Ознака: увоз
Економија 16.03.23 | 14:16

Бесконечна е глупоста на Владата, вели Мицкоски по најавите за увезување работници од странство за 200 евра плата

Живееме во време кога имаме Владата на ДУИ поддржана од СДСМ, која секојдневно се труди да го понижи граѓанинот на Македонија и свесни сме дека разочарувањето кај нашите...

Економија 09.01.23 | 13:09

Се зголемил извозот, ама повеќе нараснал увозот: Извозот зголемен за 20.8, а увозот за 27.8 отсто

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република  Македонија, во периодот јануари – ноември 2022 година, изнесува 471 373 069 илјади денари и бележи пораст од 20.8 % во однос...

Економија 01.12.22 | 13:07

Зимата се уште не е почната, а веќе има нов тендер за увоз на струја кој ќе не чини 8 милиони евра, за четири дена

Започнаа во ноември да увезуваат струја за потребите на граѓаните, не за индустријата. Велеа државата дека комплетно од домашно производство ќе ги снабди со електрична...

Економија 18.11.22 | 13:12

Министерството за економија утврдило дека се доставуваат лажни фактури за увоз на пелети

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека до министерството се доставуваат лажни фактури за увоз на пелети, и ги повика надлежните да постапуваат. Министерството...

Економија 10.11.22 | 14:50

„Биомак Енерџи“: Ако остане ограничувањето на цената, од 1 декември на пазарот нема да има пелети

Преку 80 проценти од потребите за пелети ги обезбедуваме од увоз, а со мерката што ја донесе Владата на 2 ноември цената на пелетите е ограничени на пониско ниво од влезните...

Економија 07.11.22 | 15:43

Бислимоски: Непланиран увоз на струја од 30 милиони евра поради недозволени миграции од слободен на регулиран пазар

Поради трендот на преминување од слободниот на регулираниот пазар на електрична енергија, кој прво започна со општините, заклучно со 30 јуни годинава беше направен непланиран...

Економија 05.08.22 | 13:19

Извозот во првите шест месеци зголемен за 20,2 отсто, а увозот за 28,7 проценти

Вкупната вредност на извозот од земјава во периодот јануари – јуни 2022 година изнесува 4 097 486 000 евра и бележи раст од 20,2 отсто во однос на истиот период лани, додека вредноста...

Свет 23.05.22 | 10:29

Полска го прекина увозот на руски гас

Полската влада објави дека ќе запре со увоз на руски природен гас без да чека важечкиот договор да истече на крајот на 2022 година. Заедно со Бугарија и Финска, Варшава...

Балкан 11.05.22 | 16:26

Повеќе од дупло зголемен увозот од Албанија во Македонија

Албанскиот Институт за статистика објави дека во првите три месеци од годинава, споредено со истиот период минатата година, за над двапати е зголемен албанскиот извоз...

Економија 18.04.22 | 12:04

МЗШВ: Денеска би требало да почне испорака на српски зејтин во земјава

Денеска би требало да почне организацијата за товарење и испорака на српски зејтин во земјава, информираат за МИА од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Србија...

Економија 12.04.22 | 15:01

Бектеши: Продолжена забраната за извоз на сончогледово масло и укината царината за увоз

На предлог на Министерството за економија во координација со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Владата на денешната седница донесе одлука...

Економија 07.04.22 | 14:52

Се очекува увоз на 100 000 тони пченица од Србија

Српската Влада денеска на седница треба да ја донесе одлуката за тргање на забраната за извоз на пченица во земјава. Според српските комори, земјава ќе увезе 100 000 тони...

Свет 04.04.22 | 11:47

Заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност: САД нагло го зголемија увозот на нафта од Русија

Минатонеделните испораки на нафта од Русија во САД се зголемија за 43 отсто до 100.000 бапели дневно. Ова го изјави заменикот-претседател на Советот за безбедност на Руската...

Економија 26.03.22 | 13:27

Николовски: Очекувам следната недела да почне увозот на пченица од Србија

Колку количини на пченица, сончоглед, јачмен и останати суровини ќе се увезат од соседна Србија ќе зависи од македонските компании и трговците – порача министерот...

Македонија 09.03.22 | 15:26

Прво тврдеа дека не сме барале пченица, а сега велат српската забрана за извоз не важи за нас

Забраната за извоз на пченица и пченка од Србија што стапува во сила утре, нема да важи за земјава. Нашите мелничари ќе може да ги обезбедат веќе договорените количини,...

Свет 09.03.22 | 10:02

Санкциите не важат: САД ќе продолжат да увезуваат руски ураниум

Забраната што ја воведе американскиот претседател Џозеф Бајден за американскиот увоз на руска нафта и други енергенси не вклучува забрана за увоз на ураниум за нуклеарните...

Свет 07.03.22 | 08:53

Пелоси: Конгресот ја разгледува забраната за увоз на руска нафта

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, рече дека се разгледува забрана за увоз на руска нафта и дека Конгресот има намера да обезбеди 10 милијарди...

Економија 03.03.22 | 14:30

Николовски не признава дека барал: Пченицата и пченката од Србија се за стопанските субјекти, а не за државата или за стоковните резерви

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски преку својот Фејсбук профил соопшти дека пченицата и пченката што Србија вчера најави дека...

Економија 15.11.21 | 17:46

ЕСМ не се јави на тендерот на ЕВН, струја за граѓаните ќе се увезува од странство, а сметките ќе растат

На тендерот на универзалниот снабдувач за обезбедување на струја за граѓаните за следната година, државната ЕСМ не даде понуда, дознава Сител. Согласно законот за енергетика,...

Здравје 30.10.21 | 12:57

Пациенти се снимаат на стари апарати со голема доза на зрачење: Дали државата дозволува увоз на медицински „отпад“?

Кој ја контролира употребата на стари медицински апарати кои ги зрачат пациентите и прават повеќе штета отколку корист. Дали некој ја мери и контролира зрачната доза...