Ознака: Велес
Црна хроника 28.02.21 | 13:30

Две групи активисти на СДСМ се тепале во велешки ресторан, полицијата молчи

Две групи активисти на партијата СДСМ синоќа физички се пресметале во локал во Велес. Според информациите до кои дојде „Република“ синоќа околу 20.20 часот во ресторан...

Црна хроника 21.02.21 | 16:30

Не лажете, не бидете ѓубриња, маската ја извадил зошто му се слошило, а наместо помош му побарале лична карта

Шеесетгодишен велешанец во четвртокот починал откако му се слошило во полициската станица во Велес. Од МВР велат дека двајца полицајци го идентификувале велешанецот,...

Црна хроника 19.02.21 | 15:32

Велешанец приведен за неносење на маска починал откако му се слошило во полициска станица

Шеесетгодишен велешанец вчера починал откако му се слошило во полициската станица во Велес, дознава „Република“. З.П. (1960) вчера бил приведен во ПС Велес за неносење...

Македонија 18.02.21 | 21:21

Мицкоски најави: Власта е на стаклени нозе, прашањето е не дали, туку кога оваа Влада ќе падне!

Вечерва во Велес. Власта е на стаклени нозе, прашањето е не дали, туку кога оваа Влада ќе падне. Македонската пролет доаѓа!, објави на Фејсбук, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан...

Црна хроника 12.02.21 | 13:39

Се обиделе да ограбат продавница во Велес: Приведени двајца разбојници

Полицијата во Велес уапсила двајца разбојници, коишто се обиделе да ограбат продавница. Полициски службеници од СВР Велес вчера во 20 часот ги лишиле од слобода 30-годишниот...

Здравје 10.02.21 | 17:45

Во Велес регистрирани две лица заразени од британскиот сој на коронавирус

Во Велес регистрирани се две лица заразени од британскиот сој на коронавирус. Станува збир за маж и жена, и двајцата од Велес, кои се хоспитализирани на Инфективното...

Црна хроника 02.02.21 | 11:31

Велешанката Моника Јовановска раскажува како била силувана и брутално претепана: Обвинителство молчи шест месеци

Млaда велешанка била претепана и силувана, што и предизвикало сериозни трауми, а цели шест месеци чека ОЈО да покрене обвиение против насилникот. Велешанката Моника...

Вести 02.02.21 | 08:35

Млада велешанка силувана и претепана од момчето, но пола година нема постапка против насилникот

Млaда велешанка била претепана и силувана, што и предизвикало сериозни трауми, а цели шест месеци чека ОЈО да покрене обвиение против насилникот. Велешанката Моника...

Црна хроника 27.01.21 | 13:53

Дома имал марихуана, прашкаста и грутчеста дрога и дигитална вага: Уапсен дилер од Велес

Полицијата во Велес на 26 јануари го уапсила 41-годишниот велешанец Љ.Т. поради сомнение дека сторил кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични...

Твитови 22.01.21 | 17:41

Oпштина Велес даде 1.000 евра за „Глобал“ а скапува културното наследство во градот


Сервиси 20.01.21 | 08:00

Внимателно на патниот правец Катланово-Велес

 Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози.Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица. Од 15.11.2020 година започна...

Економија 13.01.21 | 16:08

Бочварски: Ако ви е скапо по автопат до Штип – одете по локални патишта или преку Велес!

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска изјави дека во нашава земја патарините се со ниски цени и порача дека кога ќе се воведат двете нови патарини...

Македонија 09.01.21 | 16:44

Пораст на пациенти од корона во болницата во Велес

Во велешката Општа болница се хоспитализирани вкупно 38 пациенти, од кои, 28 се позитивни на Ковид 19 и 10 пациенти се со негативен тест, но, задржани на болничко лекување. На...

Македонија 04.01.21 | 12:08

Се родило во домашни услови: Дури на 3 јануари Велес го доби првото бебе за 2021 година

Во дом на улица „Максим Горки“ бр 80 во Велес, синоќа во 21:30 е родено првото бебе во Велес годинава од мајката Симона Панова (23). Мајката сама се породила дома и на свет...

Црна хроника 28.12.20 | 20:15

Тешко повреден велешанец: Излетал на железничка пруга

Жител на Велес е тешко повреден кога неговиот автомобил излетал на железничка пруга. Вчера, околу 8.20 часот, на улицата Димко Најдов во Велес, се случила сообраќајна незгода,...

Македонија 20.12.20 | 17:11

Во Велешката болница почина 75-годишна пациентка

Во Општата болница Велес хоспитализирани се 46 пациенти,  од кои 28 се потврдени позитивни на КОВИД-19, непотврдени се двајца, негативни 16, но тие болнички се лекуваат...

Македонија 15.12.20 | 22:00

Големо ниво на ПМ10 честички во воздухот во Велес

Големо ниво на ПМ10 честички во воздухот е забележано во Велес. Имено, во моментот се измерени дури 209 микрограми на метар кубен ПМ 10 честички. Загадениот воздух и понатаму...

Македонија 02.12.20 | 22:50

Здравковски од Велес порача: Сè е залудно ако се откажеме од идентитетот, јазикот и историјата

Ние тука ќе бидеме до самиот крај, се додека не го решиме и ова прашање и се додека не го заштитиме македонскиот идентитет. Пробаа да не прекрстуваат, мислеа дека само...

Македонија 27.11.20 | 20:08

Милошоски од Велес: Време е Заев да си даде оставка!

Заев не успеа да донесе инвестиции, не успеа да го подобри здравството, не успеа да го заштити достоинството на државата, не успеа да направи подобар живот што го нудеше....

Македонија 27.11.20 | 15:44

Брзи тестови за корона вирус и во Велес

Трети ден преку Здравствениот дом во Велес се вршат бесплатни брзи Ковид тестови. Како што информира за МИА, Николче Димовски, директор на ЈЗУ Здравствен дом тестот...