Ознака: Уставен суд
Економија 11.05.21 | 08:23

Оштетените штедачи бараат разрешување на министерот за финансии Фатмир Бесими

Здружението на оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи” ја информира јавноста дека на 7 мај до Премиерот поднесе барање за разрешување...

Македонија 06.05.21 | 11:44

Уставниот суд ги прифати иницијативите за оспорување на Законот за јавно обвинителство

Уставниот суд ги прифати иницијативите за оспорување на Законот за јавно обвинителство кој Собранието го донесе во февруари годинава. Прифатени се три иницијативи...

Економија 21.04.21 | 14:37

Прва победа на штедачите од Еуростандард банка: Уставен суд поведе постапка за Законот за банки

Здружението на оштетени физички и правни лица од Еуростандард банка „Правда за штедачи” им честита на уставните судии за поведената постапка по нивната иницијатива...

Економија 21.04.21 | 08:17

Уставниот суд денеска одлучува за штедачите на пропадната Еуростандард банка

Уставниот суд денеска повторно треба да одлучува по иницијатива поднесена на членот 163, став 3 од Законот за банки, според кој, побарувањата на Фондот за осигурување...

Економија 15.04.21 | 10:25

Уставен ќе ја разгледува законитоста на член 163 од Законот за банки

Уставниот суд денеска треба да ја одржи 9-тата седница, на чиј дневен ред како втора точка е иницијативата за оценка за уставноста и законитоста на член 163 став 3 од Законот...

Македонија 07.04.21 | 19:16

Финансискиот план на РКЕ не е прифатлив за опозицијата, Уставен суд е сè само не ажурен

Пратениците денеска во рамки на 32. седница разгледаа повеќе точки од дневниот ред, но, за нив ќе се гласа дополнително. Од разгледаните точки поголем интерес за дискусија...

Македонија 07.04.21 | 11:39

Иницијатива пред Уставен суд за Ковид-19 да биде прогласен како заболување на работно место за сите работници

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) покрена иницијатива до Уставниот суд за утврдување на уставноста на точка 408 од Правилникот за професионални заболувања,...

Економија 07.04.21 | 08:13

Кој ги притиска судиите: Уставниот суд ја одложи седницата за случајот „Еуростандард банка“

Уставниот суд денес нема да одлучува по иницијативата за поведување на постапка за оценка на уставноста на член 163 став 3 од Законот за банки. Седницата се одложува по...

Македонија 20.03.21 | 09:46

Докторите од Уставен бараат оценување на уставноста на забрана за користење годишни одмори

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари правдата ќе ја бараат на Уставен суд. Во документот кој го објавија на Фејсбук е наведено дека покренуваат иницијатива...

Македонија 18.03.21 | 18:20

Ќе има главна расправа: Двојазичноста и „Северна“ без Указ на Иванов ја минаа првата фаза

Иницијаторите за оспорување на Законот за јазици и објавувањето на новото име во Службен весник без потписот на тогашниот претседател Иванов ја извојуваа првата победа....

Македонија 18.03.21 | 08:11

Дали Уставен суд ќе има храброст да го поништи Законот за јазици и Указот за „Северна“ без потписот на Иванов?

Уставниот суд денеска ќе распрва за иницијативата за објавувањето на новото име Репубика Македонија“ во Службен весник без потпис на претседателот Ѓорге Иванов. Судот...

Скопје 03.03.21 | 23:07

Уставниот суд ја укина забраната за градење во Центар

Уставниот суд денеска ја укина одлуката за забрана за градење на територијата на Општина Центар, која претходно го замрзна спроведувањето на Деталните урбанистички...

Македонија 02.03.21 | 13:27

Уставниот суд пред тешки одлуки: Ќе расправаат за „Северна“ и за Законот за јазици

Уставниот суд на 18 март ќе има полни раце работа. Покрај објавувањето на новото име на државата во Службен Весник без потпис на тогашниот претседател Ѓорге Иванов, за...

Македонија 02.03.21 | 12:53

„Република“ дознава: Уставниот суд ќе расправа за прогласувањето на „Северна“ без Указ од Иванов

Уставниот суд на 18 март ќе распрва за иницијативата за објавувањето на новото име Репубика Македонија“ во Службен весник без потпис на претседателот Ѓорге...

Економија 25.02.21 | 09:31

Уставниот суд го послуша банкарското лоби – профитот на банките нема да биде загрозен

Уставниот суд не ја прифати иницијатива за оценка за уставноста и законитоста на член 163 став 3 од Законот за банки. Ова е последниот клин на сандакот во кој се сместија...

Економија 22.02.21 | 17:48

Штедачите во Еуростандард бараат Уставен да ги спаси

Уставниот суд во среда ќе одлучува дали и фирмите штедачи во Еуростандард банка ќе добијат обештетување. Од Здружението на оштетени штедачи ги повикаа уставните судии...

Македонија 20.02.21 | 22:31

Дескоска го нарече Уставниот суд најслаба алка

Поранешната министерка за правда Рената Дескоска го нарече Уставниот суд најслабата алка за време на вонредната состојба предизвикана од корона кризата.   При постоење...

Македонија 12.02.21 | 08:15

Ќе се охрабри ли Уставен да го поништи прогласувањето на „Северна“ без Указ од претседателот на државата?

Седум иницијативи кои се однсуваат на промената на уставното име чекаат на разгледување од Уставниот суд. Според најавите тие треба да бидат ставени на разгледување...

Македонија 03.02.21 | 19:33

Заев во Уставен суд

Актуелните прашања од сферата на уставното судство и правосудството, беа тема на разговор на денешната средба на премиерот Зоран Заев и претседателот на Уставниот...

Балкан 24.12.20 | 08:44

Забраната за движење без маска е неуставна, одлучи уставниот суд на БиХ

Забраната на движење доколку не се носи заштитна маска е спротивна на Уставот. Таа забрана ги ограничува основните права и слободи на човекот, одлучија Уставните судии...