Ознака: васко ковачевски
Македонија 07.02.21 | 14:47

Сега е „Kodra e diellit“: Власта го смени името и на Попова Шапка

По името на државата, идентитетот и на инстутуциите, власта почна да ги менува имињата и на нашите планини. Ски центарот Попова Шапка го загуби своето име што го користи...

Економија 23.11.20 | 20:34

Државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон Александропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се...

Економија 16.09.20 | 09:02

Васко Ковачевски: Цената на електричната енергија ја формира Регулаторната комисија, сметки денеска се пониски од 2017 година

Цената на електричната енергија не се формира пред или постизборно, тоа е лага на ВМРО-ДПМНЕ, цената на електричната енергија, според услови и критериуми, ја формира...

Твитови 20.08.20 | 11:03

И после РЕК не бил штетен…

Авторот е поранешен директор во РЕК Битола, сегашен генерален директор на АД ЕСМ, член на СДСМ

Економија 08.08.20 | 17:43

Кадарот на СДСМ во ЕСМ убедува дека поскапувањето на струјата е за доброто на граѓаните

Со цената што ја му ја дадовме на универзалниот снабдувач се доведовме на раб на опстојување и никако не можеме да ја намалиме зашто во таков случај ќе трпиме сериозни...

Македонија 22.06.20 | 11:15

ЈО молчи за рекетот од 240.000 евра на Ковачевски во РЕК Битола, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Власта со денови молчи, а ЈО не презема ништо за рекетот од 240.000 евра кој го правел Васко Ковачевски во РЕК Битола, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение испратено...

Економија 21.06.20 | 13:15

Арсовски: Ковачевски треба веднаш да биде повикан за исказ во ЈО за „Рекет“ од 250.000 евра

Трет ден Васко Ковачевски и СДСМ молчат за кривичната пријава за рекет од 250.000 евра кои се обидел да го изнуди Васко Ковачевски.Трет ден како Васко Ковачевски и СДСМ...

Економија 24.12.19 | 15:01

Тендер од 19 милиони евра за набавка на механизација за ископ на јаглен во РЕК Битола

EЛЕМ денеска објави јавен повик за набавка на помошна механизација за РЕК Битола во вредност од 19 милиони евра со која се планира да се купат 47 парчиња од механизацијата...

Економија 07.12.19 | 08:31

Како опозиција обвинува, како директор од истата фирма нарачува тендериште од 6 милиони

Постои план и програма за ископ на јаглен и јаловина и апсолутно е неосновано тврдењето дека толку итно бил потребен 5 милионскиот тендер, а случајно на тој тендер добила...

Економија 23.07.19 | 15:00

Васко Ковачевски нов генерален директор на АД ЕСМ

Надзорниот одбор на АД Електрани на Македонија (ЕСМ) го назначи Васко Ковачевски за претседател на Управниот одбор и генерален директор на АД ЕСМ, информираат...

Економија 17.07.19 | 17:59

Васко Ковачевски нов директор на „ЕЛЕМ“

Владата на денешната седница, по предлогот за разрешување на околу 40 директори во јавните претпријатија, донесе одлуки и за препораки до Управни и надзорни одбори за...

Економија 09.07.19 | 20:57

Наместо сопствена механизација за РЕК Битола, сомнителни анекси на старите договори

Регистарот на тендери на Бирото за јавни набавки на 4 јули исфрли два договори со вкупна вредност е 1,56 милиони евра со ДДВ. Договорен орган  е АД ЕСМ, односно ЕЛЕМ, а предмет...

Економија 10.05.19 | 15:18

Премиере, до каде е отказот на рекетарот од РЕК Битола?

Премиере, до каде е постапката за смена на Васко Ковачевски рекетарот во РЕК Битола, прашува денеска Душан Илиевски, најпознат како Душко Млекарот, поранешен силен...