Ознака: ваучери
Економија 09.08.21 | 15:06

До крајот на неделава ќе бидат издадени сите ваучери за туризам

Од 4.000 ваучери за туризам, досега се издадени 2.500, а останатите треба да бидат поделени до крајот на неделава, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Јас...

Економија 29.07.21 | 11:04

Бектеши: Над 3.500 граѓани со ниски приходи ќе добијат 12.000 денари за летување во домашните туристички капацитети

Министерството за економија обезбеди дополнителни 23 милиони денари за ваучери за туризам од 12.000 денари за лица со ниски приходи кои што аплицираа на Јавниот повик....

Економија 28.07.21 | 14:27

Ваучерите за домашен туризам ќе бидат поделени следната недела, нема да важи „прв дојден, прв услужен”

На сите граѓани што аплицирале и што ги исполнуваат условите за добивање ваучер за домашен туризам ќе им бидат врачени во текот на наредната недела и нема да важи условот...

Економија 09.07.21 | 11:13

Ова се хотелите во кои ќе може да ги искористите ваучерите за туризам од владата

Надлежните ја објавија листата на хотели кои ќе примаат гости со ваучери за одмор , мерка која важи за работници со ниски приходи чии месечни примања во семејството...

Економија 19.06.21 | 15:27

СДСМ прво ги ограби граѓаните, покачи цена на струја, бензини и трошоци за живот, а сега ќе дели ваучери за патување

Власта на Заев со лопата го краде буџетот, а потоа со лажичка ги манипулира граѓаните. Откако го осиромашија народот со покачување на цената на струјата минатата година...

Балкан 18.06.21 | 09:29

Словенија ги олабавува мерките, по 100 евра ваучер за сите полнолетни, 50 за децата

Од понеделник, поради подобрата епидемиолошка состојба во Словенија, повторно е дозволено работење на сите продавници и услужни активности, со работа на ноќните клубови...

Економија 15.06.21 | 12:07

Хотелиерите бараат од Владата двојно да го зголеми бројот на ваучери за туризам

Хотелиерите бараат од Владата да ја преиспита одлуката и двојно да го зголеми бројот на ваучери за туризам кои годинава државата ќе ги додели само на 1.250 граѓани со ниски...

Економија 08.06.21 | 11:05

Ваучери од 12.000 денари за летување во домашните хотели

Министерството за економија денеска го објави јавниот повик за реализација на мерката- организиран одмор на работници со ниски приходи чии месечни примања во семејството...

Економија 03.06.21 | 22:33

Следат ваучери од 12.000 денари за летен одмор: Еве кој ќе има право на користење

Заврши јавниот повик за пријавување на сите категории и лиценцирани угостителски објекти за сместување и туристички агенции, кој траеше до 31 мај, се финализира и списокот...

Економија 18.05.21 | 13:44

Неделава ќе биде објавен огласот за ваучерите за домашен туризам

Веќе е подготвен огласот за ваучерите за домашен туризам од страна на Министерството за економија и во текот на неделава ќе биде објавен, најави денеска министерот...

Останати спортови 23.04.21 | 12:33

Мојсовски: Три милиони евра за спортските субјекти кои добиле ваучер

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, на прес-конференција најави дека три милиони евра, односно 184,5 милиони денари, пари од државниот Буџет, ќе...

Економија 07.04.21 | 20:57

И годинава ќе има ваучери за туризам, но со поголема вредност

Во денешното гостување на ТВ Сител, министерот за економија, Крешник Бектеши во однос на ваучерите за туризам, кои беа споменати, посочи дека нивната вредност ќе биде...

Економија 22.03.21 | 18:15

Туристички работници: Од УЈП ни стигнуваат опомени за нереализирана плата, Реџепи и пратениците нека повелат да видат како се живее без плата и работа

По денешното одложување на собраниската седница на неодредено време и повторното одложување на усвојување на петтиот пакет мерки за помош на фирмите, како и изјавата...

Останати спортови 14.02.21 | 13:13

Мојсоски: Од 65 федерации, само ФФМ не го почитува Законот за спорт

Во рамки на денешната прес конференција, посветена на доделувањето на ваучери за спортските федерации и клубови, директорот на Агенцијата за Млади и спорт, Наумче Мојсоски...

Економија 01.02.21 | 12:13

Месната индустрија бара да се вратат ваучерите „Купувај домашно“

Четвртиот и петтиот пакет антикризни мерки нема да имаат ефект зашто не се правилно насочени, реагираа денеска претставниците на месната индустрија од земјава. Тие...

Економија 18.01.21 | 14:27

И годинава ќе има ваучери за туризам

Mинистерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека најдоцна до првата недела од февруари Владата ќе излезе со петтиот сет антикризни мерки. како што информира Бектеши,...

Економија 16.11.20 | 13:16

Бектеши задоволен, иако се искористени само 39 отсто од ваучерите за туризам

Вкупно 43 илјади ваучери за туризам се искористени заклучно до денес од 110 илјади изработени. Министерот за економија Крешник Бектеши е задоволен од реализацијата на...

Економија 26.09.20 | 18:26

Туризмот пред колапс, џабе ваучери за одмор

Туристичките работници во Македонија се соочуваат со огромни проблеми од почетокот на корона кризата како едни од најпогодените од КОВИД – 19 пандемијата. И по завршувањето...

Економија 14.07.20 | 12:18

Од утре во функција ваучерите за туризам – граѓаните заинтересирани, но и исплашени од КОВИД-19

Од утре до 15 декември годинава 117.122 граѓани ќе може да ги користат ваучерите за одмор во домашните туристички капацитети што ги добија од државата. Ваучерите, вредни...

Економија 18.06.20 | 19:30

Владата ќе дели ваучери за ИТ-обуки за млади до 29 години

Согласно со третиот сет економски мерки, Владата донесе Уредба за доделување ваучери за млади лица за обука за дигитални вештини во вредност од 30.000 денари. Ваучерите...