Ознака: Вартоломеј
Свет 07.01.21 | 19:27

Руски патријарх: Претворањето на Аја Софија во џамија е Божја казна за Вартоломеј

Трансформацијата на Аја Софија во Истанбул во џамија е Божја казна за Вселенскиот патријарх Вартоломеј, кој го призна украинскиот раскол, смета патријархот Московски...

Македонија 24.09.20 | 18:49

Дел од Синодот на МПЦ на средба со Заев: Писмото до Вартоломеј важна поддршка од Владата во решавање на црковното прашање

Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, што ја предводеше г.г. Стефан, архиепископ на МПЦ-ОА, придружуван...

Македонија 20.09.20 | 16:23

Митрополит Тимотеј го пoздpaвyвa пиcмoтo на Пeндаровcки дo Вселeнcкaтa пaтpијаршијa

Го поздравуваме писмото кое го испрати претседателот на државата до патријархот Вартоломеј и добро е што државниот врв се интересира да се реши спорот со црковното...

Македонија 20.09.20 | 09:59

Пендаровски до Вартоломеј: Употребете го своето апелациско право, нашите граѓани да бидат еднакви со другите во светот

Историјата вели дека треба постојано да се сообразуваме со времето и да го користиме во полза на благосостојбата на луѓето. Вселенската патријаршија е пример за тоа...

Македонија 27.07.20 | 14:35

Архиепископот г.г. Стефан со писмо до вселенскиот патријарх Вартоломеј: Промената на статусот на Св. Софија e антицивилизациска постапка

Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископот г. г. Стефан упати писмо на сострадалност и поткрепа до веселенскиот патријарх...

Балкан 14.07.20 | 10:42

Грчкиот државен врв со поддршка за Вселенскиот патријарх за Св. Софија

Одлуката на Турција, Света Софија од споменик да стане џамија била тема на одделните телефонски разговори на грчката претседателска Катерина Сакеларопулу со Вселенскиот...

Балкан 01.07.20 | 18:40

Вартоломеј: Претворањето на Света Софија во џамија ќе насочи милиони христијани против исламот

Евентуалното претворање на Света Софија во џамија ќе насочи милиони христијани од целиот свет против исламот, порача Вселенскиот патријарх Вартоломеј и истакна дека...

Свет 16.01.20 | 09:42

Рускиот патријарх лут на Вартолемеј за МПЦ: Забиен е нож во грбот на Србија

Неодамнешната средба на вселенскиот патријарх Вартоломеј со македонската делегација во Цариградската патријаршија и пораките што дојдоа ги отвори надежите дека наскоро...