови граѓани коишто ќе се регистрираат...

Економија 06.10.20 | 15:50

Потона „викенд без ДДВ“, само еднаш до крајот на годината

Помпезно најавуваниот „викенд без ДДВ“, потона пред да започне. Имено, откако вчера министерот за финансии Фатмир Бесими во интервју во емисијата „Топ тема“ на телевизија...

Економија 05.10.20 | 23:28

Годинава ќе биде само овој викенд без ДДВ, за следната ќе се види дополнително

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, истакнува дека годинава нема да има втор викенд без ДДВ. Овој викенд без ДДВ е веќе планиран и најавен и не е планиран нов за годинава....

Економија 04.10.20 | 23:19

Пари ќе се враќаат само за комјутери до 30.000 денари

Владата на вечерашната осмма седница, на предлог на Министерството за финансии го утврди Предлог-законот за изменување и дополнувањe на Законот за враќање на дел од...

Економија 03.10.20 | 11:00

Има доста нејаснотии и замки: На што треба да внимавате за време на викендот без ДДВ?

Таканаречениот викенд без ДДВ за првпат ќе се случи следниот викенд, на 10, 11 и 12 октомври. Тоа всушност ќе биде продолжен викенд кој ќе трае три дена, бидејќи ќе има и еден...