Ознака: вашингтон
Свет 09.01.21 | 21:08

Уапсен демонстрантот кој влезе во зградата на Конгресот носејќи рогови

Џејк Ангели, односно Џејкоб Ентони Чесли, демонстрантот кој предизвика големо внимание со својот изглед, а вo средата упадна во американскиот Конгрес, денеска е уапсен,...

Свет 09.01.21 | 09:12

„Кај и да сте, ќе ви тропнеме на врата“: Обвиненија и истрага по насилниот упад на Капитол

Членот на Државното собрание на Западна Вирџинија и човек кој упадна во канцеларијата на претседавачот со Претставничкиот дом и се фотографираше додека седеше на нејзината...

Свет 09.01.21 | 08:39

Страшно или смешно: Што правеше Меланија за време на немирите

Многумина се прашуваа каде беше сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп за време на немирите во зградата на Конгресот во Ваингтон. „Си-Ен-Ен“ дознава дека...

Свет 08.01.21 | 14:56

Пејачот од „Џамироквај“: Не, не сум јас викингот од Конгресот

Фронтменот на Џамироквај, пејачот Џеј Кеј, беше принуден да ѝ соопшти на јавноста дека тој не е еден од учесниците во демонстранциите во Вашингтон, кои влегоа во американскиот...

Колумни 08.01.21 | 13:37

Повеќе од обично американско кивање

 Васко Шутаров  За моќта на немоќните Да помислиме на момент на пазарџијата, на продавачот на овошје и зеленчук кој живееше во комунизмот и кој во излогот на својот...

Македонија 08.01.21 | 11:02

Милошоски: САД нема да дозволи „вратарот“ да биде амнестиран како Крсто Мукоски кај нас!

Пратеникот Антонијо Милошоски, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, го осуд упадот на приврзаниците на Доналд Трамп во зградата на Конгресот со цел да се спречи верификација на...

Свет 08.01.21 | 09:33

Полицаец им подлегна на повредите по немирите во Капитол Хил

Припадник на полициските сили почина од здобиените повреди во немирите предизвикани пред два дена од страна на приврзаниците на актуелниот американски претседател...

Свет 07.01.21 | 20:13

Искршени прозори и врати, расфрлани хартии, графити по ѕидовите – што остана после демонстрантите

Видеово го покажува хаосот што го оставија приврзаниците на Доналд Трамп по уапдот во американскиот Капитол. Крвавиот хаос вчера се случи кога толпа приврзаници на...

Свет 07.01.21 | 19:09

Суспендиран полицискиот службеник кој уби жена во Капитол Хил

Полицискиот службеник кој уби жена за време на упадот на демонстрантите во холот на американскиот Капитол Хил е суспендиран од должност додека трае истрагата. Полициски...

Свет 07.01.21 | 18:56

Уапсени 68 лица за вчерашиот упад на Капитол

Полицијата во Вашингтон уапси 68 лица во врска со вчерашиот упад на Капитол. Повеќето од нив се уапсени во зградата на американскиот Конгрес, изјави шефот на полицијата...

Свет 07.01.21 | 18:42

За време на упадот во Конгресот на САД на Твитер имало 430 пораки во секунда

За време на упадот во американскиот Конгрес на приврзаници на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп вчера, на Твитер имало 23,46 милиони пораки, односно...

Вести 07.01.21 | 18:40

Шефицата на кабинетот на Меланија Трамп поднесе оставка по немирите

Стефани Гришам, шеф на канцеларијата на „првата дама“ Мелани Трамп и поранешен секретар на Белата куќа за односи со медиумите, поднесе оставка вчера попладне по немирите. Членови...

Свет 07.01.21 | 18:16

Закерберг: Трамп е блокиран на Фејсбук и Инстаграм на неодредено време

Фејсбук го блокира претседателот Доналд Трамп на своите платформи, вклучително и Инстаграм на неодредено време, барем до крајот на неговиот мандат на 20 јануари, соопшти...

Свет 07.01.21 | 18:12

Вознемирувачко видео од застрелувањето на жената во Капитол во Вашингтон

Утврден е идентитетот на жената убиена синоќа во нередите во Капитол во Вашингтон, при што жртви станаа уште три лица, а беа повредени најмалку 14 полициски службеници,...

Македонија 07.01.21 | 16:11

Информациите од Вашингтон се загрижувачки, но убедени сме дека ќе победи демократијата

Немирите и насилството не се патот кон поцврста демократија, туку начин на нејзино подривање. Информациите од Вашингтон се загрижувачки, но во исто време сме и убедени...

Македонија 07.01.21 | 14:32

Заев за случувањата во Вашингтон: Се надеваме дека демократијата да надвладее

Загрижувачки и вознемирувачки се сликите од Вашингтон синоќа. Насилството мора да биде осудено. Се надеваме и веруваме дека демократијата ќе надвладее, напиша премиерот...

Свет 07.01.21 | 14:30

Заев бил загрижен за случувањата во Вашингтон

Загрижувачки и вознемирувачки се сликите од Вашингтон синоќа. Насилството мора да биде осудено. Се надеваме и веруваме дека демократијата ќе надвладее, напиша премиерот...

Свет 07.01.21 | 10:08

Готово е, Бајден е 46. претседател на САД

Членовите на американскиот Конгрес ја потврдија утрово победата на кандидатот на Демократската партија Џозеф Бајден на претседателските избори, откако ги отфрлија...

Свет 07.01.21 | 10:02

Полицијата снимена како ги крева барикадите, еден си прави и селфи со демонстрант

На „Твитер“ е објавено видео од американската полиција која ги трга барикадите од пред зградата на Конгресот и им дозволува на демонтрантите да поминат, иако во тој...

Свет 07.01.21 | 09:45

Трамп уште во декември повикал на протести на 6 јануари

Американскиот претседател Доналд Трамп со недели тврдеше дека изборите се украдени, а неговите приврзаници вчера упаднаа во Конгресот, симболот на американската демократија. Трамп,...