Ознака: УНЕСКО
Македонија 18.01.23 | 17:20

Гир: Судовите, ОЈО, власта – сите да соработуваат за решавањето на дивоградбите на Галичица за да не го изгубите статусот од УНЕСКО

Дивоградбите во Националниот парк „Галичица“ се многу важно прашање во контекст на зачувување на статусот заштитено подрачје во УНЕСКО, прашање кое навлегува во сржта...

Свет 01.12.22 | 09:32

„250 грама магија и совршенство“: Багетот добива заштита од УНЕСКО

Францускиот багет – „250 грама магија и совршенство“, според зборовите на претседателот Емануел Макрон, и еден од нераскинливите симболи на нацијата, доби статус на...

Култура 21.11.22 | 13:07

Четврти Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО во Битола

Четврти Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО денеска, утре и задутре (21-23 ноември) се одржува во Културно-информативен центар Битола. Темата на форумот...

Македонија 11.11.22 | 15:01

Пецаков екстремно задоволен од соработката со централната власт

Градоначалникот на Општина Охрид Кирил Пецаков очекува позитивен извештај од УНЕСКО за состојбата во Охридскиот регион, во февруари, изразувајќи задоволство од соработката...

Калеидоскоп 27.10.22 | 09:45

УНЕСКО со сателитски снимки документираше оштетување на 207 културни споменици во Украина

Со користење на сателитски снимки од пред и по војната, ОН го документираа оштетувањето или целосното уништување на 207 културни споменици во воена Украина. Податоците...

Колумни 21.10.22 | 10:02

Култура од насловната. Култура од задната страница

Васко Шутаров Минатата година, очаен од јаловите состојби во македонската културна политика, пишував за легендарната грчка актерка и министерка за култура, Мелина...

Култура 21.07.22 | 11:33

УНЕСКО го избра Стразбур за Светска престолнина на книгата за 2024 година

Организација за образование, наука и култура на Обединетите Нации (УНЕСКО) го избра Стразбур за Светска престолнина на книгата за 2024 година. Ова е првпат еден француски...

Калеидоскоп 13.05.22 | 14:26

Забелешките на УНЕСКО за старото градско јадро во Охрид се ригорозни, да се тргнат климите и сателитските антени

Соларните панели, сончевите колектори, клима уредите, па дури и сателитски антени поставени на куќите во стариот дел на Охрид, се најдоа во извештајот на УНЕСКО и доколку...

Култура 23.04.22 | 10:39

Книгите се сила за справување со современите предизвици: Денеска се прославува Светскиот ден на книгата и авторското право

Книгите се сила за справување со современите предизвици, за разбирање на политичката и економската реалност и за борба со нееднаквостите и дезинформациите. Раскажувањето...

Култура 14.04.22 | 11:52

На 20 април се навршуваат 40 години од смртта на Ацо Шопов: МАНУ и Фондацијата на Ацо Шопов поднеле проект до УНЕСКО за финансирање на еднодневен меѓународен колоквиум

На 20 април се навршуваат 40 години од смртта на Ацо Шопов еден од најголемите македонски поети и втемелувачите на современата македонска поезија, преведувач и дипломат.     Тоа...

Сцена 03.03.22 | 14:49

УНЕСКО повикува на заштита на украинското културно наследство во Лавов, Киев, Одеса и Харков

УНЕСКО е длабоко загрижена за случувањата во Украина и работи на проценка на штетата во сите области од својата надлежност, особено во областа на образованието, културата,...

Свет 03.03.22 | 14:15

УНЕСКО длабоко загрижена за случувањата во Украина

УНЕСКО е длабоко загрижена за случувањата во Украина и работи на проценка на штетата во сите области од својата надлежност, особено во областа на образованието, културата,...

Култура 31.01.22 | 10:36

Шпански град со 1.400 жители предлага уличниот вечерен разговор да се стави на листата на УНЕСКО

Алгар, град со 1.400 жители во јужна Шпанија, побара од УНЕСКО да го вклучи уличниот вечерен разговор на списокот на светско наследство, со што ќе го заштити вековното дружење...

Култура 06.01.22 | 14:30

„Струшки вечери на поезијата“ во соработка со УНЕСКО го најави конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“ 2022

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП), во соработка со УНЕСКО, го најавуваат конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“ 2022 за најдобра...

Култура 01.01.22 | 14:16

Статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО ќе остане, но за само еден месец треба да се достави извештај со реализиран напредок

Две години бргу ќе поминат…Тоа беа главно реакциите кај јавноста на одлуката на Комитетот за Светско наследство при Организацијата на ОН за образование, наука и култура...

Македонија 01.01.22 | 11:37

Атрибутите што го ставија Охридскиот регион под капата на УНЕСКО под континуирана ерозија предизвикана од човечкиот фактор

Две години бргу ќе поминат… Тоа беа главно реакциите кај јавноста на одлуката на Комитетот за Светско наследство при Организацијата на ОН за образование, наука и...

Калеидоскоп 17.12.21 | 10:07

УНЕСКО ја вклучи традиционалната супа од Хаити во нематеријално културно наследство

Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура (УНЕСКО) на листата на нематеријално културно наследство вклучи традиционална супа од Хаити, која...

Култура 13.12.21 | 17:09

Стефоска на регионални консултации на УНЕСКО: Мора да се промени лажната перцепција за културата како трошок или луксуз

Сите сме свесни за вистинската моќ на културата, уметноста и културното наследство во зачувувањето на човековата меморија и враќањето на човечкото достоинство и гордост....

Култура 01.12.21 | 13:11

Институциите и на централно и на локално ниво имаат своја одговорност и мора сите заедно да работат за да се исполнат обврските пред УНЕСКО

Mинистерката за култура Ирена Стефоска најдоцна до следната недела ќе закаже состанок со градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков за да разговараат за заедничките чекори...

Култура 13.11.21 | 15:28

Сметката за плаќање стигна, најголем предизвик е да се соочиме со вистината колку сме кршливи, порача министерката Стефоска на конференцијата на УНЕСКО

Дали удобниот живот на оваа единствена колоритна планета заврши откако зборот профит стана поважен од зборот совест? Или откако лошата вест стана прва вест. Сеедно,...