Ознака: универзитет
Македонија 24.06.21 | 18:14

Заев: Отворањето на универзитетот „Св. Св Кирил и Методиј” од Велико Трново е поткрепа на пријателството,на добрососедството

Премиерот Зоран Заев вели дека Универзитетот „Св. Св Кирил и Методиј” од Велико Трново ги исполнувал сите законски услови да добие акредитација во земјава. Отворањето...

Македонија 24.05.21 | 08:42

Поради Ковид-19 без традиционални чествувања на 24 Мај –  Денот на светите Кирил и Методиј

Наместо традиционално, со богата програма и настани, и оваа година поинаку ќе биде одбележан 24 Мај – Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. Универзитетот...

Македонија 28.04.21 | 18:31

НАкС: Сенаторите на УКИМ да не го усвојат Етичкиот кодекс оти ја загрозува академската слобода

Независниот академски синдикат (НАкС) ги повика членовите на Сенатот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” да не гласаат за усвојување на Етичкиот кодекс, кој е на...

Калеидоскоп 30.08.20 | 10:15

Над 1.200 студенти на Универзитетот во Алабама имаат коронавирус

Од почетокот на пандемијата на Ковид-19, повеќе од 1.200 студенти на Универзитетот во Алабама се заразени со коронавирусот. Само од 25 август, Ковид-19 е дијагностициран...

Македонија 06.06.20 | 09:14

Сите почнати постапки за избор на раководен орган на универзитетите се ставаат во мирување

На вчерашната седница на Владата е допрецизиран членот 5 од Уредбата за законот за високо образование, со кој сите почнати постапки за избор на раководен орган пред...

Балкан 18.05.20 | 22:50

Унгарија ќе финансира основање на оддел за традиционална кинеска медицина на Универзитетот Семелвеис во Будимпешта

Унгарската владата одлучи да обезбеди средства за формирање на оддел за традиционална кинеска медицина на универзитет во Будимпешта, објавија локалните медиуми,...

Македонија 06.06.19 | 19:36

Државниот просветен инспекторат влезе во Универзитетот во Тетово и одзеде многубројна документација

Државниот просветен инспекторат (ДПИ) соопшти дека денеска е извршен вонреден инспекциски надзор на Универзитетот во Тетово, во врска со спроведените постапки за избор...

Македонија 23.03.19 | 09:20

Со „посеверување“ на минатото УКИМ ќе нè води кон иднината

Република Македонија официјално стана Република Македонија на 12 февруари 2019 година, но тоа не е пречка за првиот универзитет во Македонија Универзитетот „Свети...

Свет 16.02.19 | 17:58

Се урна дел од зграда на универзитет во Санкт Петербург, има затрупани луѓе

Дел од зградата на универзитет во Санкт Петербург се урна попладнево, а под урнатините има затрупани луѓе, соопштија очевидци и локалните власти. Инцидентот се случи...

Македонија 21.01.19 | 12:12

Села бара институциите да го испитаат Меѓународниот приватен универзитет во Струга

Од партијата Алијанса за Албанците на Зијадин Села ги повикуваат Министерството за образование и наука, Државниот инспекторат за образование, Комисијата за акредитација,...