Ознака: Урсула фон дер Лајен
Балкан 17.02.24 | 20:16

Фон дер Лајен многу сака Балканот и Украина да влезат во ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека Европската унија сака Западниот Балкан и Украина „да влезат во европското семејство,...

Свет 17.02.24 | 16:31

Германија ја блокирала кандидатурата на Урсула фон дер Лајен за шеф на НАТО

Германскиот канцелар Олаф Шолц интервенираше минатата година за да ја спречи претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен да стане следниот генерален...

Балкан 17.02.24 | 14:14

Фон дер Лајен: Сакаме Западниот Балкан и Украина да влезат во ЕУ, веќе не може да има сиви зони во Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека Европската унија сака Западниот Балкан и Украина „да влезат во европското семејство,...

Свет 06.02.24 | 17:10

Фон дер Лајен: Воено-индустрискиот комплекс на Украина треба да стане дел од индустријата на ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изјави дека Европската Унија треба да ја гледа Украина како дел од сопствениот безбедносен и одбранбен...

Свет 27.01.24 | 18:35

Фон дер Лајен неточно истакна дека Аушвиц го ослободиле сојузничките сили наместо Црвената армија

Руската мисија во ЕУ реагираше до претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, која во својот говор по повод годишнината од ослободувањето на Аушвиц,...

Свет 17.01.24 | 11:07

Фон дер Лајен ни пушта водичкa: ЕУ размислува како ќе функционира со над 30 членки

На декемвриското заседание на Европскиот совет ја потврдивме нашата колективна посветеност на иднина во која сите шест партнери од Западниот Балкан ќе бидат дел од...

Свет 16.01.24 | 08:44

Скандалите со вакцините за ЕУ се небитни: Фон дер Лајен фаворит за нов мандат

Урсула фон дер Лајен во моментов е фаворит за втор мандат на чело на Европската комисија и се чини дека ниту еден друг кандидат нема шанса да ја замени кога лидерите...

Свет 09.01.24 | 15:33

Новиот претседaвач повтори дека ЕУ нема да се проширува пред да се реформира

Новиот претседавач со ЕУ, Белгија, го кажа гласно она што на сите им е јасно, a тоа е дека Европската Унија нема никаква намера да се проширува во скоро време.Ова беше кажано...

Балкан 21.12.23 | 08:47

Хрватски пратеник до Фон дер Лајен: Прво глумевте божица на здрaвјето со вакцините, а сега глумите божица на војната со нови 50 милијарди евра за Украина

Хрватскиот европратеник Мислав Колакушиќ и одржа вистинска лекција на претседателката на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен која предлага ЕУ да и даде на Украина...

Свет 13.12.23 | 11:34

Фон дер Лајен: Влегувањето во ЕУ ќе биде најголемата победа за Украинците

Влегувањето во ЕУ ќе биде најголема победа за Украинците, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во говорот пред Европскиот парламент...

Свет 02.12.23 | 09:27

Генсекот на ЕПП е убеден Фон дер Лајен ќе биде предложена за втор мандат на чело на Европската комисија

Генералниот секретар на десноцентристичката ЕПП, Танасис Баколас, изјави дека е убеден оти лидерите на членките на Европската народна партија (ЕПП) „ќе ја направат...

Свет 08.11.23 | 13:57

Фон дер Лајен: Во интерес на Косово е да го усвои нацрт статутот на ЗСО

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека во интерес на Косово е да го спроведе нацрт статутот на Заедницата на српски општини (ЗСО) и...

Свет 04.11.23 | 19:58

Фон дер Лајен: Украина постигна одличен напредок кон членството во ЕУ

Претседателката Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска во Киев оцени дека Украина забележала „одличен напредок“ кон приемот во Европската унија. Урсула...

Свет 04.11.23 | 17:31

Фон дер Лајен: Украина постигна извонреден напредок во пристапувањето кон ЕУ

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека Украина постигнала „забележителен напредок“ кон приемот во Европската унија, неколку...

Свет 04.11.23 | 11:30

Фон дер Лајен со воз стигна во Киев: Украина може да биде горда на своите железничари, од почетокот на војната вие работите посветено во тешки услови

Прашањето за европската интеграција на Украина, финансиската и воената поддршката од ЕУ за земјата, како и 12-от пакет санкции против Русија, ќе бидат главна тема на разговорите...

Свет 04.11.23 | 08:46

Жена змај: По посетите на Израел и Балканот, Фон дер Лајен пристигна во ненајавена посета на Украина

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска допатува во ненајавена посета на Украина. Прашањето за проширувањето на Европската Унија ќе биде...

Македонија 02.11.23 | 17:13

Урсула се вози со „тоа на М“, а Ѓоко Поповски лежи на робја

Деновиве јавноста повторно имаше прилика да го види фамозниот владин блиндиран „мерцедес“, за кој во 2018 година Добрила Кацарска, тогашната перјаница на Кривичниот...

Балкан 01.11.23 | 14:45

Фон дер Лајен со истата песна од кај нас и во БиХ: Треба да сте дел од ЕУ, ама…

По посетата на Македонија, Косово, Црна Гора и Србија, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, пристигна во Сараево на крајот од нејзината турнеја...

Македонија 01.11.23 | 11:14

Писонеро за „Република“: Фон дер Лајен беше јасна за „уникатен идентитет“, нема потреба да се парафразира или толкува

Претседателката Фон дер Лајен беше јасна во нејзините зборови.Не треба да ги парафразираме или толкуваме. Ова е коментарот на портпаролката на Европската комисија...

Балкан 01.11.23 | 10:45

ЕУ и Урсула соучесници во геноцидот во Газа: Фон дер Лајен во Сараево дочекана со транспаренти

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен пристигна во посета на Сараево. Додека таа се сретна со членовите на државното претседателство во Претседателството...