Ознака: украина
Свет 10.09.22 | 14:59

Велика Британија: Украинските војници ги изненадија руските сили

Британското министерство за одбрана, соопшти дека украинската контраофанзива ги изненадила руските војници и силите на Киев напредувале 50 километри по тесната линија...

Свет 10.09.22 | 14:01

Руските сили во Украина добиваат засилување, пристигнале 1.300 нови чеченски борци

Руските сили испраќаат воено засилување во украинската област Харков, откако Киев соопшти дека првата голема украинска контраофанзива од пролетта оваа недела донела...

Свет 10.09.22 | 12:04

Британски платеник во Украина: Немаме доволно артилерија и опрема, контраофанзивата нема да биде брза

Британскиот платеник Марк Ејрес (48), кој се бори на страната на Украина во регионот на Харков, за „Си-Ен-Ен“ вели дека официјален Киев нема доволно оружје и опрема за...

Свет 10.09.22 | 11:39

Украина доби заем од пет милијарди евра од ЕУ

Министрите за финансии на Европската унија денеска на состанок во Прага, Украина одобрија заем од пет милијарди евра за да можат училиштата, болниците и другите институции...

Свет 09.09.22 | 21:28

Блинкен и Столтенберг: Војната во Украина влегува во критична фаза

Украинските вооружени сили постигнаа значителен успех во контраофанзивата против руските сили во јужна и источна Украина, но како што изгледа засега борбите ќе траат...

Свет 08.09.22 | 14:09

ОН: Веродостојни се тврдењата за украински деца насилно преселени во Русија

Постојат веродостојни обвинувања за деца без придружба кои со сила се префрлуваат од Украина во Русија, изјави синоќа заменичката на генералниот секретар на ОН за човекови...

Свет 07.09.22 | 13:37

ЕУ предлага нов пакет финансиска помош за Украина од пет милијарди евра

Европската Комисија предложи да се испорача нова транша макрофинансиска помош за Украина во износ од пет милијарди евра, јави дописничката на МИА од Брисел. Предвидени...

Свет 04.09.22 | 16:26

Украина чека 5 милијарди евра од ЕУ

Премиерот на Украина, Денис Шмихал денеска во Берлин изјави дека Киев очекува да добие пет милијарди евра макрофинансиска помош од Европската Унија следните недели. –...

Свет 03.09.22 | 10:47

Бајден побара Конгресот да одобри уште 11,7 милијарди долари помош за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден ќе побара од американскиот Конгрес уште 11,7 милијарди долари финансиска поддршка за Украина, соопшти Белата куќа. Средствата ќе...

Свет 01.09.22 | 11:44

Нанесени се огромни загуби на рускта војска: Украинците тврдат дека на јужниот фронт убиле 201 војник и уништиле 12 тенкови

Украина тврди дека нејзините сили и нанела огромни загуби на руската војска на јужниот фронт, објави „Киев Индепендент“. Оперативната команда „Југ“ информира дека...

Свет 31.08.22 | 22:36

Следните денови Украина ќе доби нова помош од САД

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби денеска најави дека следните денови ќе има нова американска помош за Украина. Водени од желбата да им обезбедиме на (Украинците) средства...

Свет 30.08.22 | 11:14

Се водат интензивни борби во речиси целата Херсонска област

Украинското претседателство соопшти дека украинските сили и руската армија водат интензивни борби во речиси целиот регион Херсон, на југот на Украина. Тешки борби...

Свет 30.08.22 | 10:51

Министрите за одбрана на ЕУ планираат програма за воена обука на украинската војска

Министрите за одбрана на ЕУ ќе се состанат во Прага за да разговараат за воспоставување програма за воена обука за украинските војници. Шефот за надворешна политика...

Свет 28.08.22 | 22:57

Чеченските борци заплениле и презентираат големо количество НАТО оружје напуштено од украинските сили

Специјалните единици на чеченските сили во Украина „Ахмат-сила“ заплениле големо количество оружје доставено од НАТО до украинската армија. Во видео објавено на социјалните...

Свет 28.08.22 | 21:13

Британски разузнавачи: Зголемувањето на бројот на руската армија нема значајно да и помогне во Украина

Британското Министерство за одбрана соопшти дека сè уште не е јасно како Русија ќе го постигне најавеното големо зголемување на своите вооружени сили, но истовремено,...

Свет 27.08.22 | 17:09

Украина им дозволи на морнарите да ја напуштаат земјата додека работат на брод во странство

Украинската влада им дозволи на морнарите да ја напуштат земјата за да работат во странство. Украинскиот премиер Денис Шмигал, на Телеграм напиша дека на морнарите...

Свет 26.08.22 | 13:55

Британски „Гардијан“: Пет сценарија за расплет на војната во Украина

Лук Хардинг е новинар на британски „Гардијан“ кој е во Украина во последните шест месеци. Пред почетокот на руската воена операција, тој патувал низ земјата и ги снимал...

Свет 25.08.22 | 23:28

Американски весник: Бајден „се подготвува да го препушти Зеленски на судбината“

Американскиот весник „Нешенел Ревју“ објави текст насловен „Зошто сега Белата куќа тајно се жали на Зеленски“. Во текстот се разработуваат повеќе сценарија, меѓу...

Свет 25.08.22 | 22:36

САД го сакаат генералот Залужни на местото на Зеленски

Дали Западот се подготвува да го замени Зеленски со воинствен генерал? Претседателот на Украина Володимир Зеленски не е многу среќен поради гласините дека врховниот...

Свет 25.08.22 | 13:35

Руско Министерство за одбрана: Уништивме воз со повеќе од 200 украински војници и опрема на пат кон Донбас

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека со ракети „Искандер“ бил погоден воз на железничката станица Чаплино во областа Дњепропетровск, при што загинале...