Ознака: Вардар
Ракомет 27.06.22 | 11:41

Михајловски: Државата и Градот цврсто ветија дека нема да ме остават на цедило, а добив помош нула!

Државата и Градот цврсто ветија дека нема да ме остават на цедило, а добив помош еднаква на нула!  изјави денеска на прес-конференција првиот човек на Вардар 1961, Михајло...

Ракомет 27.06.22 | 11:39

Стоилов: Многу сум разочаран од ЕХФ, бездушно не казнија! Ќе го поминеме и ова!

Вардар следната сезона нема да игра во Лигата на шампионите, по одлуката на ЕХФ дека не може да биде дел од елитата поради заостанати долгови. Капитенот Стојанче Стоилов...

Ракомет 22.06.22 | 13:43

ЕХФ го избрка Вардар од Лигата на шампионите!

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја потврди одлуката на Извршниот комитет со која не му се дозволи учество на Вардар во Лигата на шампионите во сезоната 2022/2023 година. Причина...

Ракомет 21.06.22 | 11:52

РФМ во одбрана на Вардар, испрати официјално писмо до ЕХФ

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) испрати писмо преку генералниот секретар Филип Милошевски до Европската ракометна федерација (ЕХФ) за проблемот со кој се...

Фудбал 03.06.22 | 17:04

Бобан Грнчаров во следните три години ќе биде тренер на Вардар

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб, Вардар го назначи Бобан Грнчаров за долгорочно решение на тренерското место и со него на клупата ќе ја стартува својата втора...

Скопје 11.05.22 | 09:41

Се чисти кејот на реката Вардар

Согласно со Програмата за одржување на коритото на реката Вардар, нејзините притоки, реките Серава, Лепенец, Треска и на отворените канали на подрачјето на Град Скопје...

Црна хроника 10.05.22 | 16:38

Пронајдено безживотно тело на брегот на реката Вардар

Полициската станица Драчево добила пријава на 09.05.2022 во 11.22 часот дека на брегот на реката Вардар во село Зелениково, скопско било пронајдено тело на женско лице. Полициски...

Ракомет 02.05.22 | 11:14

Ракометарите на Вардар со фешта пречекани во Скопје

По вчерашната клучна победа во Битола против Еурофарм Пелистер, навивачите на Вардар им приредија вистинска фешта на своите ракометари пред салата „Јане Сандански“. Вардар...

Црна хроника 20.04.22 | 19:47

Скопјанец се удави во Вардар

Шеесет и едногодишен скопјанец се удави во реката Вардар. „На 19.4.2022, околу 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека од реката Вардар, на подрачјето на Гази Баба, бил...

Ракомет 18.04.22 | 16:00

РК Вардар: Легендите доаѓаат тивко и влегуваат во историјата

Легендите доаѓаат тивко и влегуваат во историјата. Овие зборови, ракометниот клуб Вардар, му ги посветува на еден од најмаркантните и најуспешни ракометари во историјата,...

Фудбал 10.04.22 | 18:02

Тренерот на Вардар поднесе оставка по поразот од Гостивар, ФФМ ги суспендираше прилепските судии

Тренерското место во најтрофејниот македонски фудбалски клуб „Вардар“ од денеска е испразнето, откако шефот на стручниот штаб Никола Глигоров поднесе оставка по...

Ракомет 06.04.22 | 23:09

Вардар се прости со ЛШ со реми кај Веспрем

Европскиот пат за Вардар завршува во осминафиналето на Лигата на шампионите, откако на гостувањето кај унгарскиот ривал Веспрем одиграа 31:31 со одличен камбек во финишот...

Ракомет 09.03.22 | 22:58

Градоначалникот Муцунски се сретна со ракометарите на Вардар

Тимчо Муцунски, градоначалник на скопската општина Аердром денеска се сретна со ракометарите на Вардар кои вечерва славеа над Елверум во рамките на последната рунда...

Ракомет 04.03.22 | 14:25

Вардар во осминафиналето на ЛШ по службената победа над Мешков Брест

Македонскиот ракометен првак Вардар 1961 официјално обезбеди место во осминафиналето на Лигата на шампиони (ЛШ), откако Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска...

Ракомет 27.02.22 | 22:12

Откажан мечот Мешков – Вардар од ракометната ЛШ

Натпреварот од 13 коло од групната фаза на ЕХФ лигата на шампионите меѓу Мешков Брест и Вардар планиран за 2 март 2022 година нема да се одигра. Вардар1961 требаше во вторник...

Ракомет 23.02.22 | 22:27

Талески и Ристовски му ја донесоа победата на Вардар против Загреб

Вардар во финишот на мечот го скрши Загреб и ги остави отворени шансите за осминафиналето во ЛШ. Благодарение на одличните Талески и Борко Ристовски публиката во Јане...

Фудбал 22.02.22 | 14:17

Почина Бранислав Белевски – Будла, легендарниот физиотерапевт на Вардар

Почина една од најпрепознатливите личности поврзани со најтрофејниот македонски клуб, Вардар, легендарниот физиотерапевт Бранислав Белевски – Будла. Будла беше омилениот...

Скопје 17.02.22 | 18:21

Мајка со бебе падна во Вардар, неколку момчиња ги спасиле

Попладнево мајка со своето дете се лизнала и паднала во реката Вардар, во близина на Музејот, објави Алсат. Мајката и детето биле спасени од неколку млади момчиња кои...

Ракомет 16.02.22 | 21:03

Еден живот, една љубов: Вардар пак личи на европски првак, брилијираше со победата против Монпелје

Вардар блесна кога беше најтешко и приреди првокласен подвиг со победа против Монпелје на гостински терен во Лигата на шампионите со 28:25. По црната серија од 7 порази...

Ракомет 12.02.22 | 18:36

Убедлив триумф на „црвено-црните“ над Еурофарм Пелистер 2: Слатка одмазда на Вардар за поразот во октомври

Македонскиот ракометен првак Вардар 1961 одигра доминантно и со убедлива победа на домашен терен (32-20) му се одмазди на Еурофарм Пелистер 2, единствениот тим кој го победи...