Ознака: Урсула фон дер Лајен
Македонија 18.10.22 | 22:45

Урсула Фон дер Лајен следната недела во посета на Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен следната недела пристигнува во посета на Скопје. Ова вечерва го најави министерот за економија, Крешник...

Балкан 01.10.22 | 12:18

Фон дер Лајен: Со ИГБ започнува новата ера на енергетски план за Бугарија и ЕУ

– Со денешниот почеток на комерцијалната работа на гасниот интерконектор Грција – Бугарија (ИГБ) започна нова ера за Бугарија и ЕУ, изјави денеска претседателката...

Економија 01.10.22 | 11:28

Пендаровски – Фон дер Лејен: Ќе чекаме помош од ЕК во справувањето со енергетската криза

Претседателот Стево Пендаровски, денеска е во посета на Бугарија каде треба да се одбележи протокот на гас во интерконекторот меѓу Бугарија и Грција, а од кој во иднина...

Свет 16.09.22 | 08:05

Фон дер Лајен сонува да го види Путин пред Меѓунродниот суд на правдата

Шефицата на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен вчера се заложи рускиот претседател Владимир Путин да се појави пред Меѓународниот суд на правдата за воените...

Свет 15.09.22 | 14:37

Зеленски ѝ закачи орден на Фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го посети Киев, каде што имаше средба со украинските претседател и премиер, Володимир Зеленски и Денис...

Балкан 15.09.22 | 07:49

Урсула фон дер Лајен во Бугарија за отворањето на гасниот интерконектор со Грција

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен, ќе ја посети Бугарија за отворањето на интерконекторот со Грција, изјави самата за бТВ. Како што јави дописникот на МИА од...

Свет 14.09.22 | 10:38

Фон дер Лајен: Русија манипулира со пазарот на гас

Претседателската на ЕК, Урсула фон дер Лајен говорејќи за енергетската криза од која е погодена Европа поради војната во Украина и снакциите против Русија, таа оцени...

Свет 04.09.22 | 18:57

Фон дер Лајен: Целото мое семејство ужасно е вознемирено откако волк ни го задави нашето коњче пони на стотина метри од семејната куќа

Претседателката на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен објави дека целото нејзино семејство е „ужасно вознемирено“ поради угинувањето на еден од нејзините коњи...

Свет 25.07.22 | 10:41

Фон дер Лајен: Европските земји да покажат солидарност во гасната криза

Европските земји кои не зависат од рускиот гас мора да покажат солидарност со оние кои се принудени да вложат напори за штедење поради претстојните намалувања на снабдувањето,...

Свет 24.07.22 | 09:04

Фон дер Лајен: Во Европа зимава никој нема да смрзне

Шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во интервју за австрискиот дневен весник „Курир“ изјави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да успее...

Балкан 19.07.22 | 10:12

Фон дер Лајен: Покажавте лидерство, покажавте визија и стратешко трпение особено Еди

Денешното отворање на пристапните преговори на Македонија и Албанија е успех на двете земји и на нивните граѓани. Тоа е резултат на истрајноста, посветеноста...

Македонија 19.07.22 | 09:05

ВО ЖИВО: Кратки изјави на Ковачевски и Фон дер Лајен

Следете ги во живо изјавите на премиерот Димитар Ковачевски и претседателската на ЕК Урсула Фон дер Лајен од Брисел:

Македонија 16.07.22 | 15:38

По „уникатната“ шанса со промената на името, Македонија ја „зграпчи“ и „историската“ шанса со бришење на историјата

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го честита изгласувањето на францускиот предлог. Фон дер Лајен твитна дека Македонија ја зграпчила истрискатаа...

Македонија 16.07.22 | 13:10

Германски европратеник: Многу ми е срам поради континуираното предавство на Македонија од страна на ЕУ

Германскиот европратеник Рејхард Бутикофер е разочароно, од како што вели континуираното предавство на Македонија од страна на ЕУ. Тој ги коментира „слатките“ зборови...

Македонија 15.07.22 | 14:57

Ветувањето траеше еден ден: Портпаролката на Фон дер Лајен не потврди дека ЕУ го признава македонскиот јазик

Ветувањето на првиот човек на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен дадено во Скопје дека ЕУ го признава македонскиот јазик. Нејзината портпаролка Дана Спинант...

Македонија 14.07.22 | 22:39

Урсула фон дер Лајен твитна на македонски јазик: Ве сакаме во ЕУ!

Иднината на вашата земја е во Европската Унија, а Европа не е цела без Македонија. Ве сакаме во ЕУ! Ви благодарам, напиша на македонски на Твитер Урсула Фон Дер...

Македонија 14.07.22 | 15:39

Ѝ покажав слики од ваташките момчиња, Вера Циривири Трена, депортацијата на Евреите: Да прифатиме ли дека Бугарите се администратори?!

По средбата на раководството на ВМРО-ДПМНЕ со претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одржа прес-конференција, на...

Македонија 14.07.22 | 15:22

Џафери: Пораката на Фон дер Лајен е јасна – во предлогот стои македонски јазик и се почитува националниот идентитет

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на Фејсбук објави дека пораката на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен при обраќањето пред пратениците...

Македонија 14.07.22 | 14:49

Николовски и Мисајловски на средба со Урсула фон дер Лајен

Потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски и Владо Мисајловски оствариле средба со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен веднаш...

Македонија 14.07.22 | 13:46

Фон дер Лајен: Европа ве чека, верувам дека ова е моментот да продолжите напред кон нашата заедничка иднина

Европа ве чека. Чекајќи и надевајќи се дека ќе направите уште ден чекор кон нашата Унија. Денеска сум овде, затоа што верувам дека ова е моментот да продолжите напред...