Ознака: вашингтон
Свет 07.01.21 | 09:45

Трамп уште во декември повикал на протести на 6 јануари

Американскиот претседател Доналд Трамп со недели тврдеше дека изборите се украдени, а неговите приврзаници вчера упаднаа во Конгресот, симболот на американската демократија. Трамп,...

Балкан 07.01.21 | 08:40

Захариева ги осуди случувањата во САД, побара мирен трансфер на власта

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, во име на нејзината земја, на „Твитер“ ги осуди вчерашните случувања во Вашингтон. Ние го осудуваме...

Свет 07.01.21 | 08:27

Четворица загинати по упадот во Конгресот, 53 уапсени

Полицијата на Вашингтон објави дека четири лица загинале за време на вчерашниот упад на приврзаниците на Доналд Трамп во Конгресот. Досега приведени се 53 луѓе, од кои...

Кошарка 07.01.21 | 05:55

Рекордни 60 поени на Бредли Бил недоволни за победа на Вашингтон

Бредли Бил постигна рекордни во кариерата 60 поени, но ни тоа не беше доволно за Вашингтон да избегне пораз од Филаделфија, која славеше на домашен терен со 141:136. Бекот...

Свет 07.01.21 | 01:06

Буш ги осуди немирите: Вака се оспоруваат изборни резултати во банана републики

Поранешниот претседател на САД, Џорџ Буш ги осуди насилните протести во Вашингтон и порача дека на ваков начин се оспоруваат изборни резултати во банана републики. Јас...

Свет 07.01.21 | 00:30

ФБИ влезе во зградата на Конгресот на САД, демонстрантите сè уште на улиците

Агенти на Федералното биро за истраги (ФБИ) влегоа во Конгресот на САД, откако демонстрантите кои денеска упаднаа во законодавниот дом ја напуштија зградата, по видео...

Свет 07.01.21 | 00:26

Жената која беше зacтрелана, починa во болницa

Жената која беше повредена при упадот кој се случи во Вашингтон, им подлегна на повредите. Во моментов нема повеќе детали околу пукањето. Претходно, неколку медиуми...

Свет 07.01.21 | 00:11

Конгресот е ослободен, уапсени околу 20 лица

Зградата на американскиот Конгрес е безбедна и слободна, пренесуваат американските медиуми. Објавата следува по неколкучасовната опсада на американскиот Капитол...

Свет 06.01.21 | 23:49

Твитер оневозможи коментари, лајкувања и реобјавувања на твитoви на Трамп

Приврзаниците на претседателот Доналд Трамп денеска го пробија полицискиот кордон и влегоа во зградата на Конгресот. Потоа насобраната толпа проби неколку редови...

Свет 06.01.21 | 23:48

Мекарти: Потребна е помош

Лидерот на малцинството во Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти (републиканец од Калифорнија) во телефонско интервју во живо за Си-Би-Ес Њуз изјави дека „е потребна...

Свет 06.01.21 | 23:39

Полицајци ги исфрлаат демонстрантите

Поддржувачите на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп се судрија со безбедносните сили и упаднаа во Конгресот за време на седница на која требаше да...

Свет 06.01.21 | 23:29

Приврзаниците на Трамп лумпуваат во зградата на Конгресот

Приврзаниците на претседателот Доналд Трамп денеска го пробија полицискиот кордон и влегоа во зградата на Конгресот. Трамп претходно им се обрати на своите поддржувачи...

Свет 06.01.21 | 23:24

Пронајдени експлозивни направи во Капитол

Полицијата во Вашингтон откри и успешно неутрализира најмалку две експлозивни направи. Едната експлозивна направа е пронајдена во зградата на Републиканскиот национален...

Свет 06.01.21 | 23:21

Демонстрантите планираат да преноќат на Капитол

Извор од Белата куќа близок до учесниците во насилните демонстрации во Вашингтон изјави дека целта на демонстрантите е да останат во зградата на Капитол цела ноќ, пренесува...

Свет 06.01.21 | 23:17

Британија, Германија и Канада со осуди за упадот на приврзаниците на Трамп во Конгресот

Британските и германските власти го осудија упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на Конгресот. Британскиот...

Свет 06.01.21 | 23:08

Активирана Националната гарда по упадот во зградата на Конгресот

Министерството за одбрана ја активираше целата Национална гарда во Вашингтон, откако приврзаници на претседателот Доналд Трамп го пробија полицискиот кордон и упаднаа...

Свет 06.01.21 | 23:00

Пенс: Секој што го прекршил законот и насилно влегол во зградата на Конгресот ќе одговара

Потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс, рече дека сите што денес го прекршија законот и насилно влегоа во зградата на Конгресот ќе одговараат. „Насилството...

Свет 06.01.21 | 22:56

Американската полиција почна акција за расчистување на Капитол, новинарите евакуирани од Сенатот

Димни бомби се распоредени на страната на Сенатот на Капитол, бидејќи полицијата работи на расчистување на зградата од демонстрантите, пренесе Си-Ен-Ен. Прозорците...

Свет 06.01.21 | 22:52

Трамп до протестантите: Заминете дома мирно

По ескалацијата на протестите пред Конгресот на САД во Вашингтон, претседателот Доналд Трамп преку твитер им се обрати на своите подржувачи кои ја запоседнаа зградата...

Свет 06.01.21 | 22:49

Демонстант упадна кај Пелоси и остави порака: Нема да се повлечеме

Демонстрант се смести во канцеларијата на претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси. Приврзаниците на Доналд Трамп кои протестираа...