Ознака: Вашингтон пост
Економија 09.10.21 | 11:02

Вашингтон пост: Зошто поскапува струјата во Европа и кои земји ќе останат без електрична енергија

Енергетските амбиции на Европа се јасни: промена во иднина со ниско ниво на јаглерод со трансформација на производствените и дистрибутивните системи на енергија, го...

Свет 28.07.21 | 10:14

„Вашингтон пост“ наложи задолжителна вакцинација за своите вработени

Сите вработени во „Вашингтон пост“ мора да обезбедат доказ дека се вакцинирале против Ковид-19 до средината на септември, доколку сакаат да останат на работа. Исклучоци...

Свет 26.04.20 | 11:45

„Вашингтон пост“ го тужи Стејт департментот, криеле информации за Ковид 19

Американскиот дневен весник „Вашингтон пост“ поднесе тужба против Стејт департментот откако му беше одбиено барањето за увид во документите за безбедност во лабораторијата...

Свет 08.01.20 | 16:59

„Вашингтон пост“: Каде се распоредени американските војници на Блискиот Исток

Откако САД во петокот го убија иранскиот генерал Касим Сулејмани во Багдад, ирачкиот Парламент два дена подоцна изгласа резолуција со која бара повлекување на сите...

Македонија 03.01.20 | 15:01

Вашингтон пост: Заев поднесе оставка разочаран и бесен на ЕУ

Зоран Заев поднесе оставка разочаран и бесен по одлуката на Европската унија да не им дозволи на Македонија и Албанија да почнат преговори за членство, пишува денес...

Македонија 19.09.19 | 15:35

За адвокатот на Кирацовски важно е да се демантира нешто, па тоа да е и ништо

Адвокатот Трајче Арсов од Велес до „Република“ упати демант и барање за извинување во врска со текстот објавен на 18 септември 2019 година, насловен „Адвокатот на Кирацовски...

Македонија 18.09.19 | 19:16

Адвокатот на Кирацовски е бизнисменот кој ја хакнал Фејсбук страницата „Ветераните за Трамп“

Адвокатот Трајче Арсов, кој го застапува поранешниот генерален секретар на СДСМ Алескандар Кирацовски во неговите закани за тужби против медиуми кои пренесуваат обвинувања...

Македонија 22.05.19 | 12:06

„Вашингтон пост“: ЕУ ја излажа Македонија, нема датум за преговори

Европската Унија ја излажа Македонија, предупредува „Вашингтон пост“. Во коментар на босанскиот активист Јасмин Мујановиќ се најавува дека ветувањата за датум за...

Свет 12.02.19 | 21:33

Вашингтон Пост : Македонија и официјално се преименува во Северна

Вечерва по соопштение од Влада во кое се вели дека од денес официјално стапува на сила Договорот од Преспа и името се менува во Македонија, страниците на Влада...