Ознака: Вевчани
Македонија 26.01.21 | 09:59

Да не се заборави: Како полицијата ги апсеше вевчанци

Да не се заборави, напиша лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Фејсбук, поставајќи го видеото на кое се гледа како полицијата брутално ги приведува и апси Вевчанци,...

Македонија 17.01.21 | 16:04

Пандов: Нижеполе не е Вевчани, па Заев и Спасовски не ги испратија ЕБР

Претседателот на патриотскиот институт на ВМРО-ДДПМНЕ, Александар Пандов, реагира дека се покажало дека насилната полициска реакција за време на Вевчанскиот карневал...

Балкан 16.01.21 | 21:42

Бугарски новинар објави видео со кое ги брани вевчанци

Бугарскиот новинар Михаил Михајлов неодамна објави видео во знак на протест против бугарската политика врз Република Македонија и бугарската малцинска политика со...

Црна хроника 15.01.21 | 16:01

Струшкото ОЈО оформи предмет за запаленото бугарско знаме на карневалот во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга оформи предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на одржувањето на Вевчанскиот карневал било...

Македонија 15.01.21 | 15:44

Општина Вевчани го осуди палењето на бугарското знаме на карневалот

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на Вевчанскиот карневал, соопшти денеска градоначалникот Сашо Јанкоски. Овој...

Македонија 15.01.21 | 14:03

МВР го истражува палењето на бугарското знаме во Вевчани

МВР работи на расчистување на случајот со палењето на знаметото на Република Бугарија во Вевчани, истакна на денешната прес-конференција во Штип портпаролот на МВР,...

Македонија 15.01.21 | 10:46

Спасовски: Вевчанци од политички причини сакаа сензационалност, но таму не се случи ништо спектакуларно

„Ние мораме да постапуваме секаде каде што има потреба, особено сега во време на пандемија, мора да проверуваме дали се спроведуваат мерките за заштита се со цел да...

Балкан 15.01.21 | 08:15

Властите во Софија се налутија бидејќи во Вевчани беше запалено бугарското знаме

Ангел Ангелов, бугарскиот амбасадор во Скопје упатил остар вербален протест поради инцидентот во Вевчани, објави на својот фејсбук-профил Екатерина Захариева, министерката...

Македонија 14.01.21 | 23:47

Муцунски: Двојните аршини иритираат, a полицискиот упад во Вевчани е еклатантен пример за тоталитарен режим

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” на Алфа телевизија гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски кој зборуваше за...

Македонија 14.01.21 | 19:53

Зафировски: Полициската акција во Вевчани е планирана многу поодамна, директорот на БЈБ ја издал наредбата

Поранешниот потпретседателот на Интегра, Воислав Зафировски, за време на гостување во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа во врска со акцијата на полицијата спроведена...

Македонија 14.01.21 | 12:20

„Одете во Арачиново вака“, „Хунта сака, а и ќе направи војна“: Остри коментари на социјалните мрежи по апсењата во Вевчани

Граѓаните на социјалните мрежи револтирано коментираа за вчерашниот упад на полицијата во Вевчани и апсењето на маскираните карневалци. „Јас не знам што се буните,...

Македонија 14.01.21 | 11:20

Палката на Спасовски удри по Вевчанци, а многупати ја немаше да заигра за функционерите

Растурен карневал во Вевчани од страна на полиција и ЕБР. Бројни незадоволни граѓани вчера ја критикуваа власта како растурила настан кој што претставува традиција....

Македонија 14.01.21 | 09:50

Силјановска Давкова: Само себеси и своите партиски содружници ги разбираат кога прават карневали?

Оваа власт скокна како вол во купус. Не научила дека вевчанскиот гениј е вечен, вевчанскиот дух – непобедив, а вевчанскиот хумор – отровно револуционерен, вели професоркта...

Македонија 13.01.21 | 22:10

Милошоски: Единствен карневал кој што е дозволен во оваа држава е само карневалот во Владата

Она што се случи денеска во Вевчани, еден карневал кој е традиција веќе 1400 години, кој не бил забранет ниту во Османлиско време ниту во било која окупација, ниту во било...

Македонија 13.01.21 | 20:47

Мисајловски: Ова што се случува во Вевчани е масовно духовно убиство врз сопствениот народ

Ова што Зоран Заев го прави во Вевчани е крајно нечовечки и против македонската традиција, изјави  во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” потпретседателот...

Македонија 13.01.21 | 19:21

Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Ѓорѓи Влајнкиноски

Денеска во Вевчани, за време на Карневалот бил уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ од вевчани Ѓорѓи Влајнкиноски. Денес бев апсен. За ништо, се разбира. Нема страв,...

Црна хроника 13.01.21 | 18:55

И покрај договорот да нема групирање, поголема група се собра во Вевчани и не ги почитуваше мерките, затоа интервениравме, велат од МВР

И покрај договорот постигнат по три одржани состаноци да нема групирање за Вевчанскиот карневал, поголема група се собра во Вевчани и не ги почитуваше мерките, затоа...

Македонија 13.01.21 | 18:37

Власта на Заев не трпи критика, затоа полицијата на сила го растури Вевчанскиот карневал

Власта на Заев не трпи критика и исмевање, ни медиумски, ни локално. Тоа е суштинската причина зошто полицијата денес со употреба на сила го растури Вевчанскиот карневал,...

Македонија 13.01.21 | 18:20

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е „мајка“, а за народот во Вевчани „маќеа“

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ коментира за денешниот настан во Вевчани, кога за време на одржување на Карневалот, полицијата интервенираше и го нападна...

Македонија 13.01.21 | 16:47

Историјата во Вевчани се повторува: Власта ги цензурира слободната мисла и сатирата

Историјата во Вевчани се повторува. Како пред 33 години, така и сега, власта удри по Вевчани и вавчанци. Денеска полицијата се обиде да го спречи Карневалот кој се одржува...