Ознака: Венко Филипче
Твитови 04.04.20 | 09:23

Апасиев: Што говореше Филипче пред една година за јавното здравство

Професорот Димитар Апасиев потсетува што говорел актуелниот министер за здравство Венко Филипче пред една година. „Не е паметно да се инвестира во ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО“ (Венко...

Македонија 03.04.20 | 19:40

Филипче не би бил министер во моја влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека во моментов кривичната пријава за министерот за здравство, Венко Филипче само би ја дефокусирала јавноста...

Македонија 03.04.20 | 18:04

Филипче за еден од починатите: Имал тешка форма и претходни болести

Филипче информираше дека денеска од Инфективната клиника во Скопје со два контролни негативни бриса се испишани тројца пациенти и тие во сосем добра состојба заминуваат...

Македонија 02.04.20 | 18:37

Бројката постојано се зголемува: Филипче потврди за 384 заразени

Во изминатите 24 часа се направени 342 тестирања и регистрирани се 30 нови случаи со што вкупната бројка на дијагностицирани пациенти изнесува 384 лица. Според местото на...

Македонија 02.04.20 | 18:35

Филипче се пофали: Имаме направено најмногу тестови на милион жители

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција во Владата информираше дека досега се направени вкупно 4.117 тестови за коронавирусот и оти земјава...

Колумни 02.04.20 | 18:25

Демаскирање на лицемерниот менаџмент и безидејноста на Филипче

Ден 38. Македонија на мапата на СЗО меѓу земјите во кои се регистрирани заболени од Корона вирус. Биланс на заболени 384. Смрттни случаи 11. Млако менаџираме со ситуацијата...

Македонија 02.04.20 | 15:00

Како бе 65 излечени во Албанија, кај нас 12?

Министерот за здравство Венко Филиче синоќа беше гостин на „НОВАТВ“ кај новинарот Борјан Јовановски, кој гласно, пред да се вклучи коментира: Како бе 65 излечени во...

Здравје 02.04.20 | 11:51

Филипче: Матичниот лекар треба да ги следи пациентите кои се на домашно лекување од корона вирусот

Лицата со лесна форма на болеста и без ризик за компликации се лекуваат во домашни услови. Матичниот/семеен лекар треба да биде вклучен во надзорот на здравствената...

Македонија 01.04.20 | 22:59

Некои ќе речат еве го пак го брани Венко. Јас ќе одговорам, да.

Некои ќе речат еве го пак го брани Венко. Јас ќе одговорам, да, го бранам од една лоша, валкана и опасна пропаганда од причина што знам како му е, вели ексминистерот за...

Македонија 01.04.20 | 19:03

Јаневски: Филипче, на 11 март прогласена епидемија во Хрватска, а Фетаи се враќа на 14-ти како од „земја со низок ризик“! Како?

На 11 март по состанокот на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ со надлежните министри и нивниот Кризен штаб, донесена е Одлука за прогласување на епидемија од коронавирусот...

Македонија 01.04.20 | 15:54

Маж починал во амбуланта во Арачиново, нема информации дали има корона

Вчера во амбулантата во Арачиново во 16:30 часот додека чекал преглед, маж паднал во бесознание. Била повикана и брза помош, била направена реанимација за по еден час да...

Македонија 01.04.20 | 13:48

ВО ЖИВО: Прес-конфeренција на министерот за здравство Венко Филипче

Во секој момент треба да почне редовната прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче на која треба да информира за состојбата со ковид-19 во Македонија.

Македонија 01.04.20 | 11:44

Докторите од болницата во Охрид за смртта на пациентката од Татеши прстот го вперуваат кон алгоритамот на Филипче

Докторите од охридската болница по неколку дена одговорија на дилемите во врска со истрагата за смртта на жената од струшкото село Татеши која не била примена на инфективното...

Македонија 31.03.20 | 18:03

Филипче потврди за 44 нови заболени

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека капацитетите за тестирање на граѓаните за коронавирусот во следните денови ќе се зголеми речиси за две третини...

Македонија 31.03.20 | 17:05

ВО ЖИВО: Прес конференција на Филипче


Здравје 31.03.20 | 10:08

Филипче: Секој ден имаме приближно ист број заболени, тоа беше нашата цел од почетокот

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека е добро што секој ден во Македонија има приближно ист број заболени од Ковид-19 затоа што со таков тренд нашиот здравствен...

Македонија 30.03.20 | 21:34

Филипче: Девет пациенти се излекувани и пуштени дома

Министерот за здравство Доц. д-р Венко Филипче на денешната редовна прес-конференција информираше дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се излекувани...

Македонија 30.03.20 | 18:28

Филипче: Директорката на болницата е разрешена иако пациентката од Струга немала корона

Министерот за здравство Венко Филипче објасни дека  пацинетката од Струга која почина викнедов, немала коронавирус, но назначен е нов директор на болницата. Добрата...

Македонија 29.03.20 | 15:18

Бројот расте: Филипче потврди за уште двајца новозаразени

Во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил. Тој информира дека...

Македонија 29.03.20 | 14:49

Филипче со црни прогнози: Ќе расте бројот на починати

Пандемијата во светот не стивнува, напротив бројката постојано расте, вирусот не заобиколи ниту една земја, не ја заобиколи ниту нашата. Нешто повеќе од еден месец кога...