Ознака: велика британија
Свет 05.04.21 | 23:28

Се отвораат продавници, фитнес центри, зоолошки градини, пабови со тераси: Следна фаза на олеснување на мерките во Велика Британија

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, најави дека од 12 април земјата ќе премине на следната фаза од својот план за ублажување на ограничувањата во борбата против...

Македонија 04.04.21 | 15:57

Британија со помалку починати од Македонија и половина вакцинирано население

Изминативе седум дена односно од 28 март до 3 април во земјава од ковид-19 починале 263 лица, според податоците на Министерството за здравство. Истиот период во Велика Британија...

Здравје 03.04.21 | 16:21

Бртитанија: Седум починати од тромбоза од 18 милиони вакцинирани со Астразенека

Седум луѓе починале во Велика Британија од редок тип на тромбоза откако се вакцинирале со „АстраЗенека“, потврди британското регулаторно тело (МХРА). Вкупно 30 од 18...

Здравје 02.04.21 | 09:20

Од 18 милиони, 30 лица имале згрутчувања на крвта откако ја примиле „Астра Зенека“ во Велика Британија

Во Велика Британија се регистрирани 30 случаи на ретки згрутчувања на крвта по аплицирање на вакцината „Астра Зенека“, објави синоќа здравственото регулаторно тело....

Свет 30.03.21 | 13:51

Љубовницата на Борис Џонсон открива сочни детали за врската: Четири години бевме интимни, го викав Александар Велики

Џенифер Аркури (35), деловна жена од Америка, изнесе сочни детали за страсната четиригодишна врска со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон (56), додека тој бил градоначалник...

Свет 28.03.21 | 17:27

Неонацистите во Велика Британија се посилни: Регрутираат млади преку социјалните мрежи

Екстремно десничарските и неонацистичките групи сè повеќе ги користат големите дигитални платформи на социјалните медиуми за да регрутираат млади луѓе, открива новиот...

Свет 25.03.21 | 18:48

Јункер: ЕУ мора да престане со глупавата војна околу вакцините со Велика Британија

Поранешниот претседател на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, изјави дека Европската Унија, при набавка на вакцини против Ковид-19, била премногу претпазлива и многу...

Свет 19.03.21 | 14:28

Полицаец обвинет за убиството на 33-годишната Сара

Полицијата во велика Британија го уапсила полицаецот Вејн Казнс (48), кој е обвинет за киднапирање и убиство на Сара Еверард, што го потресе Островот. Како што објавија...

Свет 18.03.21 | 11:41

По 20 години уапсен осомничен за убиство во куќата на британскиот актер, Мајкл Беримор

Осомничениот за убиството на Стјуарт Лабок (31) во вилата на британскиот актер Мајкл Беримор е уапсен откако полицијата дошла до нови информации по ТВ документарец и...

Свет 09.03.21 | 11:50

Мерката ја загуби делотворноста: Холандија повторно ги отвора авиолиниите кон Велика Британија

Холандската Влада одлучи да ја подигне забраната за воздушен и поморски сообраќај со Велика Британија затоа што смета дека таа мерка ја загубила својата делотворност...

Калеидоскоп 04.03.21 | 12:27

Британскиот принц Филип успешно опериран поради проблеми со срцето

Бекингемската палата соопшти дека британскиот принц Филип имал операција на срцето и во следните неколку дена ќе остане во болница. Војводата од Единбург беше успешно...

Свет 01.03.21 | 09:35

Бразилскиот сој откриен во Велика Британија

Здравствените власти во Англија предупредија во неделата дека во земјата е потврдено присуството на новиот сој на коронавирусот кој првпат беше идентификуван кон...

Свет 28.02.21 | 19:16

Велика Британија е прва во Европа по бројот на вакцинирани против ковид-19

Повеќе од 20 милиони луѓе во Велика Британија примиле барем една доза вакцина против коронавирусот, соопшти денеска министерот за здравство на таа земја, Мет Ханкок. Тоа...

Свет 27.02.21 | 22:31

Илјадници луѓе евакуирани поради детонација на бомба од Втората светска војна

Неексплодирана бомба од Втората светска војна откриена во англискиот град Ексетер на приватно земјиште во близина на локален студентски дом предизвика евакуација...

Свет 24.02.21 | 12:11

Туристичките резервации скокнале за 600 проценти: Британците уште од сега се подготвуваат за летување

Oткако Велика Британија најави укинување на рестриктивните мерки, со што им даде надеж на авиокомпаниите и туристичките агенции дека ќе можат да работат нормално годинава, резервациите...

Свет 22.02.21 | 16:01

Велика Британија ги отвора училиштата на 8 март: План за укинување на ограничувањата

Училиштата во Велика Британија повторно ќе бидат отворени на 8 март како дел од „претпазливиот план“ за укинување на епидемиолошките ограничувања. Премиерот Борис...

Свет 15.02.21 | 11:18

Во Британија 14-дневен карантин за патници од црвени зони

Патниците кои пристигнуваат во Велика Британија од 33-те земји на „црвената листа“ од денеска ќе треба да поминат 14 дена во карантин во хотели согласно новата владина...

Свет 11.02.21 | 17:45

Мерките во Британија ќе се олеснуваат кога броојот на заразени ќе биде 75 пати помал од сега

Бројот на лица заразени со коронавирусот мора да биде 75 пати помал за да почнaт властите во Велика Британија да ги олеснуваат ограничувачките мерки, изјави сер Џереми...

Свет 10.02.21 | 12:12

Велика Британија ќе дозволи луѓе родени во странство да работат во разузнувањето

Британската разузнавачка служба „МИ6“ почна да регрутира британски државјани родени надвор од нејзината територија. Како што пренесува „Тајмс“, повикувајќи се на...

Свет 09.02.21 | 23:37

За непочитување на мерките можен е и затвор од 10 години: Британија ги заостри условите за патниците од други земји

Властите во Велика Британија од следната недела ќе воведат построга гранична контрола со цел да се спречи ширењето на новите мутации на корона вирусот. Во рамки на мерките, се...