Ознака: увоз
Свет 10.11.20 | 21:18

Кина забрани увоз на смрзната риба од Индонезија, најдена корона во пратките

Кина забрани увоз од индонезиската компанија PT. Angurah Laut една недела откако коронавирус бил пронајден во замрзнатите риби. Трговијата ќе продолжи непречено по истекот...

Економија 10.11.20 | 13:19

Димитриеска-Кочоска: Државата плаќа повисока струја затоа што ги испразнија акумулациите и ги пресушија езерата

Државата плаќа повисока струја затоа што ги испразнија акумулациите и ги пресушија езерата, се офајдија само трговците на струја, вели Гордана Димитриеска-Кочоска...

Економија 09.11.20 | 10:17

Енергетскиот систем во распад како и здравството: Поединци преку увозот на струја ќе се богатат на грбот на народот

Новата грејна сезона стартува со старите енергетски болки. Неповолните метеоролошки услови создадоа проблеми во производството на електрична енергија, па така државата...

Економија 30.10.20 | 16:22

Се помалку се вози на „старо“: За 42 отсто паднат увозот на половни возила

Согласно последните податоци од Царинската управа, увозот на употребувани моторни возила во државата во првите 9 месеци е значително намален. Ако лани во овој период...

Економија 27.10.20 | 18:52

Намалени увозните царинските стапки на одделни производи за производство на технолошко напредни производи

Министрите во Владата на денешната седница донесоа Одлука за намалување на увозните давачки – царинските стапки на одделни производи (компоненти) потребни за производство...

Економија 07.10.20 | 21:15

Македонија и Албанија се договорија за признавање на фитосанитарните сертификати

Македонија и Албанија денеска потпишаа договор за реципрочно признавање на фитосанитарните сертификати за земјоделски производи, што се оценува како чекор напред...

Економија 07.10.20 | 15:57

Извозот во првите осум месеци со пад од 18,1 отсто, кај увозот намалување за 15,6 отсто

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во перидот јануари ‒ август 2020 година, изнесува 3.890.018 илјади американски долари и бележи пад од 18,1 отсто...

Економија 07.07.20 | 13:12

Короната го зема данокот: Извозот со драстичен пад од 27,4 отсто во првите пет месеци годинава

Извозот на стоки од земјава од јануари до мај годинава бележи пад од 27,4 отсто во однос на тој период лани, а кај увозот е забележан пад од 22,9 отсто, објави Државниот завод...

Економија 08.04.20 | 19:58

Непречен увоз на граничните премини во вонредна состојба

Од 15-ти март па сè до денес, Државниот инспекторат за земјоделство изврши 4.100 фитосанитарни прегледи, при што овозможи и во вонредна состојба извозот и увозот на земјоделски...

Балкан 20.03.20 | 14:44

Вучиќ најави дека е одобрен извоз на брашно за Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера најави дека и покрај привремената Одлука на властите во Србија за забрана на извоз на основните прехранбени производи поради...

Македонија 05.02.20 | 19:39

Се забранува увоз на отпад што се користи како извор на енергија: Изгласан Законот за управување со отпад

Собранието во продолжението на 130-та седница со 62 гласа „за“ го донесе Законот за управување со отпад по скратена постапка. Со Законот за управување со отпад се забранува...

Економија 03.02.20 | 13:29

Агенција за храна: На македонскиот пазар не се продава мед со потекло од Кина

Агенцијата за храна и ветеринарство најостро ги демантира наводите на претседателот на Пчеларски сојуз на Македонија, Менде Трајковски, кој во изјава за медиумите...

Македонија 24.01.20 | 13:24

Макрадули: Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад

Во Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата...

Македонија 22.01.20 | 12:23

Спасовски: Се увезува само дозволен, не и штетен отпад во државата

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога...

Свет 20.01.20 | 09:51

Не сме ѓубриште: Малезија им врати 3.700 тони отпад на богатите земји

Малезија на богатите земји им врати 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да биде „светско ѓубриште“. Откако Кина во 2018 го сопре увозот на отпад од странство,...

Македонија 20.12.19 | 11:12

Царина: Не е точно дека во Македонија се увезува кокс кој содржи 18% сулфур

Нафтениот кокс е слободен за увоз, односно не подлежи на мерки за трговска политика, се вели во реакцијата Царинската управа. Од таму категорично тврдат дека, согласно...

Економија 30.08.19 | 16:11

Ако Косово ги почитува регулативите, Македонија ќе дозволи увоз на икра

Министерството за економија во соработка со Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во текот на следната недела ќе изврши увид во документацијата со која се докажува...

Балкан 23.08.19 | 14:29

Албанија забрани влез на околу 400 тони месо од Бразил, од Канада и од Кипар

Албанската Агенција за контрола на храна денеска забрани влез на вкупно 387,1 тони месо увезено од Бразил, од Канада и од Кипар. Според Агенцијата 234,5 тони месо се вратени...

Економија 17.08.19 | 15:34

В понеделник ќе се знаат чекорите по најавата на Косово за забрана за увоз на компири и мед

Откако пред пет дена државава воведе забрана за увоз на икри и млади риби од Косово а оттаму експресно излегоа со контрамерка, првиот човек на земјоделство Димковски...

Економија 12.08.19 | 11:54

Забранет увоз на свинско месо и преработки од Србија во Македонија поради африканска чума

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска донесе забрана за увоз на свинско месо и преработки, како и увоз и транзит на живи домашни и диви свињи од Србија, по...