Ознака: УНЕСКО
Македонија 27.07.19 | 15:22

Левица: Кога сме кај УНЕСКО, во Радожда во моментов се гради во езерото

Додека владата на СДСМ шири хистерија за надворешни непријатели, локалната мафија со тешка механизација гради директно во водите на Охридското Езеро, обвинува Левица. Партијата...

Калеидоскоп 27.07.19 | 10:24

Охрид доби споменик на несовесноста и негрижата за градот

Нова атракција за туристите во Охрид. Споменик на несовесноста и негрижата за градот. Каде се инспекциските служби, владее ли законот во Охрид? Охрид ова не го заслужува! (фото...

Македонија 24.07.19 | 13:13

Општина Охрид: Ќе ја разгледаме можноста за мораториум

Општина Охрид ќе ги преземе сите активности во согласност со законските прописи, со цел да се исполнат задолженијата кои Владата им ги додели на општините, за подобро...

Македонија 24.07.19 | 11:59

Општините Охрид и Струга добија 10 дена од Владата за да подготват акциски план за препораките на УНЕСКО

Владата ја усвои информацијата за учество на делегацијата на Република Северна Македонија на 43-тиот состанок на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО во Баку, Азербејџан...

Македонија 19.07.19 | 21:21

Некогаш елитна туристичка атракција, денеска депонија

Ѓубре, смет, паднати дрва, распаднати капм приколки и бунгалови ќе ве поздрават на крајот од селото Радожда, Струшко. На околу дваесет со автомобил од центарот на Струга,...

Калеидоскоп 15.07.19 | 10:46

Какво УНЕСКО, какви бакрачи

На 100 метри од брегот помеѓу Срјшче и Мостот на желбите, на длабочина од 5 метри во Охридското Езеро, нуркачи од Центарот „Акватек“ пронашшле када. „Некој си го реновирал...

Македонија 14.07.19 | 22:23

Невладини организации тврдат дека во Баку е презентиран еден, а во Собранието е друг нацрт-закон за Заштита на културното наследство во Охрид

Пред претставниците на УНЕСКО во Баку презентиран еден, а во Собранието се разгледува друг нацрт-закон за Заштита на културното наследство во Охрид. Осумнаесет невладини...

Македонија 14.07.19 | 11:26

Мицковски: Леле па овој преварантов лаже

Дивоградбите во Охрид се бројат на прсти, смета министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми. Адеми: На прсти се бројат големите дивоградби во Охрид Ивор Мицковски,...

Македонија 14.07.19 | 10:23

Адеми: На прсти се бројат големите дивоградби во Охрид

На прстите од двете раце може да се избројат дивоградбите од типот на куќи, угостителски објекти или хотели во заштитениот појас во Охрид. Според градоначалникот, најголем...

Македонија 13.07.19 | 18:59

Пендаровски: Мора да направиме се за Охрид да остане на листата на УНЕСКО

Претседателот Стево Пендаровски по средбата со членовите на македонската делегација која учествуваше на последната седница на Комитетот за светско наследство која...

Македонија 12.07.19 | 18:10

Усеини: Оставете ме на мира, да не бидам безобразен

„Ве молам оставете ме на мира, да не бидам безобразен. Расправајте се со други дивоградби“. Ова е коментарот на советникот од Општина Охрид Нефи Усеини на прашањето...

Македонија 12.07.19 | 17:09

Милчин: Испративте дрска порака „Ми се може, бре, носете се и вие и УНЕСКО“

УНЕСКО зборува – канта тропа. Наместо да се уриваат дивоградби, им се сечат црвени ленти. Дивоградбата на советникот од ДУИ во општина Охрид Нефи Усеини кај Чинарот...

Култура 08.07.19 | 09:47

Охрид СОС: Уште една година агонија за Охридскиот регион

Здружението Охрид СОС упати соопштение за јавност по повод последните настани од конфенрецијата на УНЕСКО во Баку. Го пренесуваме соопштението во целост: Македонската...

Македонија 06.07.19 | 16:04

Охрид СОС: Владата не беше во Баку да го спаси Охрид, туку себеси

Невладината организација Охрид С.О.С. која имаше свој преставник и обраќање на самитот на УНЕСКО во Баку, цени дека македонската влада „ја жртвувала можноста“ за меѓународна...

Култура 05.07.19 | 11:12

Во живо: Следете ја расправата на УНЕСКО во Баку за Охридскиот регион

Деновиве се одвива, 43-та сесија на Комитетот за Светско Наследство во Баку, Азербејџан. На агендата е разгледување на потребата Охридскиот регион, нашето единствено...

Вести 05.07.19 | 10:25

Владата од УНЕСКО доби рок до февруари да ги спроведе препораките за заштита на Охрид

УНЕСКО им даде рок на македонските власти до февруари следната година да ги спроведат препораките за заштита на природните богатства и засега Охрид нема да биде прогласен...

Македонија 05.07.19 | 09:29

Владата ќе го спасува Охрид од своите пајташи

До февруари 2020 Охрид и Македонија имаат рок да ги спроведат препораките за заштита на природните богатства, реши УНЕСКО на 43. сесија што се одржува во Баку, Азејберџан....

Култура 02.07.19 | 22:23

Илина Арсова за Охрид: За жал УНЕСКО е веќе мит!

Илина Арсова разочарана од состојбите во Охрид на својот фејсбук профил напиша: За првпат во Охрид се слуша жабокречина, чувство како да си на Дојранско. Немам ништо...

Македонија 01.07.19 | 22:16

Градоначалникот на Охрид Георгиески со список на 1.076 дивоградби оди на сесијата на УНЕСКО во Баку

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески во Баку оди со регистар од 1076 нелегални градби, од кои 409 се лоцирани во заштитниот појас. Состојбата со урабнизмот и...

Култура 01.07.19 | 11:37

Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО во Битола

На 4 и 5 јули во Општина Битола (Сала на совет) и во Центарот за култура-Битола (мала сала) ќе се одржи Прв Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО: Улогата...